Festa del Redentore

Festa del Redentore to lokalne święto w Wenecji, odbywające się co roku w trzecią niedzielę lipca.

Festa del Redentore w Wenecji - sztuczne ognie

Zostało ustanowione tuż po tym, jak w 1576 roku ustała epidemia dżumy. Cechą charakterystyczną tego święta jest budowa mostu z łódek, który to łączy Wenecję z wyspą Giudecca. W sobotni wieczór odbywa się również pokaz sztucznych ogni, zaś od 2007 roku obchodom Festa del Redentore towarzyszy także muzyka. Dodatkowo w całej Wenecji wystawione są stoły zastawione jedzeniem, gdyż świętu towarzyszy biesiadowanie. Zwieńczeniem uroczystości jest przepłyniecie łodzi do Lido i oczekiwanie na wspólny wschód słońca.

Karnawał w Wenecji

Wenecki karnawał stanowi europejski odpowiednik karnawału w Brazylii. Włosi bardzo wcześnie rozpoczynają świętowanie, bowiem pierwsi przebierańcy pojawiają się na ulicach Wenecji już w drugi dzień Bożego Narodzenia. Największe tłumy gromadzą się głównie w noc sylwestrową i Nowy Rok, ale to Święto Trzech Króli jest punktem kulminacyjnym weneckiej zabawy. Jej zwieńczeniem jest północ z wtorku na Środę Popielcową, kiedy to zaczyna się Wielki Post.

Maski weneckie

Włosi dość hucznie i bardzo licznie obchodzą karnawał. Na ulicach pojawia się mnóstwo ludzi – ich ruchem musi niekiedy kierować policja. Tworzone są również ulice jednokierunkowe.

Niezbędnym elementem podczas karnawału w Wenecji są przebrania i maski. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych wieków, kiedy to pod przebraniami zmieniano warstwy społeczne. Pozwalało to na spokojne i pozytywne ujście negatywnych emocji w stosunku do konkretnej warstwy.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.