Podróż samolotem

W Istambule (Stambule) istnieją dwa lotniska. Jedno z nich – Międzynarodowe Lotnisko im. Atatürka (Atatürk Hava Limanı) znajduje się w europejskiej części miasta, w dzielnicy Yeşilköy. Natomiast w części azjatyckiej wybudowano lotnisko Sabiha (Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı). Lądują tu głównie samoloty tanich linii lotniczych.

Jeśli chodzi o bezpośrednie połączenia między Polską a Turcją, to samoloty wylatują z lotniska Okęcie w Warszawie. Przeloty obsługiwane są przez LOT oraz tureckie linie THY. Można też zdecydować się na lot z przesiadkami, który oferuje m.in. Lufthansa, Swiss, Malev czy Air Baltic. Samoloty tych linii lądują na lotnisku Atatürka. Natomiast jeśli ktoś wybierze propozycję tanich linii lotniczych Germanwings startujących z berlińskiego lotniska Schönefeld, to dotrze na lotnisko Sabiha.

Ceny biletów są mocno zróżnicowane. Najtańsze można kupić za ok. 530 zł, zaś najdroższe za ponad 3.000 zł. Panuje zasada, że im wcześniej kupisz bilet, tym będzie on tańszy. Bilet nabyty dwa miesiące przed wylotem nie powinien być droższy niż 1000 zł.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Dojazd z lotniska do centrum

Pociągiem

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Pendik, czyli ok. 4 km od lotniska Ataturka. Istnieje jednak bezpośrednie połączenie między portem lotniczym a stacją – oferują je autobusy Haydarpasa – Gebze Express.

Autobusem

Z lotniska co 30 min. odjeżdżają autobusy Havaş. Dowożą one turystów do centrum Istambułu w około 35 – 40 min. Koszt przejazdu to wydatek ok. 4 euro.

Taksówką

Postój taksówek znajduje się przed terminalem przylotów. Taksówki można wcześniej zarezerwować przez telefon (+90 216 588 00 35-36) lub po przylocie od razu do nich wsiąść. Podróż do centrum Istambułu trwa maksymalnie 60 minut.

Samochodem

Na lotnisku działają wypożyczalnie samochodów. Oprócz tego można zostawić auto na wielopoziomowym parkingu przygotowanym na przyjęcie kilku tysięcy pojazdów. Osoby, które zdecydują się na samodzielne podróżowanie autem do centrum Istambułu powinny się kierować z lotniska na autostradę E-6. Przejazd zajmuje 30 – 60 min. w zależności od natężenia ruchu.

Autobusem wodnym

Chętni mogą skorzystać z autobusów wodnych, które przewożą podróżnych między dzielnicą Pendik a centrum Istambułu. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.ido.com.tr.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.