Kuchnia

Kuchnia włoska należy do najsławniejszych, ale i najzdrowszych na świecie. Dzieje się tak za sprawą składników, które są jej niedrogą podstawą. W kuchni włoskiej królują przede wszystkim ryby, owoce morza, warzywa, owoce, zioła i oliwa. Bardzo smaczne są również tutejsze sery i pieczywo. Na ogół powstają one w niewielkich zakładach, gdzie zwraca się szczególną uwagę na wysoką jakość produktu.

Najpopularniejszą odmianą kuchni włoskiej jest oczywiści kuchnia domowa. Z tego też względu powstało tu wiele restauracji i barów z typową, domową kuchnią włoską.

W słonecznej Italii spożywa się przede wszystkim obiad i kolację, czyli podstawowe posiłki w ciągu dnia. Główne danie poprzedza się przystawkami (antipasto), na które składają się zimne kawałki mięs, owoce morza oraz różnorodne sałatki jarzynowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się również szynka gotowana bądź wędzona czasami z dodatkiem mozzarelli. Używa się także sporo ziemniaków – przede wszystkim pod postacią frytek; rzadziej gotowanych lub smażonych.

Na śniadanie Włosi zjadają bułkę z nadzieniem marmoladowym lub czekoladowym. Popijają ją cappuccino. W ciągu dnia podjadają kanapki o dużych rozmiarach. Lubią też lody w waflu – lodziarnie Produzione Propria wyrabiają te zimne desery na miejscu.

Napoje

Największą popularnością ciszy się kawa, którą można pić zarówno na zimno, jak i na gorąco. Wybór jest ogromny, bowiem przygotowuje się ją m.in. z lodami, cytryną, bitą śmietaną etc. Podaje się także kawę bezkofeinową. Z kolei herbata serwowana jest głównie z cytryną, zaś z mlekiem jedynie na specjalne życzenie. W upalne dni można zamówić herbatę mrożoną.

Warto spróbować tutejszych soków, które na ogół przygotowywane są ze świeżych owoców. Wyciska się je przy barze i czasami dosładza cukrem.

Jeśli chodzi o alkohole, to włoskie wina uchodzą za jedne z najlepszych w Europie. Zwykle wino czerwone spożywa się na zimno, tuż po wyjęciu z lodówki, natomiast wino białe powinno być nieco cieplejsze. Wina zawsze spożywa się w trakcie posiłku.

Wina we Włoszech są dość tanie. Do niedrogich, ale popularnych i smacznych win zalicza się: Lambrusco, Soaves, Valpolicella i Chianti.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.