We Florencji znajduje się sporo ciekawych miejsc i budowli, które warto zobaczyć. Aby poznać wszystkie interesujące obiekty w tym mieście należy zarezerwować na to kilka dni.

Most Złotników (Ponte Vecchio)

Jest to najstarszy most florencki. Wybudowano go w XIV wieku. Odznacza się trzema przęsłami oraz licznymi kramami znajdującymi się na owym moście.

W czasie II wojny światowej był to jedyny most we Florencji, którego Niemcy nie zdążyli wysadzić w powietrze.

Most Złotników - Florencja

Bazylika Mniejsza (Basilica di Santa Croce)

Basilica di Santa Croce

Bazylika Mniejsza znajduje się przy Piazza di Santa Croce. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIII stulecia, a zakończono w połowie XV wieku. Jest to trójnawowa świątynia, w której pochowano wielu wybitnych twórców i artystów. Wystarczy wspomnieć, że spoczywa tu Michał Anioł, Galileusz, Niccola Machiavelli oraz Dante Alighieri.

Palacco Vecchio

Palacco Vecchio

Jest to XIV – wieczny pałac, którego projektantem był Arnolfo di Cambio. Budynek usytuowano przy Piazza della Signora. Jego charakterystycznym elementem jest wieża. Przed pałacem znajduje się też kopia znanej rzeźby Michała Anioła oraz fontanna Neptuna.

Należy podkreślić, że dawniej Palacco Vecchio był siedzibą władz Republiki Florendzkiej. Z czasem umiejscowiono tu ratusz miejski.

Pałac Medyceuszy (Palazzo Medici-Riccardi)

Pałac Medyceuszy wybudowano w połowie XV wieku. Przez sto lat był siedzibą rodu, ale w 1540 roku rodzina przeniosła się do pałacu Vecchio. Bryła budynku jest prosta i skromna. Fasadę wykończono ciosanym kamieniem; takie rozwiązanie wywarło ogromny wpływ na projekty innych budynków.

Zwiedzającym udostępniono dwa pomieszczenia: kaplicę Trzech Króli oraz salę di Luca Giordano, w której znajdują się freski prezentujące apoteozę rodu Medyceuszy. Ponadto warto zajrzeć do Biblioteki Riccardiana, której zbiory udostępniono już w 1715 roku. W jej księgozbiorze znajduje się wiele cennych rękopisów (m.in. „Boska Komedia” Dantego).

Plac Medyceuszy - Florencja

Baptysterium Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni Battista)

Baptysterium Jana Chrzciciela to najstarszy budynek, który znajduje się przy Piazza San Giovanni. Usytuowano je w niedalekiej odległości od katedry Santa Maria del Fiore.

Przypuszcza się, że pierwotny budynek powstał w IV – VI wieku. Początkowo miał kształt ośmioboku z półkolistą obsadą. Między XI a XIII wiekiem doszło do przebudowy obiektu. W tamtejszym stanie zachowano baptysterium do dzisiaj. Do wnętrza prowadzi troje drzwi brązowych, z których drzwi południowe ozdobiono scenami z życia św. Jana Chrzciciela oraz alegoriami cnót. Z kolei na północy umieszczono drzwi ozdobione 20 scenami z Nowego Testamentu, postaciami Ewangelistów oraz czterech Doktorów Kościoła. Z kolei po stronie wschodniej znajdują się Drzwi Raju, które przyozdobiono scenami ze Starego Testamentu, postaciami biblijnymi oraz znanymi osobami żyjącymi w XV wieku.

baptysterium-jana-chrzciciela-florencja

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Zabytki Florencji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.