Zakupy w Istambule mogą się kojarzyć tylko z jednym: licznymi bazarami. Jest to tym bardziej uprawnione skojarzenie, iż w stolicy Turcji funkcjonuje jeden z największych bazarów na świecie.

Zacznijmy jednak nie od największego, ale od najstarszego bazaru w Turcji. Jest nim Bazar Egipski znajdujący się na nabrzeżu Eminönü, przy wjeździe na Most Galata. Wybudowano go w 1660 roku. Ma kształt litery L. Dawniej handlowano tu przyprawami z Egiptu (stąd wzięła się nazwa), natomiast obecnie można tu znaleźć wszystko, czego dusza pragnie. W sumie funkcjonuje tu ok. 80 sklepików.

Największym targowiskiem jest Kryty Bazar, do którego prowadzi aż 18 bram, a w jego wnętrzu znajduje się 61 uliczek i 5 meczetów. Kupujący mają do dyspozycji ponad 4000 sklepów, do których każdego dnia zagląda ok. pół miliona klientów. Warto też podkreślić, że co miesiąc ok. 7 ton złota zmienia tu swojego właściciela.

Decydując się na zakupy na Krytym Bazarze trzeba mieć świadomość, że poszczególne ulice specjalizują się w określonym rodzaju produktów. I tak: przy Kuyumcular Caddesi znajdziemy sklepy złotnicze i jubilerskie, przy Bandestanie sprzedaje sie dywany, zaś na Fesciler Caddesi królują jeansy i odzież bawełniana. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza tureckie dywany począwszy od najdroższych, ręcznie tkanych dywanów jedwabnych, a na takich, które zrobiono z wełny, lnu lub koziej sierści skończywszy.

Osoby, które nie gustują w zakupach dokonywanych na targowiskach, powinny się udać do młodszych dzielnic Istambułu. To właśnie tam ulokowały się supermarkety, domy towarowe oraz eleganckie pasaże handlowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.