Komunikacja miejska Pragi


Komunikacja miejska - informacje ogólne

Komunikacja miejska w Pradze jest stosunkowo dobrze zorganizowana, do tego we wszystkich środkach transportu obowiązuje jeden typ, niedrogiego biletu. Można na nim jeździć zarówno metrem, autobusem, jak i tramwajem, pociągiem czy kolejką nadziemną.

Władze Pragi zachęcają do poruszania się po mieście właśnie za pośrednictwem komunikacji miejskiej, ponieważ samochody tkwią w gigantycznych korkach. Sprawniejsze przejazdy oferuje np. metro, tramwaje czy kolejka nadziemna. Przy stacjach metra zlokalizowano tanie parkingi.

Należy mieć świadomość, że Praga została podzielona na strefy. Ścisłe centrum to strefa P. Dalej znajduje się strefa 0, etc.

Tramwaje

W Pradze funkcjonuje największa w Czechach sieć tramwajowa. W sumie linie tramwajowe zajmują 133 km. W ciągu dnia kursuje 26 linii, zaś w nocy - 9. Na tabor składa się 1000 pojazdów.

Praskie tramwaje dojeżdżają do każdego ważniejszego miejsca w mieście. W przypadku chęci dojechania na przedmieścia, należy przesiąść się z tramwaju do autobusu. Na szczęście rozkład jazdy poszczególnych środków transportu został do siebie dostosowany, w związku z czym nie trzeba będzie długo czekać na przesiadkę.

Tramwaje dzienne jeżdżą między 4.30 a północą. Później kursują tramwaje nocne, oznaczone z przodu numerem 5.

W weekendy można się także przejechać zabytkowym tramwajem 91. Bilety na ten przejazd kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

Autobusy

Autobusy kursują po obrzeżach Pragi, czyli tam gdzie linia tramwajowa kończy swój bieg. Ich rozkład został dostosowany do rozkładu pozostałych środków transportu.

Autobusy jeżdżą od 4.30 do północy, później na ulicę wyjeżdżają autobusy nocne, oznaczone z przodu cyfrą 5. Jeśli natomiast natrafimy na autobus oznakowany cyfrą 3, to oznacza to, iż wsiada się do niego tylko i wyłącznie przednimi drzwiami; należy również pokazać bilet kierowcy. Jeśli nie zdążyliśmy ich nabyć, to należy to uczynić tuż po wejściu do autobusu.

Taxi

Praskie taksówki nie różnią się praktycznie niczym od tych, które jeżdżą po Polsce. Trzeba jednak uważać, aby nie dać się oszukać kierowcom, którzy wykorzystując naiwność turystów liczą sobie astronomiczne sumy za każdy przejechany kilometr.

Metro

Praskie metro posiada trzy linie, które dowiozą turystów do wszystkich atrakcji w mieście.

Linia A została oznaczona kolorem zielonym, linia B - żółtym, zaś C - czerwonym. Ciekawostką jest fakt, że wbrew przypuszczeniom najstarszą linią nie jest wcale linia A lecz C. Powstała ona już w 1974 roku. Obecnie ma 14,5 km długości. Kursuje na trasie HÁJE a Kobylisy-Ladvi.

Jako drugą wybudowano linię A, która ma długość 10 km. Łączy DEJVICKÁ i SKALKA. Natomiast najmłodsza linia B kursuje pomiędzy CERNY MOST a ZLICIN.

Metro kursuje między 4.48 a północą; czas oczekiwania to od 3 do 10 minut.

Kolejka linowa

Po Pradze kursuje linowo - terenowa kolejka. Dojeżdża ona na wzgórze Petřín. Kursuje od 9.00 do 23.00 (w sezonie co 10 minut, zaś poza nim co 15 minut). Warto się nią przejechać chociażby dla pięknych widoków widzianych z góry.

Dolna stacja o nazwie UJEZD jest położona blisko przystanku tramwajowego (22).

Co 10 minut przez stacyjkę NEBOZICEK kolejka wjeżdża na Petrin.

Kolejka jeździ od 9.00 do 23.00

Na wiosnę i jesienią na całej kolejce przeprowadzane są remonty i kontrole okresowe, wtedy też kolejka jest niedostępna dla pasażerów.

Obowiązują bilety za 26 koron.

Promy na Wełtawie

Praga posiaga również swoją komunikację promową. W ramach biletu jednorazowego czy całodziennego można pływać po Wełtawie, tak samo jak statki wycieczkowe. W zależności od pory roku, można korzystać nawet z pięciu przepraw promowych. Przystanie ulokowane są w kilku miejscach Pragi, nawet w centrum miasta. Rowery i wózki dziecięce przewozi się za darmo!

Bilety

W Pradze wszystkie bilety są ze sobą zintegrowane, w związku z czym obowiązują w każdym środku publicznego transportu. Ich ceny są zróżnicowane, podobnie jak czas obowiązywania. I tak:

  • czasowy 30 min - 24 CZK
  • czasowy 90 min - 32 CZK
  • dobowy - 110 CZK
  • 3-dniowy - 310 CZK
  • bagaż - 16 CZK
  • opłata za  wózek z dzieckiem/rower- 0 CZK (rowery mogą być tylko przewożone metrem lub tramwajem w wyznaczonych wagonach).

Bilety ważne 24 godziny lub dłużej uprawniają do przewozu jednego bagażu bez dodatkowych opłat.

Warto wziąć pod uwagę, że dzieci do lat 6 podróżują za darmo, natomiast dzieciom od 6 do 15 oraz czeskim emerytom przysługuje 50% zniżki. Jeśli zaś chodzi o studentów, to mogą korzystać ze zniżek, o ile posiadają bilety miesięczne lub kwartalne. W przeciwnym wypadku płacą pełną cenę biletu normalnego.

więcej na stronach DPP.

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


Masz aktualne dane?
Pomóż nam być na bieżąco - zgłoś poprawkę lub dodaj swój komentarz.Również na Docelowo:drukuj: 

Drukuj przewodnik - Praga – komunikacja miejska


alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Praga

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

50.0791,14.4332
Praga