Wawel

Nad zakolem Wisły wznosi się Wzgórze Wawelskie. To jedno z najważniejszych i najbardziej znanych polskich miejsc na świecie. Z Wawelem wiąże się również wiele istotnych momentów naszej historii. Wystarczy wspomnieć, że było to miejsce koronacji polskich królów.

Na Wzgórzu usytuowano Zamek Królewski oraz bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława. Pierwszy ze wspomnianych kompleksów powstał w XI wieku. Od samego początku miał charakter rezydencjonalny. Obecnie zajmuje ponad 7 tys. mkw. powierzchni. Zwiedzający mogą zobaczyć aż 71 oryginalnych komnat. W dodatku w Zamku znajdują się ekspozycje czasowe i osiem stałych wystaw. Spośród tych ostatnich aż pięć jest wystawianych w samym Zamku. Należą do nich Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Sztuka Wschodu.

W przypadku bazyliki katedralnej mamy do czynienia z miejscem koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Ponadto pochowano tu św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupów krakowskich, niemalże wszystkich królów począwszy od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego. W kościele znajdują się również groby członków rodzin królewskich, wielkich wodzów i wieszczów narodowych. W 2010 roku dołączył do nich grób prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, którzy zginęli w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem.

Dzwon Zygmunta

Bez wątpienia jest to najsłynniejszy, najbardziej znany polski dzwon. Jego dźwięk rozbrzmiewa jedynie w wyjątkowo istotnych momentach. Tak też było w chwili śmierci Jana Pawła II, papieża Polaka czy też w I rocznicę katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, od którego wzięła się nie tylko nazwa dzwonu, ale i całej wieży, na której się znajduje. Zawisł w niej 9 lipca 1521 roku. Waży 10.980 kg, a jego serce 300 kg. Do tego, aby zadzwonił potrzeba siły 8 – 10 osób.

Ołtarz Wita Stwosza

Jest to jeden z najbardziej znanych ołtarzy w Polsce i na świecie. Jego twórcą był Wit Stwosz wraz ze współpracownikami. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (tzw. Retabulum) jest ołtarzem głównym Kościoła Mariackiego w Krakowie. Jego wymiary to 11 na 13 m; największe figury mają po 2,7 m. W sumie w ołtarzu znajduje się ponad 200 figur przygotowanych z litych kloców lipowych. Jeśli zaś chodzi o całą konstrukcję, to została ona wykonana w drewnie dębowym, a jej tło w modrzewiu.

Kościół Mariacki

Jest to kościół parafialny Krakowa od 1223 roku. Przez tyle wieków był wielokrotnie przebudowany. Obecnie można podziwiać jego gotycką, strzelistą konstrukcję, dzięki której należy do najlepiej rozpoznawanych kościołów w Polsce.

Słynie przede wszystkim z głównego ołtarza, wykonanego przez Wita Stwosza. Ponadto co godzinę z wieży północnej wygrywany jest słynny hejnał. Punktualnie w południe można go usłyszeć w Polskim Radiu.

Obserwatorium Astronomiczne UJ

Obserwatorium powstało już w 1792 roku. W jego programie naukowym znajduje się m.in. obserwacja Słońca, Księżyca, satelitów Jowisza. Poza tym Obserwatorium zajmuje się badaniem mechanika nieba Układu Słonecznego.

Barbakan

Jest to gotycka budowla, którą wybudowano w latach 1498 – 1499. Znajduje się ona na zewnątrz murów obronnych. Dawniej Barbakan posiadał 7 wieżyczek i aż 130 otworów strzelniczych. Rzecz jasna otoczony był wypełnioną sporą fosą z wodą.

Brama Floriańska

Została zbudowana z kamienia i ma 34,5 m wysokości. Jej powstanie datuje się na 1300 rok. Od początku uchodziła za reprezentacyjną bramę Krakowa. To właśnie pod nią przejeżdżały orszaki królewskie oraz zagraniczni posłowie, którzy mieli do wypełnienia misję na Wawelu.

Cmentarz Rakowicki

Uchodzi za jeden z największych cmentarzy w Krakowie oraz jeden z najstarszych, czynnych cmentarzy w kraju. Założyli go Austriacy w latach 1802 – 1803. Od tej pory jest zarówno miejscem wiecznego spoczynku dla zwykłych krakowian, jak i dla osób wyjątkowo zasłużonych dla miasta. Do tych ostatnich zalicza się m.in. rodziców papieża Jana Pawła II – Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża – Edmunda Wojtyły.

Sukiennice

Sukiennice powstały jako miejsce targowe w wyniku zobowiązania złożonego przez króla Bolesława Wstydliwego. Początkowo była to zwykła ulica, po której obydwu stronach rozstawiano kramy kupieckie i rzemieślnicze. Jednak z czasem teren ten ogrodzono, a następnie zadaszono. W ten sposób powstały hale kupieckie, które możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.