Wenecja dziś

Wenecja - historia i dziśWenecja cieszy się niezwykłą popularnością wśród podróżnych odwiedzających Włochy. Na cały świat rozsławiły ją przede wszystkim liczne kanały oraz brak typowych dróg…

Nie można zapomnieć o niespotykanej architekturze, na którą składają się przede wszystkim wytworne pałace i zabytkowe świątynie. Jedną z najsłynniejszych jest Bazylika św. Marka. Z Wenecją kojarzą się również gondolierzy, romantyczne zachody słońca oraz karnawał, podczas którego niezbędnym rekwizytem są maski weneckie.

Wenecja jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów spragnionych pięknych widoków, muzyki, oddechu od szarej codzienności. To doskonałe miejsce dla tych wszystkich, którzy oczekują przeżycia niezapomnianych chwil w otoczeniu niezwykłych atrakcji turystycznych. Naprawdę warto się wybrać do tego miasta, mimo iż historii współczesnych Włoch nie odgrywa już tak wielkiej roli jak dawniej.

Wenecja – historia

Pierwsze wzmianki o Wenecji pochodzą z 452 roku, kiedy to osiedlili się na tych terenach ludzie uciekający przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Z czasem miasto przeszło we władanie Cesarstwa Bizantyjskiego. Pod jego wpływami nie znajdowało się zbyt długo; dość szybko odzyskało niezależność.

W pierwszych wiekach istnienia Wenecja była państwem – miastem (na wzór greckich polis) o ustroju republikańskim. Jego głową był doża Wenecji (doge – książę). Chociaż wybierała go arystokracja miejska, gwarantująca nieusuwalność, to jednak w praktyce doża był bardzo często zmuszany do ustąpienia.

WenecjaW owym czasie było to państwo wielonarodowościowe, wielokulturowe i wieloreligijne. Z jednej strony Wenecja leżała blisko Rzymu, a więc podlegała jurysdykcji papieskiej, z drugiej zaś w państwie panowała wolność religijna. Pojmowano ją jednak dość dowolnie, o czym może świadczyć fakt aresztowania Giordana Bruno za głoszone przez niego poglądy.

Dawniej Wenecję zamieszkiwali zarówno Włosi, jak i Grecy czy Słowianie. W kręgu ich zainteresowań znajdowały się wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego. Wenecja kontrolowała m.in. wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu oraz wiele innych wysp.

Na historię Wenecji składają się także zatargi z papiestwem oraz walki z innymi narodami. Do najpoważniejszego starcia z biskupem Rzymu doszło za pontyfikatu Juliusza II, kiedy to papież zorganizował przeciwko Wenecji Ligę w Cambrai. Walczono również z muzułmańskimi Turkami. Przyczyną tych wojen był handel ze Wschodem. Wenecja strzegła swoich wpływów, szczególnie tych, które dotyczyły kupczenia jedwabiem i przyprawami. Kiedy Vasco da Gama dotarł do Indii i doszło do walk między Portugalczykami a arabskimi kupcami, Wenecja wsparła Portugalczyków. Niestety, ponieśli oni klęskę, wobec czego zaczęło słabnąć także znaczenie Wenecji.

Pod koniec XVIII wieku państwo – miasto zostało podbite przez Napoleona. Na mocy pokoju z Campo Formio Wenecję włączono do Austrii. 17 marca 1848 roku (w czasie Wiosny Ludów) na krótko ogłoszono niepodległość Wenecji. Ostatecznie w XIX wieku została włączona do Włoch. Przyjmuje się, że była to najdłużej istniejąca republika na świecie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Historia Wenecji”: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. WENECJA ANNA DOMARADZKA
    AUTORYZOWANY PRZEWODNIK PO WENECJI I WILLACH WENECKICH
    Licencja autoryzowanego przewodnika wydana przez Prowincję Wenecką Nr. 1120
    Zapraszam do wspólnego zwiedzania,najbardziej oryginalnego
    i romantycznego miasta włoskiego ,wybranego przez artystów ,malarzy
    i muzyków – po prostu WENECJI
    annadivenezia@yahoo.it