Informacje ogólne

Podróżowanie po Istambule wymaga sporo cierpliwości i dobrej orientacji w terenie. Wynika to przede wszystkim z tego, że linie nie są dokładnie oznakowane, zaś w samym mieście panuje ogromny gwar i ruch. Pojazdy tkwią w ogromnych korkach, przez co trudno dojechać gdziekolwiek na czas. Za przejazd komunikacją miejską (za wyjątkiem minibusów i dolmusów, gdzie płaci się gotówką u kierowcy przy wsiadaniu) można płacić na kilka sposobów – z użyciem jednorazowych żetonów, biletów miesięcznych (które posiadają limit ilości przejazdów!) lub ładowanych w automatach (które w przeważnej większości są wyłącznie w języku tureckim) zbliżeniowych kart miejskich. Zunifikowany model płatności jest dużym plusem stambulskiej komunikacji.

 

Bilety

Za przejazd komunikacją miejską (za wyjątkiem minibusów i dolmusów, gdzie płaci się gotówką u kierowcy przy wsiadaniu) można płacić na kilka sposobów – z użyciem jednorazowych żetonów, biletów miesięcznych (które posiadają limit ilości przejazdów!) lub ładowanych w automatach (które w przeważnej większości są wyłącznie w języku tureckim) zbliżeniowych kart miejskich Zunifikowany model płatności jest dużym plusem stambulskiej komunikacji.

Dzieci do lat 6 jeżdża za darmo.

Sposób płatności za bilet wpływa na to ile on kosztuje.

Elektronikbilet

(Sınırlı Kullanımlı Bilet) to bilet na określoną liczbę przejazdów (1, 2, 3, 5 lub 10). Zakup takiego biletu możliwy jest w żółtych automatach Biletmatik. Cena przejazdu jest tym niższa, im więcej przejazdów się zakupi. Zakup takiego biletu jest korzystny, jeśli będziemy podróżować komunikacją miejską niewiele i bez przesiadek, w innym wypadku bardziej opłacalna jest Istanbulkart.

Dostępne Elektronik bilet z cenami:

  • BIRGeç 1 przejazd cena 4 liry
  • İKİGeç 2 przejazdy cena 7 lir (jeden przejazd 3,50 liry)
  • ÜÇGeç 3 przejazdy cena 10 lir (jeden przejazd 3,33 liry)
  • BEŞGeç 5 przejazdy cena 15 lir (jeden przejazd 3 liry)
  • ONGeç 10 przejazdów cena 30 lir (jeden przejazd 3 liry)

Elektronikbilet pozwala na poruszanie się autobusami, metrem, tramwajami czy kolejkami, nie obejmuje jednak większości promów.

Istanbullkart

Jest to karta przedpłacona (prepaid), która przed użyciem musi być doładowana środkami. Kwota, którą trzeba zapłacić za taką kartę to 10 lir tureckich (ok. 13,33 zł). Kartę kupić możemy w jednym z wielu punktów znajdujących się przy lotniskach, dworcach autobusowych czy stacjach metra. Kartę doładować możemy w automatach oraz niektórych punktach takich jak kioski czy sklepy w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

Posiadając Istanbulkart możemy korzystać z metra, autobusów, tramwajów, kolejek i kolejek linowych oraz niektórych promów.

Zakup Istanbulkart jest bardzo opłacalny, zwraca się maksymalnie po 6 przejazdach. Karta obniża koszty jednego przejazdu (do 2,3 LT). Karta zmniejsza też opłaty za przesiadki, każda kolejna podróż w przeciągu 2 godzin jest tańsza.

Koszty przejazdów przy użyciu Istanbulkart:

pierwszy przejazd 2,3 LT
1 przesiadka 1,65 LT
2 przesiadka 1,25 LT
3,4 i 5 przesiadka 0,85 LT

Jedna karta może być wykorzystywana przez kilka osób podróżujących w grupie. My, podczas naszej ostatniej wizyty w Stambule, korzystaliśmy z jednej Istanbulkart na 6 osób. Zakup karty zwrócił się już podczas drogi z lotniska do hotelu. Za podróż metrem i tramwajem zamiast 48 lir (6 osób x 2 przejazdy x 4 liry tureckie) zapłaciliśmy jedynie 23,70 lir (6 osób x 1 przejazd za 2,3 LT + 6 osób x 1 przesiadka za 1,65 LT).

Tramwaje

W Istambule znajduje się 5 lini tramwajowych. Linia historyczna porusza sie bardzo wolno i  kursuje po ulicy İstilkal pomiędzy Taksim a Tünel. Co ciekawe, ulica ta została całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego.. Z turystycznego punktu widzenia najważniejszą linią metra jest M1, za pomocą której możemy wydostać się z lotniska Ataturka, żeby potem przesiąść się na tramwaj T1, który zabierze nas do Sultanahmet, i dalej przez most Galata do przystani Kabatas.

Autobusy

Po Istambule można się poruszać dwoma rodzajami autobusów. Pojazdy Belediye Otobüsü należące do komunikacji miejskiej wyróżniają się czerwonym i zielonym kolorem. Z kolei prywatne autobusy Halk Otobüsü są koloru pomarańczowego i niebieskiego. W każdym z nich za przejazd płaci się gotówką. Oprócz tego bilety na autobusy komunikacji miejskiej można kupić w kioskach, specjalnych budkach lub u ulicznych sprzedawców,  którzy jednak doliczają do biletów niewielką marżę.

Co ciekawe na przystankach nie ma dokładnego oznaczenia tras poszczególnych linii. Jeśli więc chce się dojechać w konkretne miejsce, to trzeba o to zapytać kierowcę lub osobę, od której kupiło się bilet. Lepiej natomiast nie dopytywać się o to współpasażerów, którzy nie zawsze wiedzą dokładnie, gdzie dojadą danym autobusem.

Autobusy kursują w godzinach 6.30-24.00. Pojedynczy bilet kosztuje 1.65 LT

W Stambule zwiedzający mają możliwość skorzystania z jednej z kilku linii autobusów turystycznych, oferujących przejazdy typu: „Hop On/Hop Off Bus”. Bilety ważne są 24 lub 48 godzin i uprawniają do nielimitowanego wsiadania i wysiadania z autobusu, przystanki umiejscowione są w pobliżu głównych atrakcji turystycznych. Autobusy są piętrowe, przystosowane do wygodnego zwiedzania miasta, wyposażone w audio-przewodniki w wielu językach, dzięki którym można wysłuchać informacji o mijanych zabytkach. Orientacyjny koszt 24-godzinnego biletu to równowartość około 20 Euro, ale można się targować, zwłaszcza odwiedzając miasto poza okresem szczytu turystycznego

Metro

W Istambule metro pojawiło się w 2000 roku. W Stambule mamy do dyspozycji 5 linii metra o łącznej długości ponad 95 kilometrów. W planach do 2020 roku jest otworzenie kolejnych 4 linii metra oraz przedłużenie dwóch obecnie działających tak, że łączna ich długość wyniesie prawie 180 km. Metro w Stambule kursuje w godzinach od 6:00 do 23:30 z częstotliwością co kilka minut.

 

Kolej linowa

Jest to kolej, która łączy Kabataş z Taksim.Środkiem tym można dostać sie też z Eyup na Golden Horn. Kolejne połączenie kursuje pomiędzy  Elmadag i Tesvikiye w Beyoğlu.

Kolej podmiejska

W Istambule na kolej podmiejską mówi się Banliyö Treni. Jej pociągi poruszają się pomiędzy Sirkeci a Haydarpaşa, dzielnicy znajdującej się po anatolijskiej stronie miasta.

Taksówki

W mieście znajdziemy zarówno taksówki w europejskim tego słowa znaczeniu jak i tzw. dolmus – minibusy lub samochody, które podróżują po ściśle określonych trasach. Dolmus, nie posiadają przystanków, zaś cena kursu jest uzależniona od odległości i trasy przejazdu. Zwykle dolmusze kursują po najbardziej obleganych trasach przez turystów.

Taksówek w Stambule nie brakuje i łatwo je znaleźć – mają charakterystyczny, żółty kolor. Są one wyposażone w taksometry, obowiązują dwie taryfy: dzienna i nocna. Przed rozpoczęciem podróży, dla uniknięcia przykrej niespodzianki, warto upewnić się czy kierowca na pewno włączył taksometr. Oprócz tradycyjnych taksówek korzystać można również z dolmuszy, czyli minibusów czy samochodów osobowych poruszających się po ustalonych trasach.

Koszt rozpoczęcia kursu to 3.50 LT, każdy kilometr to wydatek 2.10 LT

Prom

Najczęściej wybieranym środkiem transportu przez tych, którzy chcą przeprawić się na drugą stronę miasta, jest prom. W centrum turyści chętnie korzystają z nostalgicznej linii tramwajowej. Historycznym pojazdem jeździ ok. 6000 osób dziennie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Komunikacja miejska w Istambule”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Słyszałam, że w Istambule można wykupić kartę prepaid na całą komunikację miejską. Sprawdzę to niedługo.