Lovlrijenac, Dubrownik

Wielka fontanna Onofria

To dzieło, które wyszło spod rąk włoskiego architekta Onofrio della Cava. Stanowi zwieńczenie budowy systemu wodno-kanalizacyjnego. Pierwotnie fontanna miała kopułę zbudowaną z białego kamienia, bogato reliefowaną. Zbudowana bardzo charakterystycznie jak dla okresu renesansowego. Niestety została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, a odbudowana została z użyciem najtańszych materiałów budulcowych. Ten szesnastokątny zbiornik wody szczególną uwagę przykuwa reliefami w postaci renesansowych maszkaronów, które zdobią 16 ujść wody.

Kościółek Zbawiciela

Na samym początku Starego Miasta położony jest zabytkowy Kościółek Zbawiciela. Jest to obiekt ufundowany przez władze miasta, jako wyraz wdzięczności niebiosom za to, że podczas trzęsienia ziemi w 1520 roku nie doszło do tak wielu zniszczeń, jak i nie było aż tylu ofiar śmiertelnych. Jako jedna z niewielu budowli przetrwał trzęsienie ziemi, które ponownie nastąpiło w 1667 roku. Zachował swoją renesansową architekturę wraz z gotyckimi oknami.

Pałac Sponza

Druga budowla, która przetrwała tragiczne trzęsienie ziemi z 1667 roku to Pałac Sponza. Zachował swoją architekturę z przełomu XV i XVI wieku. Na parterze można podziwiać renesansowy styl natomiast na piętrze kwiecisty gotyk. Obecnie w pałacu do zwiedzania udostępniona jest komnata memorialna, która przedstawia fotografie z okresu, gdy na Dubrownik napadała armia jugosłowiańska.

Pałac Rektorów

Ze szczególnej, unikalnej architektury słynie Pałac Rektorów. Na dole ponownie króluje renesans, a u góry kwiecisty gotyk. We wnętrzu znajduje się atrium, komnaty rektorskie, sale sądowe i ciekawa cela więzienna „Smok”. Podczas trzęsienia ziemi nie została zbyt mocno uszkodzona, dopiero w późniejszym czasie dodano tu barokowe elementy.

Fort Revelin

Fort Revelin to twierdza obronna, która została zbudowana w XVI wieku, w celu obrony miasta od strony północnej. Druga twierdza Sveti Ivan budowana na przełomie XIV/XV/XVI wieku broniła miasta od południowej strony. Od wielu lat odbywają się tutaj imprezy kulturalne. Na szczególną uwagę zasługują koncerty symfoniczne.

Minceta

Największa twierdza obronna Dubrownika to Minceta. Imponuje tu baszta zwieńczona renesansowym, blankowanym pierścieniem. Budowało ją kilku słynnych architektów na przestrzeni wieków. Góruje ona wysoko ponad murami miasta i dachami domów. Była symbolem potęgi i niezależności, a obecnie wielką atrakcję podczas spacerów po murach obronnych jest zwiedzanie jej wnętrza aż po sam szczyt.

Wieża Lovrjenac

Na 37-metrowej skale króluje wolnostojąca potężna wieża Lovrjenac. To również symbol Republiki Dubrovnickiej a aktualnie wieża oferuje naprawdę wyjątkowo malownicze widoki. Odbywają się tu również przedstawienia ‘Hamleta’, które w tej scenerii zyskują wyjątkowy wydźwięk.

Klasztor i Kościół dominikański

Klasztor i Kościół dominikański, który choć rozciąga się poza obrębem Starego Miasta to jednak stanowi jego nieodłączną zabytkową część. Aby do nich dojść trzeba przejść przez Bramę Celną między Pałacem Sponza i Wieżą Dzwonniczą. Podziwiać tu można architekturę romańsko-gotycką.

Bardzo ciekawą architekturę przedstawia również boczny portal Świętego Dominika, który stanowi jeden z najstarszych zabytków Dubrownika. Wyjątkowa atrakcja turystyczna, obiekt fotografów wybudowany prezentujący styl gotycki.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.