Karta turystyczna

W Dubrowniku warto skorzystać z karty turystycznej.

Koszt na jeden dzień to 190 HKR, na 3 dni 250 HKR oraz na tydzień 350 HKR.

Pozwala ona skorzystać z bezpłatnych wejść na 8 z największych atrakcji w Dubrowniku. Ponadto pozwala ona poruszać się bezpłatnie po mieście komunikacją miejską. Wraz z nią można liczyć też na rabaty w niektórych restauracjach, sklepach, sklepach z pamiątkami czy też biżuterią oraz agencjach turystycznych, w których ta karta jest honorowana. Do każdej karty dołączany jest 150-stronicowy przewodnik turystyczny po Dubrowniku.

Aby zyskać w kartę w wyżej wymienionych cenach, czyli o 10% niższych, warto zamówić ją przed przyjazdem do Dubrownika przez internet. Jeśli jednak zdecydujemy się wyrobić ją na miejscu, do dyspozycji jest 47 placówek takich jak hotele, biura podróży i inne, w których można ją wyrobić.

Główny dworzec autobusowy znajduje się nieopodal Mostu Tudjman, na Kantafig. W autobusach intercity konieczne jest opłacenie każdego bagażu w wysokości 10 kun chorwackich.

Autobusy

W Dubrowniku wszędzie jest blisko, dlatego komunikacja miejsca nie jest tu zbyt mocno rozwinięta. Opiera się głównie na autobusach.

W obrębie miasta kursuje 9 linii niemieckiego przewoźnika Libertas oraz 17 wyjeżdżających poza granice miasta. Cena biletu, który pozwala podróżować przez godzinę komunikacją miejską to 12 HKR. Można go kupić w kiosku, na dworcu autobusowym oraz u kierowcy.

W Dubrowniku funkcjonują również autobusy turystyczne, którymi można dojechać do miast takich jak Zgrzebia, Makaraski, Rijeke, Szybenika, a nawet do Sarajewa. Można się zatrzymać nawet w tej miejscowości, która nie jest uwzględniona w rozkładzie jazdy, wystarczy poprosić o zatrzymanie się kierowcy. Za trasę 100km przyjdzie nam zapłacić w granicach 40-50 kun.

Taxi

Najmniej popularne wśród turystów  w Dubrowniku są taksówki. Wprawdzie można dojechać nimi wszędzie i zwiedzić każdy, nawet najmniejszy zakątek miasta, to niestety cena tego udogodnienia jest mocno zawyżona. Za półgodzinną jazdę, czyli tyle, ile wynosi czas dotarcia , np.: z lotniska do Dubrownika, trzeba zapłacić aż 200 – 300 HRK (100-150 złotych).

Wynajem samochodu

Samochód – wypożyczenie samochodu w Chorwacji
Jeżeli jesteśmy pewni swoich umiejętności kierowcy, bez problemu możemy wypożyczyć samochód w jednej z popularnych firm, np. AVIS. Mają one przedstawicielstwa we wszystkich większych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych. Warto zarezerwować pojazd jeszcze przed przyjazdem, np. przez stronę internetową, i odebrać go np. na lotnisku. Przykładowy koszt tygodniowego wynajmu czteroosobowego Seata Ibiza to ok. 1300 PLN . Auto jest klimatyzowane, można zamówić podstawienie na lotnisko, np. w Zagrzebiu, a po tygodniu zostawić samochód na lotnisku w Dubrowniku. Inną opcją jest wynajem samochodu na miejscu, nie mamy jednak wtedy gwarancji ceny, choć mając szczęście, może okazać się, że zapłacimy mniej niż w przypadku wcześniejszej rezerwacji. Cena za litr paliwa to ok. 10 HKR.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.