Katedra Najświętszej Maryi Panny

Gotycka świątynia, we wnętrzu której znajdują dawne nagrobki i epitafia. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowy nagrobek Pontusa de la Gardie, czyli szwedzkiego gubernatora Estonii.

Pałac Kadriorg

Jest to XVIII – wieczna budowla, w której obecnie mieści się siedziba prezydenta Republiki Estońskiej. Budynek otaczają przepiękne ogrody, założone z polecenia Piotra I.

Zamek Toompea

To XIII – wieczna budowla, która góruje nad miastem. Znajduje się w tzw. Górnym Mieście. Zamek powstał na zlecenie Zakonu Kawalerów Mieczowych. Niestety, do czasów współczesnych nie zachował się pierwotny wygląd i styl zamku, ponieważ był on w kolejnych wiekach przebudowywany. Obecnie jest to przykład skrzyżowania baroku z wczesnym klasycyzmem.

Paks Margareeta

Jest to baszta, tzw. Gruba Małgorzata. Znajdowała się w granicach tzw. Dolnego Miasta. Jej budowę rozpoczęto w 1529 roku. Początkowo mieściły się tu więzienne lochy; obecnie jest to siedziba Estońskiego Muzeum Morskiego.

Katedra na Kirku

To jedna z najstarszych budowli sakralnych w Estonii. Pierwsza świątynia została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku, ale w związku z tym, że strawił ją pożar, musiała być odbudowana. Doszło do tego w XVIII stuleciu. Niestety, nie udało się zachować pierwotnego charakteru budowli, w związku z czym obecnie można podziwiać katedrę w stylu barokowym.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.