Specyfika kuchni małopolskiej bierze się z połączenia tradycji galicyjskiej, austriackiej i podhalańskiej. Takie zestawienie może owocować tylko jednym: ogromnym bogactwem smaków i aromatów.

Specjaliści twierdzą, że do ukształtowania współczesnej kuchni małopolskiej doszło na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy to nastąpiło przemieszanie wpływów wspomnianych kuchni. W efekcie mamy dziś do czynienia ze smacznymi i sycącymi potrawami. Można do nich zaliczyć m.in. maczankę krakowską. Danie przygotowuje się z wieprzowiny i pieczywa, zaś specjalnym dodatkiem jest sos kminkowy. Bardzo smakowitym dniem jest również kaczka po krakowsku, którą podaje się z kaszą i grzybami. Swoją drogą warto pamiętać, że podstawą kuchni małopolskiej są wszelkiego rodzaju kasze.

Jeśli chodzi o wędliny, to szczególnie ceniona jest kiełbasa Lisiecka, którą produkuje się pod Krakowem. Powstaje ona z mięsa wieprzowego. Jest wędzona i suszona. Cennym nabytkiem z kuchni austriackiej jest salceson z sosem musztardowym oraz sznycel wiedeński. Warto też pamiętać o białej kiełbasie, która króluje szczególnie podczas świat wielkanocnych.

Osobny dział kuchni małopolskiej stanowi kuchnia podhalańska. Jej wyróżnikiem jest prostota i wspaniały smak potraw. Wśród podstawowych produktów znajdują się ziemniaki, mąka jęczmienna i owsiana.

Dania charakterystyczne dla kuchni krakowskiej

  • maczanka krakowska
  • kiełbasa Lisiecka – wędzona i suszona kiełbasa wieprzowa
  • Piszinger – wafel przekładany kakaową masą
  • Tort Sachera – tort przekładany morelową marmoladą, oblany czekoladową polewą
  • buchta – ciasto drożdżowe zawijane ze śliwkowymi powidłami
  • krakowskie obwarzanki
  • bajgle z Kazimierza

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.