Święta

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • święto ruchome – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja – Święto pracy
  • 8 maja – Święto państwowe – Dzień wyzwolenia od faszyzmu
  • 5 lipca – Święto państwowe – Dzień apostołów Cyryla i Metodego
  • 6 lipca – Święto państwowe – Mistrz Jan Hus
  • 28 października – święto państwowe – Dzień powstania niepodległego państwa czechosłowackiego
  • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie
  • 26 grudzień – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Warto zauważyć, że Boże Narodzenie różni się nieco od polskiego. Pierwsza z istotnych różnic polega na ścięciu na początku grudnia gałązek jabłoni i forsycji, które powinny zakwitnąć święta. Poza tym w Czechach nie ma świętego Mikołaja. Zamiast niego prezenty przynosi Dzieciątko Jezus. Istotnym zwyczajem, nieznanym w naszym kraju, jest także odwiedzanie grobów zmarłych w wigilijne przedpołudnie. Cmentarze zapełniają się takimi tłumami, jak ma to miejsce 1 listopada.

Pozostałe tradycje są podobne do polskich. Ulice przystraja się na początku grudnia, wtedy też ubiera się choinki (na ogół żywe). Post obowiązuje jedynie do pierwszej gwiazdki. Na wigilijnym stole oprócz karpia pojawiają się także dania mięsne, ziemniaczane oraz z jajek.

Patron miasta

Patronem Pragi jest św. Wacław.

Festyny

Najpopularniejszymi festynami w Czechach są oczywiście imprezy piwne. Czechy słyną bowiem z wyrobu tego napoju alkoholowego, zwłaszcza że jest on tu bardzo smaczny i tani.

Niemal każdy browar organizuje odrębną zabawę. Podczas festynu można napić się piwa, posłuchać muzyki oraz wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami.

Festiwale

Festiwale folklorystyczne

Festiwale folklorystyczne odbywają się w wielu miejscowościach Czech, przykładowo w Pradze noszą nazwę Jarmarku Praskiego. W ich trakcie można się zapoznać z tańcem ludowym, muzyką, sztuką, pieśniami i obrzędami. Ponadto można skosztować specjałów tutejszej kuchni.

Festiwale muzyczne

Festiwale muzyczne rozsławiają Czechy na całą Europę. Odbywają się w wielu miastach, aczkolwiek najważniejsza z nich jest Praska Wiosna.

W jej trakcie można zobaczyć kilkadziesiąt koncertów, przedstawień teatralnych oraz koncertów o charakterze konkursowym. Imprezy organizowane są w obiektach znajdujących się na terenie całej Pragi.

Jarmarki historyczne

Jarmarki historyczne odbywają się niemal przez całe wakacje. W Pradze organizuje się m.in. trzydniową imprezę, której elementami składowymi są: historyczny jarmark, pokaz dawnych tańców, turnieje rycerskie oraz przedstawienia muzyczne i teatralne. Można też skosztować dań w krumlowskiej gospodzie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.