Zabytki

Koloseum – Colosseum

Koloseum to jeden z najistotniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu. Potoczna nazwa obiektu pochodzi od pozłacanego kolosa przedstawiającego cesarza Nerona, natomiast właściwe określenie to Amfiteatr Flawiusza.

Rzym - zabytki - KoloseumBudowla powstała za panowania cesarza Wespaziana. Odsłonięto ją w 80 r. n.e. W amfiteatrze mieściło się ok. 50 tys. widzów. Nad ich głowami rozpościerano ogromną płachtę, która chroniła widzów przed promieniami słonecznymi.

Najwięcej zainteresowania i rozrywki dostarczały walki gladiatorów oraz walki pomiędzy ludźmi a dzikimi zwierzętami. Istnieją też przypuszczenia, iż arena była zatapiana, co pozwalało na inscenizację bitew morskich.

Należy podkreślić, że Koloseum było wielokrotnie odbudowywane, ponieważ nękały je pożary, trzęsienia ziemi i powodzie. Papież Benedykt XIV uczynił amfiteatr miejscem świętym, bowiem umierali tu męczeńską śmiercią pierwsi chrześcijanie. Obecnie Koloseum zostało włączone w trasę Drogi Krzyżowej.

Panteon

Panteon należy do najlepiej zachowanych pamiątek świata antycznego na całej Ziemi. Jego nazwa wskazuje, iż była to świątynia poświęcona wielu bogom, aczkolwiek szczególną czcią obdarzano Marsa i Wenus.

Budowla przetrwała w niemal nienaruszonym stanie, dzięki temu iż w 609 r. przemieniono ją w kościół chrześcijański. Właściwie wszystkie elementy świątyni pochodzą sprzed 2000 lat. Turyści mogą tam podziwiać grobowce wybitnych Włochów, m.in. króla Wiktora Emmanuela II, Humberta I, królowej Małgorzaty i Rafaela.

Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna upamiętnia zwycięstwo cesarza Konstantyna nad Maksencjuszem. Jest to jedna z ostatnich wielkich budowli architektonicznych Imperium Rzymskiego. Obok niej znajdowała się tzw. Meta Sudana, czyli miejsce, w którym myli się gladiatorzy po zakończeniu walk w Koloseum.

Plac Wenecki

Plac Wenecki to jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc komunikacyjnych przez podróżnych. Tutaj wszak zbiegają się najważniejsze drogi miasta. Ponadto jest to centrum życia politycznego, społecznego i religijnego. W jego centralnym punkcie znajduje się olbrzymi pomnik konny Wiktora Emanuela II.

Pałac Wenecki

Znajduje się tuż przy Placu Weneckim. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury Renesansu. Wśród znawców nie ma jednak zgody co do tego, kto jest autorem tej perły architektonicznej. Jedni mówią o Rossellinim, inni o Albertim.

Tak czy inaczej Pałac Wenecki jest imponującą, piękną i prostą budowlą, której harmonię podkreślają rzędy okien. Początkowo mieściła się tu rezydencja papieży, a potem ambasada Wenecji i ambasada Austrii. Po wojnie budowla została oddana do użytku publicznego. Obecnie mieści się tu muzeum.

Kapitol

Początkowo Kapitol był centrum religijnym, ale obecnie pełni rolę wyłącznie historyczną. To właśnie tu znajduje się rzeźba Wilczycy kapitolińskiej, symbolu Rzymu.

Bazylika i Plac św. Piotra

Bazylika św. Piotra jest największą, a zarazem najsłynniejszą świątynią chrześcijańską na świecie. Wybudowano ją nad grobem św. Piotra Apostoła. Została oddana do użytku w 326 r. Niestety, pierwotna budowla została zburzona w dobre Renesansu. Budowę nowej świątyni zlecono najpier Bramante, a później Rafaelowi, B. Peruzzi, Antonio da Sangallo i w końcu Michałowi Aniołowi, który zaprojektował widoczną z daleka kopułę Bazyliki.

Plac św. Piotra ma kształt elipsy otoczonej potężną kolumnadą. Ramiona kolumnady oddalają się od siebie zmierzając w kierunku świątyni. Dzięki temu zabiegowi udało się skrócić perspektywę i przybliżyć optycznie fasadę Bazyliki św. Piotra.

W centralnym miejscu Placu znajduje się obelisk egipski, pochodzący z cyrku Nerona. Na jego szczycie umieszczono krzyż symbolizujący ostateczne zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem. Przy obelisku tryskają także dwie fontanny wg projektu Maderno i Berniniego.

Kolumna Trajana

Jak sama nazwa wskazuje Kolumna Trajana została poświęcona zwycięstwu Trajana nad Dakami. Postawiono ją w 113 r. na Forum Trajana. Obecnie znajduje się między budynkiem biblioteki greckiej i łacińskiej.

Co ciekawe, Kolumnę usytuowano na cokole, w którego wnętrzu umieszczono urny z prochami Trajana i Plotiny, jego żony.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.