Zabytki

Trzy bramy

Karlstor

Karlstor jest jedną z trzech średniowiecznych bram, które dawniej były elementem systemu obronnego Monachium, a obecnie są zabytkiem. Omawiana brama została zrekonstruowana po II wojnie światowej. Prowadzi do placu Karola, przy którym znajduje się ogromny Pałac Sprawiedliwości.

Karlstor - brama - Monachium

Isartor

Jest to wschodnia brama miejska, której nazwa wywodzi się od pobliskiej rzeki Izary. To fragment średniowiecznych fortyfikacji, który zachował się aż do dnia dzisiejszego. Pozostałe dwie bramy to Sendlinger Tor i Karlstor.

Sendlinger Tor

Brama ta znajduje się w południowej części miasta, u wylotu Sendlinger Strasse. Dawniej była istotnym elementem w średniowiecznym systemie obronnym Monachium.

Rezydencja (niem. Residenz)

Jak sama nazwa wskazuje jest to dawna rezydencja królów Bawarii. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XVI wieku, a zakończyła w połowie XIX stulecia. Na Rezydencję składa się zespół budowli 2 – 4 – kondygnacyjnych, usytuowanych wokół 10 zamkniętych bądź półotwartych dziedzińców. Budowle prezentują rozmaite style architektoniczne, począwszy od renesansu przez barok i rokoko, a na klasycyzmie skończywszy.

Rezydencja w Monachium

Obiekty zostały zgrupowane w następujące kompleksy: Königsbau, Rezydencja Maksymiliańska oraz Festsaalbau. Obecnie mieszczą się w nich głównie muzea (130 pomieszczeń). Oprócz tego Rezydencja pełni funkcje kulturalne i reprezentacyjne.

Nowy Ratusz

Znajduje się w centrum miasta przy MArienplatz. Decyzję o jego budowie podjęto w XIX wieku. Aby jednak budowa mogła ruszyć niezbędne okazało się zburzenie aż 24 kamienic.

Nowy Ratusz Monachium

Ratusz powstał w stylu neogotyckim. Jego projektantem był Georg von Hauberrisser, który zaplanował aż 6 dziedzińców. Na wieży Nowego Ratusza zainstalowano 43 dzwony oraz mechanizm zegarowy, który zajmuje czwartą lokatę na świecie pod względem wielkości.

Stary Ratusz

Stary Ratusz znajduje się w sąsiedztwie Nowego, zlokalizowanego również na Marienplatz. Jego obecny wygląd pochodzi z 1480 r., aczkolwiek budynek, który można dziś podziwiać powstał na miejscu wcześniejszego, pochodzącego z 1310 r. Budowę nadzorował Jörg von Halsbach, znany z projektu kościoła Frauenkirche.

Obecnie mieści się tu muzeum zabawek.

Stary ratusz w Monachium

Stary Dwór (Alter Hof)

Stary Dwór jest zespołem średniowiecznych budowli monachijskich. Najpierw urzędowali w nich książęta bawarscy, a później cesarze niemieccy. Za czasów cesarza Ludwika IV Bawarskiego Alter Hof został pierwszą, stałą siedzibą władcy cesarstwa niemieckiego.

Obecnie w skład zespołu Starego Dworu wchodzi: Burgstock, Zwingerstock, Lorenzistock, Pfisterstock i Brunnenstock. Przez pewien czas w zburzonej w XIX wieku, kaplicy przechowywano insygnia koronne.

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Monachium (niem. Frauenkirche)

Jest to najważniejsza świątynia w mieście, a jednocześnie kościół katedralny arcybiskupstwa Monachium i Fryzyngi.

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Monachium

Obecna bryła kościoła powstała jako trzecia na miejscu XIII – wiecznej kaplicy i romańskiej bazyliki. Wnętrze budowli było wielokrotnie modyfikowane. Na szczęście o czasów współczesnych zachowało się do dziś historyczne, cenne wyposażenie katedry. Można w niej podziwiać m.in. stalle z rzeźbami Erasmusa Grassera, obrazy Jana Polaka i rzeźby Hansa Leinbergera.

Tutejsze wieże mają 99 m wysokości. Rozpościera się z nich fascynujący widok na Monachium i jego okolice.

Kościół św. Piotra

Katedra jest też idealnym punktem orientacyjnym, ponieważ znajduje się na Starym Mieście, w sąsiedztwie Marienplatz.

Kościół św. Piotra (niem. Peterskirche)

To najstarszy kościół parafialny w Monachium. Podziw wzbudza szczególnie Alter Peter (tzw. Stary Piotr), czyli wysoka wieża kościelna.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Monachium”: 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.