Komunikacja w Krakowie – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Krakowie należy do dość dobrze zorganizowanych, o czym świadczy chociażby bliskie sąsiedztwo przystanków. Dzięki temu można bardzo łatwo dostać się do autobusu lub tramwaju. Na plus trzeba też zapisać istnienie karty miejskiej oraz możliwość korzystania z tych samych biletów w każdym typie pojazdów komunikacji miejskiej.

Zacznijmy jednak od przypomnienia, iż nad całością tutejszego transportu czuwa Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka Akcyjna. W jego ramach działa pięć zajezdni, w tym dwie tramwajowe i trzy autobusowe. Jeśli zaś chodzi o tabor tramwajowy, to mamy do czynienia z Bombardierami NGT6/2, niskopodłogowym, dwukierunkowym wagonem Man N8S NF, zabytkowym, zrekonstruowanym wagonem SN1 i zabytkowym wagonem Konstal 102N. Poza tym MPK Kraków sprowadza używane wagony typu N8S-NF z Norymbergi, E1 i C3, E6 i C6 z Wiednia oraz GT8S z Düsseldorfu. Generalnie Przedsiębiorstwo posiada w chwili obecnej 408 tramwajów i 567 autobusów. Te ostatnie to głównie Autosany, Jelcze, Mercedesy Benz, Scanie i Solarisy Urbino 12 lub 18. Aż 95% autobusów to pojazdy niskopodłogowe.

Zarówno w tramwajach, jak i w autobusach obowiązują bilety dostępne w kioskach i punktach sprzedaży MPK. Te ostatnie zlokalizowano w następujących miejscach: ul. Podwale 3-5, ul. Podwale na przystanku Bagatela, ul. Mogilska 15a, ul. św. Wawrzyńca 13, ul. Kalwaryjska 32, na osiedlu Centrum D7, ul. Polonijna i na Dworcu Autobusowym MPK Mistrzejowice oraz na pętlach tramwajowych Krowodrza Górka i Borek Fałęcki. Ponadto bilety można kupić za dodatkową dopłatą u kierowców i motorniczych. W sumie na 25 linii tramwajowych i 130 autobusowych przygotowano ponad 80 rodzajów biletów! Posegregowano je zgodnie z następującymi grupami: bilety jednoprzejazdowe, wieloprzejazdowe i okresowe.

Jeśli chodzi o przykłady, to bilet normalny na jeden przejazd kosztuje 3,80 zł; ulgowy gminny – 2,00 zł, a ulgowy ustawowy – 1,90 zł. Jest on ważny jedynie w strefie miejskiej. Z kolei bilet wieloprzejazdowy normalny ważny przez 60 minut od skasowania kosztuje 5,00 zł. Do kogo zatem skierowana jest oferta biletów okresowych? Głównie do tych osób, które często korzystają z usług komunikacji miejskiej. Jeśli czynią to więcej niż 30 razy w ciągu miesiąca, to powinni zdecydować się na bilet okresowy imienny normalny/ulgowy. Bez względu na ilość linii oraz okres ważności biletu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie wariant biletu (np. wariant na wszystkie dni tygodnia lub wyłącznie od poniedziałku do piątku). Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje biletów okresowych imiennych i na okaziciela zapisywane są wyłącznie Krakowskiej Karcie Miejskiej lub w elektronicznej legitymacji studenckiej.

Krakowska Karta Miejska

Krakowska Karta Miejska ma w przyszłości zintegrować wiele usług dostępnych w aglomeracji krakowskiej oferowanych przez Gminę (komunikacja miejska, parkowanie w strefie ograniczonego postoju, instytucje kulturalne, itp.) jak i podmioty gospodarcze działające w tej aglomeracji.

System Karty Miejskiej budowany jest jako system otwarty, tak aby w przyszłości możliwa była jego rozbudowa o nowe zastosowania.

Nośnikiem Krakowskiej Karty Miejskiej jest bezstykowa karta, oznakowana unikalnym i niezmiennym numerem, wykonana zgodnie ze standardem MIFARE®. Zbliżeniowa komunikacja karty z urządzeniami zapewnia jej dużą trwałość oraz utrudnia podrabianie.

Cennik biletów:

Plan komunikacji krakowa

Tramwaje

Historia krakowskich tramwajów zaczyna się w roku 1867, kiedy to powstał omnibus konny kursujący między Dworcem Głównym a mostem Podgórskim. Współczesna sieć ma budowę promienistą, co oznacza, że większość linii odchodzi od centrum do poszczególnych dzielnic. Za główne punkty tego systemu uznaje się Stare Miasto z Dworcem Głównym, Rondo Mogilskie oraz Plac Centralny w Nowej Hucie. W sumie do dyspozycji podróżnych oddano 86,5 km torowisk.

Autobusy

W Krakowie istnieje 130 linii autobusowych obsługiwanych przez MPK Kraków i warszawskie przedsiębiorstwo Mobilis. Tutejsze autobusy mają numerację trzycyfrową. Dzięki temu można łatwo określić rodzaj linii. I tak podróżni mają do dyspozycji:

  • 100-199 – linie miejskie dzienne (zwykłe)
  • 200-299 – linie aglomeracyjne
  • 300-399 – linie aglomeracyjne przyspieszone
  • 400-499 – linie miejskie wspomagające (dublujące)
  • 500-599 – linie miejskie przyspieszone
  • 600-699 – linie miejskie nocne (kursują w godzinach 23:00-5:20)
  • 700-799 – linie tymczasowe (uruchamiane na czas remontów węzłów lub ulic)
  • 800-899 – przewozy pracownicze; w wybranych okresach również linie specjalne
  • 900-999 – linie aglomeracyjne nocne; w okresie święta Wszystkich Świętych również linie specjalne.

więcej: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.