Komunikacja w Wenecji

Tramwaje szynowe i wodne

Istnieje nieco linii tramwajowych, poruszających się jedynie po części lądowej Wenecji.

Po pozostałym obszarze poruszają się tramwaje wodne, na które składają się motoscafo (łodzie), vaporetto (tramwaj wodny) oraz promy wodne przewożące pojazdy.

Tramwaj wodny to bardzo wygodny i znacznie tańszy od gondoli, sposób podróżowania. Turyści mogą zakupić bilety w promocyjnych cenach. W godzinach szczytu tramwaje wodne kursują co kilka minut. Tramwaje kursują codziennie od 6.00 do 21.00, zaś linia nr 1 do godz. 24.00.

aporetto dell’Arte kosztuje 25€ za 24-godzinną kartę, chyba, że posiadamy jeden z powyższych biletów czasowych lub kartę Rolling Venice, to wtedy zapłacimy 10€. Zniżki od pełnego biletu przysługują dzieciom i seniorom.

Karta Rolling Venice jest specjalnym przewodnikiem z weneckimi atrakcjami i ze zniżkami w wielu miejscach. Skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 14 do 29 lat. Kosztuje 6€. Mając tę kartę, można nabyć 72-godzinny bilet na komunikację za 22€, czyli tyle, co kosztuje bilet na 12 godzin. Jeśli więc mieścimy się w przedziale wiekowym i zamierzamy poruszać się dość sporo komunikacją, łatwo policzyć, że zakup karty jest bardzo opłacalny. Nie ulega też wątpliwości, że opłaca się kupić bilety czasowe, jeśli chcemy pozwiedzać otaczające Wenecję wyspy. Szczególnie wtedy, kiedy mieszkamy w Mestre i korzystamy z autobusów lub tramwajów.

W Wenecji tramwaje kursują po kilku wyznaczonych trasach, które łącznie obsługują około 20 przystanków. W zależności od pory dnia i wybranej trasy tramwaje wodne kursują co kilkanaście lub nawet kilka minut. Wadą tego środka komunikacji jest to, że w godzinach szczytu tramwaje te są często bardzo zatłoczone i niezbędne jest oczekiwanie na swoją kolej nierzadko w długiej kolejce. W sezonie letnim, gdy miasto odwiedza najwięcej turystów dla rozładowania zatorów, uruchamiane są dodatkowe linie. W wyznaczonych punktach kupić można bilet i mapkę tras oraz ważniejszych miejsc. Bilet trzeba skasować na przystani, przed wejściem na pokład statku.

Statki Alilaguna

Statków tych bardzo wiele pływa po weneckich kanałach są oddzielną firmą. Nie należy ich mylić z ofertą ACTV. Alilaguna pływa przede wszystkim do lotniska Marco Polo, do terminalu portowego, do centrum Wenecji, na Lido, Murano i Punta Sabbioni.

Linea Blu – kursuje z lotniska do terminalu Stazione Marittima (w pobliżu Piazzale Roma). Po drodze statek zatrzymuje się na 14 przystankach, są to m.in.: Murano, Fondamente Nove, Ospedale, Bacini, Certosa, Lido di Venezia, Arsenale, Zaccaria, S. Marco i Zitelle.
Linea Arancio – to kurs z lotniska Marco Polo poprzez Canal Grande aż do Placu św. Marka. Po drodze statek zatrzymuje się m.in. w okolicach dworca kolejowego, a później przy moście Rialto.
Linea Rossa – kursuje pomiędzy lotniskiem, a Placem św. Marka. Po drodze zatrzymuje się na przystanku Museo, Certosa i Lido di Venezia.
Linea Verde – to linia wycieczkowa na weneckie wyspy Murano, Burano i Torcello, a także na słynące z piaszczystych plaż Lido di Venezia. Wycieczka trwa około 4,5 godziny, a jej koszt początkiem 2014 roku wynosił 20 euro od osoby. Wycieczki odbywają się codziennie za wyjątkiem niektórych świąt. W zależności od kursów i pory roku dostępne są warianty z przewodnikiem włoskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim.

Przykładowe ceny za bilety na liniach Blu, Arancio i Rossa w lipcu 2016 r.:

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

  • 30 euro – bilet 24 godzinny
  • 65 euro – bilet 72 godzinny
  • 15 euro – bilet z lotniska do Lido o Venezia i Terminal Crociere
  • 27 euro – bilet z lotniska do Lido o Venezia i Terminal Crociere i powrotny
  • 8 euro – bilet z lotniska do Murano
  • 15 euro – bilet z lotniska do Murano i powrotny

Autobusy

Wenecja znajduje się na wodzie, w związku z czym nie jest tu zbyt mocno rozwinięta komunikacja lądowa. Autobusy kursują między Wenecką Laguną a Mestre i Marghera. Wszystkie linie autobusowe zbiegają się na Piazzale Roma.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Tramwaj, tramwaj wodny i autobus w Wenecji”: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. same praktyczne informacje takie jak koszty przejazdu, itp :)

  2. same praktyczne informacje takie jak koszty przejazdu, itp :)