Florencja historia

Historia Florencji

Początki Florencji datowane są na 1000 rok przed Chrystusem. Z badań archeologicznych wynika, ze już wtedy istniała tu pierwsza osada. Znacznie później, bo dopiero w 59 roku, Rzymianie założyli tu kolonię weteranów, którą nazwali Fiorentina. Z czasem Rzymian zastąpili Longobardzi i Karolingowie. Około 845 roku Lothar, wnuk Karola Wielkiego, połączył hrabstwo Florencji z hrabstwem Fiesoli. W ten sposób położono podwaliny pod przyszłe miasto.

W międzyczasie wybudowano baptysterium oraz dwa kościoły. W 1115 roku Florencja stała się samodzielną gminą, której mieszkańcy starali się powiększyć jej obszar. W ten sposób doszło do przyłączenia Fasoli, a później zakupu lub podboju niemal wszystkich sąsiadujących z Florencją miast (także i Pizy). Uzyskano nawet dostęp do morza, dzięki czemu w zasięgu wpływów Florencji znalazł się obszar współczesnej Toskanii.

Miasto rozwijało się bardzo prężnie, a mieszkańcy szybko się bogacili. Od 1252 roku bito tu pierwszą złotą monetę, która dość szybko stała się powszechnym środkiem płatniczym w całej Europie. Florenckim wynalazkiem były również weksle, czeki i nazwa bank.

W II połowie XIII wieku do władzy doszedł ród Medyceuszy. Parali się przeróżnymi zawodami, w związku z czym mieli wpływ na wiele istotnych kwestii miejskich. Pod koniec stali się nawet książętami oraz wielkimi książętami Toskanii. Po nich władzę przejęli Habsburgowie i Lotaryńczycy. Krótko rządy sprawował też Neapol. W końcu Toskania została przyłączona do zjednoczonych Włoch. Przez siedem lat począwszy od 1865 roku, Florencja była stolicą nowopowstałego państwa.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

One thought on “Historia Florencji”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.