Florencja historia

Historia Florencji

Początki Florencji datowane są na 1000 rok przed Chrystusem. Z badań archeologicznych wynika, ze już wtedy istniała tu pierwsza osada. Znacznie później, bo dopiero w 59 roku, Rzymianie założyli tu kolonię weteranów, którą nazwali Fiorentina. Z czasem Rzymian zastąpili Longobardzi i Karolingowie. Około 845 roku Lothar, wnuk Karola Wielkiego, połączył hrabstwo Florencji z hrabstwem Fiesoli. W ten sposób położono podwaliny pod przyszłe miasto.

W międzyczasie wybudowano baptysterium oraz dwa kościoły. W 1115 roku Florencja stała się samodzielną gminą, której mieszkańcy starali się powiększyć jej obszar. W ten sposób doszło do przyłączenia Fasoli, a później zakupu lub podboju niemal wszystkich sąsiadujących z Florencją miast (także i Pizy). Uzyskano nawet dostęp do morza, dzięki czemu w zasięgu wpływów Florencji znalazł się obszar współczesnej Toskanii.

Miasto rozwijało się bardzo prężnie, a mieszkańcy szybko się bogacili. Od 1252 roku bito tu pierwszą złotą monetę, która dość szybko stała się powszechnym środkiem płatniczym w całej Europie. Florenckim wynalazkiem były również weksle, czeki i nazwa bank.

W II połowie XIII wieku do władzy doszedł ród Medyceuszy. Parali się przeróżnymi zawodami, w związku z czym mieli wpływ na wiele istotnych kwestii miejskich. Pod koniec stali się nawet książętami oraz wielkimi książętami Toskanii. Po nich władzę przejęli Habsburgowie i Lotaryńczycy. Krótko rządy sprawował też Neapol. W końcu Toskania została przyłączona do zjednoczonych Włoch. Przez siedem lat począwszy od 1865 roku, Florencja była stolicą nowopowstałego państwa.

1 komentarz dla: “Historia Florencji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.