Komunikacja miejska – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Pradze jest stosunkowo dobrze zorganizowana, do tego we wszystkich środkach transportu obowiązuje jeden typ, niedrogiego biletu. Można na nim jeździć zarówno metrem, autobusem, jak i tramwajem, pociągiem czy kolejką nadziemną.

Władze Pragi zachęcają do poruszania się po mieście właśnie za pośrednictwem komunikacji miejskiej, ponieważ samochody tkwią w gigantycznych korkach. Sprawniejsze przejazdy oferuje np. metro, tramwaje czy kolejka nadziemna. Przy stacjach metra zlokalizowano tanie parkingi.

Należy mieć świadomość, że Praga została podzielona na strefy. Ścisłe centrum to strefa P. Dalej znajduje się strefa 0, etc.

Jazda samochodem po centrum nie należy do przyjemności, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie auta na parkingu P+R (parkingi ogrodzone i strzeżone, bezpośrednio przy stacji metra) i kontynuowanie jazdy metrem. Cena za całodzienne parkowanie to 20 Kč niezależnie od czasu pozostawienia samochodu (nieczynne w godzinach 01.00-4.00). Jednak najpóźniej do godziny 01.00 należy odebrać auto ponieważ po tej godzinie parking jest zamykany a opłata wzrasta o dodatkowe 100 Kč.

Tramwaje

W Pradze funkcjonuje największa w Czechach sieć tramwajowa. W sumie linie tramwajowe zajmują 133 km. W ciągu dnia kursuje 26 linii, zaś w nocy – 9. Na tabor składa się 1000 pojazdów.

Praskie tramwaje dojeżdżają do każdego ważniejszego miejsca w mieście. W przypadku chęci dojechania na przedmieścia, należy przesiąść się z tramwaju do autobusu. Na szczęście rozkład jazdy poszczególnych środków transportu został do siebie dostosowany, w związku z czym nie trzeba będzie długo czekać na przesiadkę.

Tramwaje dzienne jeżdżą między 4.30 a północą. Później kursują tramwaje nocne, oznaczone z przodu numerem 5.

W weekendy można się także przejechać zabytkowym tramwajem 91. Bilety na ten przejazd kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

Autobusy

Autobusy kursują po obrzeżach Pragi, czyli tam gdzie linia tramwajowa kończy swój bieg. Ich rozkład został dostosowany do rozkładu pozostałych środków transportu.

Autobusy jeżdżą od 4.30 do północy, później na ulicę wyjeżdżają autobusy nocne, oznaczone z przodu cyfrą 5. Jeśli natomiast natrafimy na autobus oznakowany cyfrą 3, to oznacza to, iż wsiada się do niego tylko i wyłącznie przednimi drzwiami; należy również pokazać bilet kierowcy. Jeśli nie zdążyliśmy ich nabyć, to należy to uczynić tuż po wejściu do autobusu.

Taxi

Praskie taksówki nie różnią się praktycznie niczym od tych, które jeżdżą po Polsce. Trzeba jednak uważać, aby nie dać się oszukać kierowcom, którzy wykorzystując naiwność turystów liczą sobie astronomiczne sumy za każdy przejechany kilometr. Opłata za kilometr wynosi około 18 koron.

Metro

Praskie metro posiada trzy linie, które dowiozą turystów do wszystkich atrakcji w mieście.

Linia A została oznaczona kolorem zielonym, linia B – żółtym, zaś C – czerwonym. Ciekawostką jest fakt, że wbrew przypuszczeniom najstarszą linią nie jest wcale linia A lecz C. Powstała ona już w 1974 roku. Obecnie ma 14,5 km długości. Kursuje na trasie Letnany a Kobylisy-Ladvi.

Jako drugą wybudowano linię A, która ma długość 10 km. Łączy DEJVICKÁ i SKALKA. Natomiast najmłodsza linia B kursuje pomiędzy CERNY MOST a ZLICIN.

Metro kursuje między 4.48 a północą; czas oczekiwania to od 3 do 10 minut.

Kolejka linowa

Po Pradze kursuje linowo – terenowa kolejka. Dojeżdża ona na wzgórze Petřín. Kursuje od 9.00 do 23.00 (w sezonie co 10 minut, zaś poza nim co 15 minut). Warto się nią przejechać chociażby dla pięknych widoków widzianych z góry.

Dolna stacja o nazwie UJEZD jest położona blisko przystanku tramwajowego (22).

Co 10 minut przez stacyjkę NEBOZICEK kolejka wjeżdża na Petrin.

Kolejka jeździ od 9.00 do 23.00

Na wiosnę i jesienią na całej kolejce przeprowadzane są remonty i kontrole okresowe, wtedy też kolejka jest niedostępna dla pasażerów.

Obowiązują bilety za 26 koron.

Promy na Wełtawie

Praga posiaga również swoją komunikację promową. W ramach biletu jednorazowego czy całodziennego można pływać po Wełtawie, tak samo jak statki wycieczkowe. W zależności od pory roku, można korzystać nawet z pięciu przepraw promowych. Przystanie ulokowane są w kilku miejscach Pragi, nawet w centrum miasta. Rowery i wózki dziecięce przewozi się za darmo!

Bilety

W Pradze wszystkie bilety są ze sobą zintegrowane, w związku z czym obowiązują w każdym środku publicznego transportu. Ich ceny są zróżnicowane, podobnie jak czas obowiązywania. I tak:

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

  • czasowy 30 min – 24 CZK (ok. 4.50 zł)
  • czasowy 90 min – 32 CZK (ok. 5.50 zł)
  • dobowy – 110 CZK
  • 3-dniowy – 310 CZK
  • bilet miesięczny 510 CZK
  • bagaż – 16 CZK
  • opłata za  wózek z dzieckiem/rower- 0 CZK (rowery mogą być tylko przewożone metrem lub tramwajem w wyznaczonych wagonach).

Bilety ważne 24 godziny lub dłużej uprawniają do przewozu jednego bagażu bez dodatkowych opłat.

Warto wziąć pod uwagę, że dzieci do lat 6 podróżują za darmo, natomiast dzieciom od 6 do 15 oraz czeskim emerytom przysługuje 50% zniżki. Jeśli zaś chodzi o studentów, to mogą korzystać ze zniżek, o ile posiadają bilety miesięczne lub kwartalne. W przeciwnym wypadku płacą pełną cenę biletu normalnego.

Automaty biletowe w Pradze znajdziesz na każdej stacji metra, oraz przy wielu  przystankach tramwajowych czy autobusowych. W większości biletomatów można płacić tylko bilonem, jednak coraz częściej można spotkać maszyny akceptujące zbliżeniowe karty Visa i MasterCard. Najnowszym trendem są automaty biletowe w autobusach obsługujące tylko elektroniczne metody płatności.

Pociągi podmiejskie

Praga posiada bardzo rozbudowaną sieć kolejową. W obrębie miasta funkcjonuje blisko 50 stacji, obsługiwanych przez liczne pociągi podmiejskie. Pociągi w których obowiązują bilety komunikacji miejskiej oznaczone są literą S oraz numerem linii np. S5, S72 itp.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.