Historia Barcelony


Historia Barcelony zaczyna się w okresie panowania Fenicjan (ok. III w. p.n.e.). Miejscowość od początku pełniła strategiczną rolę - była wszak jedną z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego.

Kolejne wieki skutkowały przechodzeniem miasta z rąk do rąk. Przez pewien czas miasto znajdowało się pod panowaniem Kartagińczyków, ale w wyniku II wojny punickiej ponownie trafiło do Rzymian. Po upadku Imperium Rzymskiego Barcelona została podbita przez Swebów i Wandalów. W 416 roku dołączyli do nich Wizygoci, którzy utworzyli w Hiszpanii własne państwo. Przez niedługi czas Barcelona była stolicą ich państwa. W 712 r. miasto podbili Maurowie, pod panowaniem których znajdowało się przez ok. 100 lat. Następnie Barcelona trafiła w ręce syna Karola Wielkiego - Ludwika, dzięki któremu została stolicą Marchii Hiszpańskiej. W latach 874-1137 była stolicą niezależnego hrabstwa, później zaś stolicą Królestwa Aragonii. Niestety, w wyniku zjednoczenia z Kastylią spadło znaczenie Barcelony.

Gwałtowny rozwój handlu i przemysłu nastąpił dopiero w XX w. Warto nadmienić, że w wyniku wojny domowej (1936-1939) miasto stało się centrum oporu republikanów i świadomości narodowej Katalończyków.

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


Dodaj swój komentarz.
Booking.com

Również na Docelowo:drukuj: 

Drukuj przewodnik - Barcelona - historia
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Barcelona

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

41.3856,2.1687
Barcelona