Podróż samolotem

Do Florencji można się dostać zarówno tradycyjnymi liniami, jak i tanimi liniami lotniczymi. Te ostatnie lądują jednak na lotnisku Galileo Galilei w Pizie. Znajduje się ono ok. 80 km od Florencji. Do centrum tego miasta można się dostać autobusem Terravision lub pociągiem (niekiedy wymagana jest przesiadka na stacji Pisa Centrale).

Niestety, tradycyjni przewoźnicy nie oferują żadnych bezpośrednich połączeń między Polską a Florencją. Jest to możliwe dopiero po doleceniu np. do Monachium, Frankfurtu czy Berlina.

Dojazd z lotniska do centrum miasta

Lotnisko Florencja Airport (Aeroporto Amerigo Vespucci) znajduje się 4 km od miasta w kierunku północno-zachodnim. Sąsiaduje z ważnym skrzyżowaniem autostrady A11 (E76) i A1 (E35).

Samochodem

Na lotnisko z miasta dojeżdża się najpierw ulicą Alessandro Guidoni, a następnie autostradą A11 aż do Firenze Mere. Samochody można pozostawić na jednym z dwóch parkingów znajdujących się przy lotnisku. Koszt parkowania na parkingu krótkoterminowym wynosi: przez pierwsze 20 min. Jest bezpłatny, za godzinę płaci się 2 euro, a za 2 godz. – 3 euro. Natomiast na parkingu długoterminowym obowiązują następujące opłaty: przez pierwsze pięć godzin po 1 euro za godzinę; między 6 a 12 godzin postoju – 6 euro; zaś za cały dzień – 10 euro.

Jeśli chcemy podróżować po Florencji samochodem, to istnieje możliwość wynajęcia auta z wypożyczalni. Przy lotnisku funkcjonują wypożyczalnie należące do Auto Europa, Avis, Budget, Europcar, Elite, Hertz, Maggiore/National, Sixt oraz Thrifty.

Taksówką

Postój taxi znajduje się przed terminalem przylotów, aczkolwiek można też zamówić radiotaxi (Tel. +39.055.4242/4390/4499/4798). Przejazd z portu lotniczego do centrum Florencji zajmuje ok. kwadrans. Koszt przejazdu został uzależniony od dnia oraz godziny. I tak od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-22.00 za przejazd taksówką płaci się 20 euro, od 23.00 do 6.00 – 23,30 euro, natomiast w soboty i niedziele – 22 euro. Płatny jest również przewóz bagażu – po 1 euro za sztukę bagażu.

Autobusem

Pomiędzy lotniskiem a dworcem autobusowym we Florencji kursują autobusy „Vola In bus”, należące do firmy Ataf-Sita. Z lotniska odjeżdżają co pół godziny między 6.00 a 23.30; natomiast z dworca w kierunku portu lotniczego kursują między 5.30 a 23.00. Informacja autobusowa znajduje się pod numerem tel.: 800/373760. Więcej wiadomości można też znaleźć na stronie internetowej przewoźnika www.sita.on.line.it.

Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy, zaś ich koszt to 4,50 euro w jedną stronę.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.