Plac Hiszpański

Bez wątpienia jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najgwarniejszych miejsc w Rzymie. Na Placu Hiszpańskim spotykają się artyści, gromadzą cudzoziemcy i młodzież. Dzieje się tak za sprawą Pałacu Propaganda Fide, przy którym wspólnie pracowali Bernini i Borromini. Po środku Placu postawiono maleńką, ale niezwykle uroczą fontannę, zwaną pieszczotliwie łódeczką Barcaccia.

Jednak największy entuzjazm wzbudzają Schody Hiszpańskie (Trinita dei Monti). Ich nazwa pochodzi od kościoła, do którego prowadzą. Bardzo często na Schodach organizowane są pokazy mody (np. polskiej projektantki Ewy Minge).

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi: opiewana przez artystów, ceniona przez turystów. Rzeczywiście jest to imponująca budowla, która zachwyca swoim usytuowaniem i wartością artystyczną. Wrażenie robią też jej potężne wymiary (szer. 20 m, wys. 26 m), dzięki którym całkowicie zakrywa jedną stronę placu Piazza Poli.

Na szczycie fontanny umieszczono rzeźbę przedstawiającą okrycie Klemensa XII przez Paola Benaglia. Po bokach balustrady umieszczono cztery statuy, symbolizujące cztery pory roku. Wykonali je słynni włoscy rzeźbiarze: Corsini, Ludovisi, Pincellotti i Queirol. Centralnym elementem jest powóz w formie muszli ciągniętej przez dwa koniki morskie a prowadzonej przez dwóch Trytonów. Warto dodać, że całość została wyrzeźbiona w marmurze.

Trastevere – Zatybrze

Mało popularna wśród turystów dzielnica położona na prawym brzegu Tybru. W starożytności zamieszkiwana przez najuboższych, została spalona przez cesarza Nerona. Można tu zobaczyć codzienne życie zwykłych Rzymian. Bardzo dużo tańszych, ale bardzo dobrych restauracji i knajpek. Dużo kilkusetletnich kamienic. Położona jest na jednym z kilku wzgórz, więc można podziwiać resztę  Rzymu z ciekawej perspektywy. W dzielnicy znajduje się piękny kościół Santa Maria.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.