Topkapi Sarayi

Jest to dawna rezydencja sułtanów, którą wybudowano w samym sercu Istambułu. Budowa rozpoczęła się w 1453 roku. Osttanim mieszkańcem tego pałacu był Mahmud II (do 1839 roku).

Topkapi przebudowywano w kolejnych wiekach, ale nie zmieniono jego charakterystycznej, czterodziedzińcowej bryły. Do czego służyły władcy aż cztery dziedzińce? Otóż pierwszy z nich był przeznaczony dla wszystkich. Bramy drugiego konno mógł pokonywać jedynie sułtan i jego matka.

Interesujące są pomieszczenia po haremie, który dawniej znajdował się w pałacu. Sultan mógł mieć wszak cztery żony, zaś na czele całego haremu stała jego matka. Oprócz tego prawo islamskie zezwala na konkubinat. Władca mógł więc mieć tyle kochanek ile pragnął, o ile tylko było go na nie stać. Islam nakazuje wszak mężczyźnie utrzymywanie swoich kobiet.

Kościół Hagia Sophia (Mądrości Bożej)

Dawniej był to największy kościół chrześcijański, ale obecnie mieści się tu Muzeum Hagia Sophia. Można je zwiedzać codziennie (poza poniedziałkami) w godz. 9.00 – 17.00. Bilet wstępu kosztuje 10 euro.

Badacze przypuszczają, że pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w 325 roku. Niestety, budowla dość szybko spłonęła, w związku z czym Konstancjusz II wybudował i poświęcił w 360 roku kolejną świątynię. Nazwał ją identycznie jak poprzednią, czyli Hagia Sophia. Sęk w tym, że budowlę prześladował jakiś pech – ciągle spadały na nią nieszczęścia i ciągle trzeba ją było odbudowywać. Do czasów współczesnych przetrwała w kształcie pozostawionym przez Izydora Młodszego. Istotnym wyróżnikiem są cztery minarety, które postawiono po 1453 roku. W związku z tym, że powstawały w różnych odstępach czasu, budowle te znacząco się od siebie różnią.

Obecnie w Muzeum Hagia Sophia można zobaczyć m.in. mihrabu (nisza do modlitwy wskazująca kierunek Mekki), mimberu (kazalnica) oraz wielkie okrągłe tablice, na których wyryto inskrypcje arabskie z imionami Proroka i kalifów. Oprócz tego zwiedzający mogą podziwiać groby sułtanów.

Kolumna Wężowa

Kolumna Wężowa poczatkowo znajdowała się w świątyni Apollina w Delfach. Jej fundatorem było 31 miast greckich, które pokonały Persów w bitwie pod Platejami w 479 r. p.n.e.

Błękitny Meczet

Nazwa tego niezwykłego meczetu wzięła się od koloru fajansowych płytek, którymi wyłożono całą świątynię. Twórcą tego najpiękniejszego meczetu w Stambule był architekt Mehmed Aga. Podjął się on tego zlecenia na rozkaz sułtana Ahmeda I. Budowę prowadzono w latach 1609 -1617.

Nie da się ukryć, że twórcy Błękitnego Meczetu chcieli, aby był to najważniejszy meczet w świecie islamski. Świadczą o tym wymiary i założenia tej niecodziennej i zachwycającej budowli. Wystarczy wspomnieć, że przed głównym wejściem do świątyni znajduje się dziedziniec z gankiem kolumnowym. W sumie jest tam 26 kolumn, które podtrzymują 30 niewielkich kopuł. Niesamowitym elementem jest również ośmiokątna fontanna ablacyjna.

W murach Niebieskiego Meczetu funkcjonuje nie tylko świątynia islamska, ale i wiele innych, niezwykle ważnych instytucji. Warto wspomnieć chociażby o ogrodzie, szkole podstawowej, teologicznej czy też Muzeum Dywanów i Kilimów. Można również zobaczyć grobowiec sułtana Ahmeda, jego żony i dzieci.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.