Barri Gothic

To dzielnica gotycka, jedna z najstarszych w mieście. Znajduje się w centralnej części Starego Miasta. Jej wielkim atutem jest mnogość zabytkowych budowli, powstałych według różnorodnych stylów architektonicznych. Do najważniejszych należą: Plaça Sant Jaume z ratuszem i Pałacem Prezydenckim; Cathedral of Santa Eulália; Ruiny świątyni Temple of Augustus; Plaça del Rei, gdzie znajduje sięMuzeum Historii Miasta Barcelony.

Dzielnica w większości została zamknięta dla ruchu samochodowego (poza specjalnie wyznaczonymi pojazdami i taksówkami).

Palau Güell

C/ Nou de la Rambla, 3-5
godziny otwarcia: Wtorek – Sobota od 10:00 do 14:30; zamknięte w dni świąteczne.
The Güell Palace to budowla zaprojektowana przez słynnego, hiszpańskiego architekta Antoniego Gaudí. Budowla powstała na zlecenie katalońskiego magnata Eusebiego Güella; budowę ukończono w 1890 roku. W 1984 roku obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Sztuki UNESCO za swój wyjątkowy charakter oraz ogromny wpływ jaki wywarł na technikę w późniejszym budownictwie.

Cathedral of Santa Eulalia

Plaça de la Seu
Katedra Świętej Eulalii, patronki Barcelony. Świątynia powstawała między XIII a XV wiekiem. Co ciekawe, na wewnętrznym dziedzińcu zawsze znajduje się 13 gęsi. Każda z nich symbolizuje jeden rok z życia Eulalii, która została zamordowana przez Romanów za swoją wiarę. W podziemiach katedry znajduje się jej sarkofag.

Sagrada Família

C/ Mallorca, 401
Godziny otwarcia: październik – marzec – od 9.00 do 18.00; kwiecień – wrzesień – od 9.00 do 20.00

La Sagrada Família to niezwykła świątynia, przy której prace rozpoczęły się w kwietniu 1882 roku. Co ciekawe, trwają do dnia dzisiejszego, a ich przewidywane zakończenie ma nastąpić w 2026 roku, kiedy to wypada setna rocznica śmierci Antonio Gaudiego, projektanta kościoła.

To najczęściej odwiedzane miejsce w mieście. Każda część świątyni jest związana z religią chrześcijańską. Osiemnaście dzwonnic symbolizuje, w kolejności od najniższych do najwyższych: dwunastu apostołów, czterech ewangelistów, Matkę Boską, a najwyższa z nich – Jezusa. Z kolei trzy fasady katedry reprezentują ziemskie życie Jezusa: od urodzenia do śmierci. Natomiast umieszczone wewnątrz kolumny dedykowane są chrześcijańskim miastom, a kontynenty – apostołom.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.