Ca Pesaro, Wenecja

Wenecja należy do tych miast, które kojarzą się z romantycznymi zachodami słońca i przejażdżkami gondolą po jednym z licznych kanałów. Oprócz tego miasto słynie z wielu cennych zabytków i interesujących miejsc, wartych odwiedzenia. Nic więc dziwnego, że co roku przybywają tu tysiące turystów, nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

Ca’ Pesaro – pałac rodziny Pesaro

Jednym z ciekawszych, a jednocześnie mniej znanych budynków jest Ca’ Pesaro, czyli pałac należący do rodziny Pesaro. Jego projektantem był Baldessarre Longhena. W momencie jego śmierci w 1682 roku pałac posiadał tylko jedno piętro. Przez kolejnych 28 lat kontynuowano budowę, która została ostatecznie zakończona w 1710 roku. Obecnie budynek uchodzi za jeden z największych w całej Wenecji. Od przeszło 100 lat mieści się w nim Muzeum Sztuki Współczesnej.

Kościół San Giorgio Maggiore

Będąc w Wenecji warto zajrzeć do kościoła San Giorgio Maggiore. Należał on do opactwa benedyktyńskiego, zlokalizowanego na wyspie San Giorgio w Wenecji. Świątynia powstała w latach 1597 – 1610, a jej projektantem był Andrea Palladio.

kościół San Giorgio Maggiore

Kościół wybudowano w formie bazyliki. Znajdują się tu trzy nawy, zwieńczone kopułą umieszczoną na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu. Nawa główna jest zakończona wydłużonym prezbiterium. Znajduje się tu również chór oddzielony strzelistymi kolumnami. Jeśli chodzi o nawy boczne, to przykryto je sklepieniem kolebkowym. Na zewnątrz świątyni znajdują się posągi św. Jerzego, św. Stefana oraz dożów weneckich. Z kolei wewnątrz kościoła można podziwiać renesansowe obrazy, z których najwartościowszym jest „Ostatnia Wieczerza” namalowana przez Jacopo Tintoretto. Na uwagę zasługują również nagrobki dożów Wenecji.

Palazzo Grassi

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest okazały Palazzo Grassi. Inwestorem tego pałacu był ród Grassich. Budowę rozpoczęto ok. 1748, zaś projektantem był najprawdopodobniej Giorgio Massari.

Przez pewien czas pałac należał do włoskiego koncernu motoryzacyjnego FIAT, który organizował tam różnorodne, wartościowe wystawy. Jednak w październiku 2004 roku budynek został sprzedany władzom Wenecji, które zorganizowały w nim kasyno.

Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Kolejnym kościołem, który należy zobaczyć podczas pobytu w Wenecji, jest Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari, zwana potocznie Frari. Mieści się przy Calle del Magazzen. Bazylikę zalicza się do największych i najwspanialszych gotyckich obiektów sakralnych w Wenecji.

Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari

W rzeczywistości jest to potężny i wyjątkowo masywny kompleks klasztorny, należący do zakonu franciszkanów. Powstał już w XIII stuleciu, ale został gruntownie przebudowany najpierw w XIV, a następnie w XV wieku. Co ciekawe, nie ma tu zbędnych dekoracji, zresztą i bryła świątyni utrzymana jest w prostym charakterze. Ma to bezpośredni związek z surowymi regułami franciszkanów.

We wnętrzu kościoła można podziwiać Pomnik Pesara, aczkolwiek znacznie większy zachwyt wzbudza obraz Wniebowzięcie, umieszczony w centralnym punkcie ołtarza. Jego twórcą był Tycjan, którego grobowiec znajduje się również we wnętrzu tej świątyni. Ciekawostką jest fakt, iż grobowiec został wzniesiony dopiero trzy wieki po śmierci malarza.

Oprócz wspomnianych dzieł w Bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari znajdują się także takie prace, jak: Madonna Rodziny Pesaro wg Tycjana, Madonna z Dzieciątkiem Belliniego oraz Madonna autorstwa Paolo Veneziano.

Dzwonnica św. Marka

Z obiektów niesakralnych, wartych zobaczenia, trzeba wymienić Dzwonnicę św. Marka. Jest ona najwyższą budowlą Wenecji, bowiem jej wysokość wynosi 99 m. Rozpościera się z niej niezapomniany widok na plac św. Marka i pałac Dożów. Widoczna jest również kopuła bazyliki św. Marka. Co ciekawe, z tej wieży nie dostrzeże się żadnego z licznych weneckich kanałów.

Należy podkreślić, że obecna dzwonnica została zrekonstruowana w 1912 roku. Było to niezbędne po tym, jak 14 lipca 1902 roku wieża się zawaliła i zniszczyła przy okazji Loggettę. Turyści mogą obecnie podziwiać zarówno zrekonstruowaną wieżę, jak i Loggettę.

Most Rialto

Most Rialto to najstarszy, a jednocześnie jedyny most wenecki wznoszący się nad Kanałem Grande. Było tak aż do chwili powstania mostu Ponte dell’Accademia w 1854 r. Trzeba przyznać, że pomimo swojego wieku most Rialto wywiera ogromne wrażenie. Wynika to nie tylko z jego kształtu i architektury, ale również z tego, iż na jednoprzęsłowej budowli znalazło się miejsce dla kramów kupieckich, porozdzielanych łukami arkad. Na samym środku mostu wybudowano podwyższony łuk, przy którym spotykają się dwa rzędy kramów usytuowanych wzdłuż całego przęsła. Pomiędzy nimi wije się ulica dla pieszych, aczkolwiek możliwe jest również przejście przy obydwu balustradach.

Warto dodać, że według pierwotnych założeń Most Rialto miał się znaleźć na banknotach o nominale 50 euro. Niestety, pomysł ten nie znalazł uznania w oczach członków komisji.

Most Rialto - Wenecja

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.