Zakupy w Istambule mogą się kojarzyć tylko z jednym: licznymi bazarami. Jest to tym bardziej uprawnione skojarzenie, iż w stolicy Turcji funkcjonuje jeden z największych bazarów na świecie.

Zacznijmy jednak nie od największego, ale od najstarszego bazaru w Turcji. Jest nim Bazar Egipski znajdujący się na nabrzeżu Eminönü, przy wjeździe na Most Galata. Wybudowano go w 1660 roku. Ma kształt litery L. Dawniej handlowano tu przyprawami z Egiptu (stąd wzięła się nazwa), natomiast obecnie można tu znaleźć wszystko, czego dusza pragnie. W sumie funkcjonuje tu ok. 80 sklepików.

Największym targowiskiem jest Kryty Bazar, do którego prowadzi aż 18 bram, a w jego wnętrzu znajduje się 61 uliczek i 5 meczetów. Kupujący mają do dyspozycji ponad 4000 sklepów, do których każdego dnia zagląda ok. pół miliona klientów. Warto też podkreślić, że co miesiąc ok. 7 ton złota zmienia tu swojego właściciela.

Decydując się na zakupy na Krytym Bazarze trzeba mieć świadomość, że poszczególne ulice specjalizują się w określonym rodzaju produktów. I tak: przy Kuyumcular Caddesi znajdziemy sklepy złotnicze i jubilerskie, przy Bandestanie sprzedaje sie dywany, zaś na Fesciler Caddesi królują jeansy i odzież bawełniana. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza tureckie dywany począwszy od najdroższych, ręcznie tkanych dywanów jedwabnych, a na takich, które zrobiono z wełny, lnu lub koziej sierści skończywszy.

Osoby, które nie gustują w zakupach dokonywanych na targowiskach, powinny się udać do młodszych dzielnic Istambułu. To właśnie tam ulokowały się supermarkety, domy towarowe oraz eleganckie pasaże handlowe.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.