Komunikacja miejska – informacje ogólne

Trzeba przyznać, że komunikacja miejska w Rzymie jest bardzo dobrze rozwinięta i zorganizowana. Osoba, która chce się przemieścić z jednego końca miasta na drugi, może to uczynić za pośrednictwem autobusów, pociągów, tramwajów, trolejbusów, metra oraz transportu rzecznego. Każdy z tych rodzajów transportu obsługiwany jest przez inne przedsiębiorstwo. Aby jednak zapobiec chaosowi komunikacyjnemu, wprowadzono jednolity system biletowy. Dzięki temu pasażer nie musi się zastanawiać nad tym jaki rodzaj biletów pasuje do którego typu transportu.

Praktycznie w każdym biurze ATAC można kupić mapkę komunikacyjną Rzymu.

Tramwaje

W Rzymie znajduje się zaledwie sześć linii tramwajowych. Warto jednak rozważyć przemieszczanie się tym środkiem transportu, ponieważ tramwaje nie stoją w korkach.

Autobusy

(l’autobus) – 2750 autobusów obsługujących 401 linii. Od 2008 funkcjonują 32 autobusy nocne, z czego n1, n2 i n28 zastępują metro.

Autobusy dzienne kursują po Rzymie w godz. 6.00 – 24.00. Po północy po stolicy Włoch jeżdżą autobusy nocne, oznaczone literką N. Trzeba jednak pamiętać, że autobusy również stoją w korkach ulicznych, jeśli więc komuś zależy na czasie, to powinien zdecydować się na inny środek transportu.

Na przystankach nie ma rozkładów jazdy. Autobusy kursują średnio co 10 min. Jednak aby mieć pewność, że kierowca się na pewno zatrzyma, warto machnąć ręką.

(l’autobus) – 2750 autobusów obsługujących 401 linii. Od 2008 funkcjonują 32 autobusy nocne, z czego n1, n2 i n28 zastępują metro.

Metro

Rzymskie metro zaczęto budować w latach pięćdziesiątych XX w. dlatego dziś zarówno stacje jak i wagony mogą wydawać się przestarzałe. Miejski przewoźnik skupia się obecnie na sprawnym zakończeniu budowy linii C, która po otwarciu będzie jedną z najnowocześniejszych linii metra w Europie. Trwają także powolne prace przy linii D, która docelowo będzie mieć 22 stacje i połączy centrum Rzymu z terenami nadmorskimi (m.in. Lido di Ostia). Sukcesywnie podnoszony jest też standard linii A i B. Od pewnego czasu na stacjach linii A jest już sygnał telefonii komórkowej, co jeszcze parę lat temu było problemem. Niestety linie A i B nie są jeszcze przystosowane do obsługi niepełnosprawnych.

Bez wątpienia metro jest najszybszym środkiem transportu w Rzymie. Istnieją tu dwie linie metra podziemnego oraz trzy – naziemnego (kolejki).Pierwsze składy rzymskiego metra wyjeżdżają każdego dnia o 5:30 rano i kursują do godziny 23:30. W piątki i soboty metro jeździ do godziny 1:30. Pociągi odjeżdżają przeciętnie co 5-10 minut. W nocy stacje metra są zamykane. Kursuje wyłącznie autobusowa komunikacja miejska.

Linie podziemne

Na linie podziemne składa się linia A (pomarańczowa) i linia B (niebieska). Chociaż jeżdżą na różnych trasach, to ich wspólną stacją końcową jest Termini. To właśnie na niej łączą się z pozostałymi środkami transportu.

Metro kursuje co 5-10 minut. Poszczególne stacje oznakowane są specjalnymi tabliczkami z białą literą M na czerwonym tle.

Linie naziemne (kolejka)

Kolejka łączy centrum z dzielnicami podmiejskimi. Do wyboru są trzy linie:

 • Ostiense – prowadząca do dzielnicy nadmorskiej Rzymu; w tym przypadku pociągi kursują od 5.18 do 23.30,
 • Piazzale Flaminio – Prima Porta, która dowozi ludzi do północnych dzielnic miasta; pociągi kursują od 5.45 do 22.10,
 • Roma Laziale – Giardinetti łącząca centrum Rzymu z jego wschodnimi dzielnicami; pociągi kursują od 5.30 do 21.30.

 

Pociągi osobowe

Po torach linii naziemnych poruszają się również pociągi osobowe. 8 połączeń regionalnych (FL1 – FL8), pociąg lotnisko Fiumicino – Termini (Leonardo Express), 3 linie metra naziemnego (Roma Lido, Roma Nord i Roma Giardinetti)

Roma – Lido – linia pociągu podmiejskiego łączy Rzym z nadmorską plażą w Lido di Ostia. Stacją początkową jest Roma Porta San Paolo, która przylega do stacji metra Piramida w ramach linii B. To połączenie zatrzymuje się m.in. na stacjach Vitinia, Acilia, Ostia Antica, Lido di Ostia Nord, Lido di Ostia Centro, Stella Polare, Castel Fusano i Cristoforo Colombo. Na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Roma – Viterbo – linia łączy Rzym z miastem Viterbo. Pierwszych trzynaście stacji możemy przemierzać w ramach strefy miejskiej (tratto urbano). Ostatnią stacją strefy miejskie jest Sacrofano. Pociągi tej linii odjeżdżają ze stacji Roma Nord przy Piazzale Flaminio. Można tam dotrzeć metrem linii A, wysiadając na stacji Flaminio. Jeśli nie zamierzamy jechać dalej niż do stacji Sacrofano wystarczy zakupić zwykły bilet miejski. W przypadku dłuższej podróży należy zakupić standardowy bilet kolejowy.

Roma Laziali – Giardinetti – jest to linia mało popularna wśród turystów. Łączy centrum Rzymu z ze wschodnimi dzielnicami miasta. Stacja początkowa (Roma Laziali) znajduje się tuż przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. Należy przejść na prawą stronę dworca w kierunku ulicy Via Mamiani. Na całej linii obowiązują zwykłe bilety miejskie.

Bilety

W Rzymie istnieje pięć podstawowych rodzajów biletów. Oto one:

  • BIT – bilet czasowy 100 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania) = 1,50 euro.
  • ROMA 24H (bilet dwudziestoczterogodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania = 7,00 euro.
  • ROMA 48H (bilet czterdziestoośmiogodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 48 godziny od momentu skasowania = 12,50 euro.
  • ROMA 72H (bilet siedemdziesięciodwugodzinny) – dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 72 godziny od momentu skasowania = 18,00 euro.
  • CIS – bilet tygodniowy = 24,00 Euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).
  • Abonament miesięczny osobisty – przypisany do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy = 35 euro
  • Abonament miesięczny wolny – bez przypisania do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy =53 euro 

    

    

   Bilet należy skasować w kasownikach rozmieszczonych na stacjach (w przypadku pociągu i metra), w przypadku autobusu można zrobić to wewnątrz pojazdu. Chociaż kontrole biletowe nie należą do najczęstszych, w ostatnich czasach ich ilość znacznie się zwiększyła. Nie ma co ryzykować tym bardziej, że kara jest dotkliwa 50 euro za natychmiastowe przyjęcie mandatu i zapłacenie go w ciągu tygodnia lub 100 euro jeśli przekroczyliśmy określony czas.

   

Bilety trzeba skasować jeszcze przed wejściem na peron. Za brak ważnego biletu grozi kara w wysokości ok. 50 euro. Dzieci do lat 10 mogą jeździć za darmo, o ile towarzyszy im osoba dorosła.

Taxi

Rzymskie taksówki są białe lub żółte i są oznakowane. Zawsze mają nazwę swojej korporacji oraz numer identyfikacyjny namalowane na wozie, a także symbol miasta Rzymu i licznik. Licencjonowane taksówki czekają na zajezdniach taksówkowych. W Rzymie nie ma krążących taksówek.

Według zasad, ustalonych przez radę miasta, ceny przewozów powinny znajdować się w każdej taksówce i są przetłumaczone na siedem języków: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski, arabski i japoński.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Za rozpoczęcie przejazdu zapłacimy 4 euro a każdy przejechany kilomter to koszt około 1.50 euro.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Komunikacja miejska Rzymu”: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Witam, czy bilet BIT (100minut), którym można dostać się z lotniska Ciampino do centrum Rzymu przemieszczając się autobusem 520, a następnie linią metra MA należy dwukrotnie skasować w autobusie i w metrze? Gdzieś czytałem, że skasowany bilet w autobusie jest nieważny na metro, czy to prawda? W druga stronę nie ma problemu bo kasujemy na stacji metra. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

 2. Dzień dobry, jeżeli zdecyduję się na bilet miesięczny np. 27.12, to rozumiem, że skoro w tekście jest “konkretny miesiąc”, to będzie on obowiązywać tylko w grudniu, czy analogicznie do 26.01?

  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry, bilet (a w zasadzie karta, którą otrzymuje się wypełniając wniosek) jest odnawiany na każdy kolejny miesiąc, zatem jest to rozwiązanie dla osób przebywających na dłużej. Do tego jest informacja, że należy z kartą mieć zawsze czytelny dowód aktualnej opłaty w razie kontroli… Nie jest to super rozwiązanie dla turystów.

 3. jazda autobusem po Rzymie nie należy do przyejmności.
  Na przystankach ciężko znaleźć rozkład, wychodzisz i po prostu czekasz kiedy przyjedzie autobus.
  Nie ma pewności, czy będzie to za 15 minut czy za pół godziny. O ile w samym centrum to nie przeszkadza tak bardzo, bo tutaj jakiś autobus podjeżdzą co chwilę, o tyle na przedmiesciach to badzo utrudnia podróżowanie ( czasem trzeba czekać po 30 minut). Wszystkie przystanki są na rządanie, tak więc trzeba bardzo uważać, aby nie przegapić własciwego przystanku.
  Najlepszym środkiem transportu jest metro. Bilety kasuje się przed wejscien na peron, jeden bilet obowiązuje na wszystkie linie metra. Można bez prolemu dostać się do większości znanych zabytków. Nie polecam jazdy samochodem, gdyż wygląda to mniej więcej, jak jazda w Indiach;) Przepisy drogowe ich chyba nie obowiązują i całkiem normalne jest to, że ktoś cofa na środku głównej drogi;)
  Nie polecam jazdy samochodem, bo