Galeria Ufizzi

To jedna z najważniejszych galerii we Florencji. W jej zbiorach znajdują się obrazy . takich artystów, jak Michał Anioł, Tycjan, Leonardo da Vinci, Rafael, Carvaggio, Rubens, Rembrandt oraz Botticelli. Oprócz tego można podziwiać autoportrety słynnych malarzy, m.in. Andrea del Sarto, Bronzino, Berniniego, Rembrandta, Rubensa, van Dycka oraz Hogartha i Delacroixa.

W galerii zgromadzono również arrasy, wizerunki władców polskich (Zygmunta I, Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana III Sobieskiego, Augusta II, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Henryka Walezego, Stefana Batorego, Teresy Lubomirskiej i Heleny Radziwiłłowej).

Turyści powinni przynajmniej dzień wcześniej zamówić bilet wstępu (np. przez Internet), bowiem inaczej narażają się na długie kolejki i oczekiwanie.

Galeria Akademii (Galleria dell’Accademia)

Galeria Akademii została usytuowana niedaleko kościoła św. Marka. Założono ją w 1563 roku jako Akademię Sztuk Pięknych. Tym samym była pierwszą uczelnią wyższą w Europie, która kształciła na kierunku malarstwo i rzeźba.

Obecnie do najcenniejszych zbiorów należy zaliczyć monumentalny posąg Dawida autorstwa Michała Anioła; cykl nieukończonych rzeźb „Jeńcy”, dłuta Michała Anioła oraz obrazy namalowane przez Botticelliego, Pontormo i Bonaguida.

Muzeum dell’Opera del Duomo (Museo dell’Opera del Duomo)

W tym muzeum znajdują się dzieła sztuki, które pierwotnie zgromadzono w Katedrze Santa Maria del Flore, baptysterium św. Jana i kampanili. Muzeum założono w 1891 roku, ale następnie przeniesiono je do budynku usytuowanego przy Piazza del Duomo.

Jeśli chodzi o cenne przedmioty znajdujące się w tym muzeum, to warto wymienić przede wszystkim rzeźby św. Jan Donatella, Madonnę o szklanych oczach Arnolfa di Cambio oraz słynną Pietę Michała Anioła.

Muzeum św. Marka (Museo di San Marco)

Muzeum zlokalizowano w kościele i klasztorze ojców dominikanów. Wejście zdobią freski XVI – i XVII – wieczne wykonane przez Bernardino Poccetti. Oprócz tego można podziwiać freski Fra Angelico, obrazy tablicowe Fra Bartolomea, prace Domenico Ghirlandaio, Alessio Baldovinetti i Giovanni Antonio Sogliani. Należy także zwrócić uwagę na oryginalne płaskorzeźby pochodzące z kampanili oraz znajdujące się wcześniej na Drzwiach Raju do baptysterium.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne powstało w 1870 roku. Jest jednym z najważniejszych obiektów tego typu w całych Włoszech. To właśnie we Florencji przechowuje się dzieła Etrusków, starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian.

Z ciekawszych dzieł należy wymienić: jedyną dużą rzeźbę etruską wykonaną brązie z okresu hellenistycznego; Chimerę z Arezzo – posąg trójgłowego potwora z V wieku p.n.e., odkryty w Arezzo; statuę Haremheba; stele; grecką głowę konia, zdobiącą niegdyś ogród Palazzo Medici; wspaniałą kolekcję waz wraz ze słynną wazą François oraz zbiory gliptyki i złotnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.