Wjazd i pobyt

Obywatele polscy wjeżdżają do Estonii na podstawie prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tego też względu Polacy mogą się poruszać po Estonii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego pozostającego w dobrym stanie technicznym. O ile pobyt nie przekracza 90 dni, nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.

Zdrowie

W Estonii nie występuje zagrożenie sanitarno – epidemiologiczne, w związku z czym nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych, specjalnych szczepień. Zalecane jest jednak szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i polio.

Korzystanie z estońskiej służby zdrowia odbywa się na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją wyrobić w każdym oddziale NFZ. Dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty ewentualnego leczenia oraz pokryje koszty pobytu w prywatnych klinikach bądź szpitalach. Trzeba pamiętać, że w Estonii pacjent musi częściowo pokryć koszt lekarstw. Ta sama zasada dotyczy odpłatności za korzystanie z pomocy medycznej.

Cło

Podróżując po Estonii napotkamy identyczne ograniczenia celne jak w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, iż osobom do lat 18 nie wolno przewozić wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Poza tym za towary przewożone wyłącznie na użytek osobisty uznaje się 200 sztuk papierosów, 200 sztuk cygar, 1 kg tytoniu, 10 l mocnego alkoholu, 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego) lub też 110 l piwa.

Należy pamiętać, że podróżni podlegają ograniczeniom dotyczącym wwozu zakupionych i przewożonych produktów, które nie podlegają odsprzedaży i które zostały przeznaczone do użytku osobistego. Pod tym pojęciem rozumie się również prezenty, których sprzedaż jest złamaniem prawa. Jedną z kar jest konfiskata samochodu, którym te produkty były przewożone.

Dla kierowców

Obywatele polscy mogą się poruszać po Estonii na podstawie polskiego prawa jazdy. W przypadku osób podróżujących nie swoim autem, konieczne jest posiadanie pełnomocnictwo właściciela pojazdu uprawniające do poruszania się czyimś samochodem. Przepis ten dotyczy również firm transportowych.

Korzystanie z wszystkich rodzajów dróg jest bezpłatne. Niestety, ich stan nie jest zbyt zadowalający. O ile po drogach głównych jeździ się dosyć dobrze, o tyle drogi boczne są kiepskie. Większość z nich jest szutrowa. Być może dlatego przekroczenie dozwolonej prędkości (w terenie zabudowanym 50 km/h, w terenie niezabudowanym 90 km/h) karane jest wysokimi mandatami (nawet do 1000 euro w przypadku osób fizycznych, a w przypadku firm – do 4000 euro). Warto pamiętać, że wyjątkowo poważnym przestępstwem jest jazda pod wpływem alkoholu.

Kierujący pojazdem nie może rozmawiać przez telefon komórkowy, chyba że posiada specjalny zestaw głośnomówiący. Poza tym należy pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa (dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażerów). Dzieci do lat 3 trzeba przewozić w specjalnych fotelikach. To samo dotyczy dzieci do 12 roku życia, które chcą podróżować na przednim siedzeniu.

Obowiązkowa jest jazda przez cały rok na światłach mijania. Z kolei od 1 grudnia do 1 marca należy jeździć na oponach zimowych, ewentualnie można jeździć w ogumieniu z kolcami metalowymi.

Telefony kierunkowe

 • tel. kierunkowy do Estonii-00372
 • tel. kierunkowy do Tallinna – 6

Waluta

Obowiązuje Euro, które zastąpiło w 2011 Koronę estońską.

Orientacyjne ceny wybranych produktów

 •     1 l mleka – 0,63 €
 •     chleb – 0,75 €
 •     1 kg ryżu – 1,30 €
 •     jajka 12 sztuk – 1,34 €
 •     1 kg sera – 6,69 €
 •     1 kg piersi z kurczaka 5,46 €
 •     1 kg ziemniaków – 0,62 €
 •     1,5 l wody – 0,84 €
 •     obiad w restauracji – od 6 €
 •     piwo w restauracji – 2,50 €
 •     butelka wina – 6 €
 •     lokalne piwo – 0,86 €
 •     paczka papierosów Marlboro 3,20 €
 •     1 l benzyny – 1,35 €

Praca

Aby podjąć pracę nie trzeba mieć żadnych dodatkowych pozwoleń. Tydzień pracy trwa 40 godzin, przy czym nauczyciele, pracownicy naukowi, osoby zatrudnione w oświacie oraz górnicy pracują o 5 godzin w tygodniu krócej. W dodatku osoby, które wychowują dzieci do 18 miesiąca życia mają zagwarantowane dodatkowe przerwy w pracy.

Pensja minimalna wynosi 4350 koron estońskich. Średnia płaca jest równa 11770 EEK. Kto może liczyć na zatrudnienie? Przede wszystkim sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, fryzjerzy, kucharze i pracownicy hoteli.

Telefony alarmowe

 • policja – 110
 • numer ratunkowy – 112
 • pomoc drogowa – 69 69 188, z telefonów komórkowych – 18 88

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Estońskiej
Ambasador: Grzegorz M. Poznański
Estonia, Tallin, Suur-Karja 1 / Vana-Turg 2/4, 10140
Tel.: +372 62 78 201 Tel. dyżurny: +372 55 32 114 Faks: + 372 64 45 221
eetalamb@msz.gov.pl
www.tallinn.msz.gov.pl

Godziny pracy urzędów i sklepów

Większość sklepów pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00/19.00. W soboty pracują od 10.00 do 15.00. Jeśli chodzi o niedzielę, to sklepy wtedy nie pracują. Z kolei centra handlowe są otwarte każdego dnia od 10.00 do 20.00 bądź 21.00.

Jeśli chcemy załatwić jakąś sprawę w urzędzie, to możemy to uczynić od poniedziałku do piątku od 9.00/10.00 do 18.00.

Język

Językiem urzędowym jest estoński, aczkolwiek można się bez problemu porozumieć po rosyjsku i angielsku.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.