Turecka łaźnia parowa (hamam)

To bezpośrednia spadkobierczyni łaźni rzymskiej. Chociaż obecnie Turcy korzystają z niej nieco rzadziej niż to bywało w dawnych czasach, to jednak w dalszym ciągu pobyt w łaźni jest dość często stosowany. Można tu wszakże zażyć kąpieli pojedynczo, kąpieli z myciem przez drugą osobę lub z masażem. Jeśli zaś chodzi o rodzaje masażu to stosuje się masaż suchy oraz wilgotny (przy użyciu olejków aromatycznych).

Istiklal Caddesi

Obecnie jest to Aleja Niepodległości, która ciągnie się od placu Taksim do placu Tünel. W rzeczywistości jest to XIX – wieczna ulica, przy której dawniej skupiało się życie wyższych sfer w Turcji. To właśnie tu powstawały drogie butiki, ekskluzywne restauracje, herbaciarnie oraz eleganckie rezydencje i ambasady.

Wieża Galata (Galata Kulesi)

Została wybudowana w 1348 roku w genueńskiej koloni jako Wieża Chrystusa. Wielokrotnie ja przebudowywano, co wiązało się m.in. z jej rolą w tutejszych fortyfikacjach miejskich.

Istanbul Aquarium (Oceanarium)

Akwarium zlokalizowane w dzielnicy Florya, bardzo blisko lotniska i niedaleko od centrum. Bardzo dużo najróżniejszych gatunków ryb. Od 2015 roku z miasta kursują bezpośrednie busy do akwarium.

Miniatürk

Park, w którym znajdują się miniatury historycznych zabytków tureckich. Cała masa konstrukcji, dzięki którym można poznać architekturę ottomańską czy anatolijską. Można porównać jak zmieniały sie style na przestrzeni wieków. Jest to największy tego typu park na świecie, zajmujący 60.000 m². Otwarty codziennie od 9 do 17.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.