Informacje ogólne

Barcelona to drugie miasto pod względem wielkości w całej Hiszpanii. Jej wyróżnikiem jest wyjątkowo rozbudowana sieć komunikacji miejskiej zarządzana przez Transports Metropolitans de Barcelona, czyli TMB. Po mieście i okolicznych gminach można się poruszać za pomocą metra, autobusów, tramwajów, rozmaitych kolei i taksówek oraz kolejki liniowej kursującej na wzgórze Montjuïc. Należy pamiętać o tym, że czas przejazdu (np. taksówką lub autobusem) uzależniony jest w dużej mierze od natężenia ruchu ulicznego, który z reguły bywa dość duży

Bilety podzielone są na strefy. Jest ich 6, jednak poruszając się tylko po Barcelonie korzystacie z biletów tylko na 1 strefę. Także na dojazd z lotniska El-Prat do centrum miasta używacie biletu 1 strefy.

W Barcelonie istnieje zintegrowany system biletów. Na jednym bilecie możecie podróżować metrem, autobusem, tramwajem czy pociągiem, dokonując przesiadek i zmieniając środek transportu (za wyjątkiem biletu jednorazowego).

Bilety kupuje się w automatach biletowych lub punktach obsługi TMB płacąc gotówką lub kartą.

Istnieje także możliwość zakupu biletów oraz wzięcia bezpłatnej mapy Barcelony w informacji turystycznej na lotnisku El-Prat (na przeciwko wyjścia na terminal T2).

Dzieci poniżej 4 lat mogą podróżować za darmo we wszystkich środkach transportu, za wyjątkiem pociągów, gdzie aby podróżowały za darmo, nie mogą zajmować osobnego miejsca. Należy zawsze mieć przy sobie dokumentu tożsamości dziecka, stwierdzający jego wiek.

W Barcelonie spotkamy się z rozmaitymi biletami, przy czym najpopularniejszy jest:

  • bilet pojedynczy (Senzill), który kosztuje 2.15 € i nie uprawnia do zmiany środka transportu w trakcie trwania podróży,
  • bilet całodniowy (T-Dia) – dla pierwszej strefy miejskiej 8.40 €.
  • karnety – np. 2-dniowa karta  (2 días) – 14.50 €, 3 dniowa 21.20 € ; 5-dniowa 33.70 € (uwaga: karty te nie są ważne we wszystkich środkach transportu)

Pełny wykaz cen i przeznaczenia biletów komunikacji miejskiej w Barcelonie.

Tramwaje

Barcelońskie tramwaje to technologia i nowoczesność w najlepszym wydaniu. Przestronne wnętrza i elegancja te słowa chyba najlepiej oddają klimat tego środka komunikacji. Czas oczekiwania na ten środek transportu wynosi około 5-7 minut, jeśli jednak planujecie podróż w weekend to może wynieść on znacznie więcej. Trasy są dosyć krótkie i tworzą spójną całość tylko jeżeli przesiądziemy się w metro.
  • Trambaix – jest to szybki tramwaj łączący Baix Llobregat z obszarem miejskim Barcelony. Posiada trzy linie (T1, T2, T3), Główny przystanek tramwajów to Plaça Francesc Macià w zachodniej Barcelonie stąd tramwaje odjeżdżają w kierunku zachodu przez L’Hospitalet de Llobregat, Esplugues de Llobregat, Cornellà de Llobregat, Sant Joan Despí oraz Sant Just Desvern.
  • Trambesòs – to rozwinięcie systemu Trambaix, ale funkcjonujące w południowo-wschodniej części miasta. Można skorzystać z linii T4, T5 i T6, łączy Barcelonę z Sant Adrià de Besòs oraz Badaloną.
  • Tramvia Blau – to nie tylko najstarsza, ale i najbardziej malownicza linia tramwajowa w Barcelonie. Jako połączenie zabytkowe jest ogromną atrakcją turystyczną. Przejazd kosztuje 5.50 €, zakupu dokonujemy na pokładzie tramwaju

Autobusy

Chociaż autobusy komunikacji miejskiej w Barcelonie łączą ze sobą najodleglejsze punkty, to jednak przejazd nimi jest wyjątkowo wolny, bowiem w mieście występują ogromne korki. Lepiej wiec korzystać z innych środków transportu, o ile dowiozą nas w określone miejsce, trasy często są bardzo zawiłe i często prowadzą okrężną drogą do celu, dodatkowo korki oraz tłok potrafi na dobre zniechęcić do podróżowania. Innym niezbyt przyjemnym czynnikiem jest czas oczekiwania na transport oraz tablice informujące o tym kiedy przyjedzie kolejny autobus.

Linie dzienne jeżdżą w godz. 5.00 – 24.00, natomiast nocne (tzw. night busy) od 00.00 do 5.00. Autobusy nocne są oznaczone literą i liczbą (np. N19).

Bilety autobusowe są także ważne na metro.

Metro

Obecnie na barcelońskie metro składa się 11 linii posiadających 209 stacji. Atutem przejazdu metrem jest czas oczekiwania na metro, który zazwyczaj mieści się w granicy 3-4 minut (w weekendy trochę więcej).

Dzięki mapie metra, możemy także w łatwy sposób sprawdzić gdzie powinniśmy się przesiąść oraz policzyć ile mniej więcej czasu wyniesie nas podróż

Metro kursuje w dni powszednie od 5.00 do 24.00 w pozostałych godzinach będziemy zmuszeni skorzystać z autobusu, z piątku na sobotę do 2.00, zaś w sobotę jeździ cały czas. Stacje przesiadkowe pomiędzy dwiema liniami zbudowano tak, aby nie trzeba było wychodzić poza barierki.

w lutym 2016 roku otwarto stacje metra linii L9 przy terminalu T1 oraz T2 na lotnisku El Prat, dzięki czemu dostaniemy się do miasta (polecamy skorzystanie z aktualnej mapki barcelońskiego metra poniżej). Tu jednak nie obowiązują pojedyncze bilety czy bilety T-10 – należy wykupić specjalny bilet za 4,5 euro w specjalnych automatach znajdujących się na stacjach.

Pociąg

Jeśli zaplanowaliście sobie podróż poza Barcelonę np. do innego miasta czy na słoneczne wybrzeża Costa Brava to będziecie musieli skorzystać z kolejek podmiejskich. Jazda kolejkami działa na podobnej zasadzie jak metro, z tym że cena biletu jest wyższa. Jeśli wybierzemy kolejkę Rodalies to wystarczy tylko kupić bilet na odpowiednią strefę. Natomiast jeśli potrzebujemy dojechać do jakiegoś miejsca kolejką Renfe to wystarczy kupić bilet do odpowiedniego miejsca- całkiem jak nasze koleje… 

Po Barcelonie można się poruszać również kilkoma rodzajami kolejek. Ferrocarril to kolej miejska, której część tras przebiega pod ziemią. Z tego też względu oraz w związku z oznaczeniami identycznymi jak w przypadku linii metra, kolejka jest bardzo często mylona z metrem. Cena biletu jednarozego plasuje sie w granicach 1.40 euro

Drugim rodzajem jest podmiejska kolej Renfe. Umożliwia ona dojazd do najdalszych zakątków miasta oraz do lotniska El Prat. Bilet kosztuje około 3 euro. Można korzystać z tych samych biletów co na komunikację miejską

Kolej linowo – szynowa Funicular to atrakcja turystyczna, ponieważ jest zabytkowym środkiem transportu. Pełni podobną funkcję jak tramwaje linii Tramvia Blau. Koszt jednego przejazdu to 11 euro, natomiast przejazd w 2 strony to koszt 16.50 euro

 

Aerobus

Jest to luksusowy autokar kursujący na trasie z lotniska do pl. Catalunya i jest to chyba najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do centrum miasta z lotniska i odwrotnie. Cena pojedynczego biletu wynosi około 5,90 euro.  Aerobusy kursują średnio co 10-15 minut, a cała podróż trwa około 20-30 minut.

Barcelona Bus Turistic

Są to autobusy piętrowe, podobne do tych, które jeżdżą po Londynie. Posiadają otwarty górny pokład. Ich zadaniem jest obwożenie turystów po trzech trasach, wiodących wzdłuż najciekawszych zabytków miasta. Czas przejazdu jednej linii to ok. 3 godzin, lecz często przejazd zostaje wydłużony ze względu na duże natężenie ruchu. Autobusy kursują co 5 – 25 minut, zaś w słuchawkach udostępniono przewodniki po Barcelonie w 10 językach. Bilet jednodniowy dla osoby dorosłej kosztuje 29 euro, a dwudniowy – 39 euro.

Taxi

Podróż taksówką można zaliczyć do najbardziej wygodnych, jednak należy pamiętać o zasadach jakimi kierują się taksówkarze.
Oto kilka podpowiedzi:
– w weekendy wieczorami możliwa jest dopłata za każdy kilometr ok. 2,10€;
– możliwe, że kierowca poprosi o dopłatę za bagaż (ok. 1 € za sztukę);
– zamawiając taksówkę przez telefon możliwe, że kierowca przyjedzie po nas z już włączonym taksometrem, zastana kwota nie powinna jednak przekroczyć 3,22€ w ciągu dnia oraz 3,99 € nocą lub 6,5 € w piątki, soboty oraz nocą w święta;
– opłaty pobierane przy autostradach reguluje pasażer;
– ważne aby mieć przy sobie rozmienione pieniądze, ponieważ kierowcy wydają resztę przy kwotach do 20€;

Lista Radio Taxi:
Barna Taxi – 933 577 755 / 933 002 314
Cooperativa Radio Taxi Metropolitana – 932 250 000
Fono Taxi – 933 001 100
Mercedes Taxi – 933 070 707
Ràdio Taxi 033 – 933 033 033
Servicios Especiales del Taxi – 932 848 888
Servi Taxi – 933 300 300 / 933 399 262
Taxi Groc – 933 222 222

1 komentarz dla: “Komunikacja miejska w Barcelonie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Bus Turistic nie polecam na krótki wypad do Barcelony- spore korki powodują,że autobus przemieszcza się bardzo powoli w stosunku do trzech jego tras , zatem na jeden dzień to za mało czasu na busa