Ogród Zoologiczny

Pierwszy ogród zoologiczny w Krakowie powstał w 1895 roku w Parku Krakowskim. Był to jednak niewielki zwierzyniec, który dość szybko zamknięto. Z czasem powstało ZOO w Lesie Wolskim, które zastąpiło istniejącą tu najpierw Bażantarnię. Jak sama nazwa wskazuje początkowo hodowano tu jedynie bażanty; nieco później doszły do tego inne zwierzęta.

Balice

Balice to jedna z najbardziej znanych miejscowości podkrakowskich. Słynie przede wszystkim z Portu lotniczego Kraków – Balice.

Krakowski Zakład Witrażów

Muzeum powstało w 1902 roku i od tego czasu cieszy się nieustającym powodzeniem. Wynika to z faktu, iż oferuje ponad 800 odcieni szkieł witrażowych, z czego blisko 70% powstało w warsztatach należących do omawianego zakładu. W 1997 roku dokonano odrestaurowania obiektów muzealnych.

Kosmiczne miasteczko

Przy autostradzie Kraków – Katowice znajduje się niesamowite miasteczko, które sowim wyglądem odwołuje się do Mara i jego mieszkańców. Jednak wbrew pozorom nie mieszkają tam ufoludki, ale pracują dziennikarze i reporterzy ogólnopolskiej stacji radiowej RMF FM. Zgodnie z planami na kilkuhektarowej działce powstanie również Park Turystyki i Rozrywki.

Aquapark Park Wodny

Uchodzi za jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Nic więc dziwnego, że w 2000 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą „Budowa Roku”.

Warto wspomnieć, że jest to jedyny obiekt w Małopolsce, gdzie woda w 100% jest uzdatniana za pomocą ozonu. W konsekwencji nie dochodzi do podrażnień oczu i skóry; mogą się w niej kąpać nawet niemowlęta. Poza tym osoby, które skorzystają z tutejszych atrakcji mają do wyboru np. najdłuższą w Polsce sieć zjeżdżalni (800 m), rwącą rzekę, ścianę wspinaczkową, tory do pływania, hydromasaże, jacuzzi solankowe. Stworzono tu również kompleks saun suchych i parowych.

Kopiec Kościuszki

Zalicza się go do czterech kopców krakowskich, które usypano na cześć bohaterów narodowych.

Kopiec Kościuszki znajduje się na wzgórzu błogosławionej Bronisławy, w zachodniej części miasta. Ma 333 m wysokości i jest widoczny praktycznie z każdego miejsca w mieście. Jego budowa trwała 3 lata (rozpoczęła się w 1820 roku). Usypano go m.in. z ziemi przywiezionej z pól bitewnych z Racławic, Maciejowic, Dubieńki i Ameryki Północnej.

Z Kopca rozciąga się niezapomniana panorama na Kraków.

Smocza Jama

Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa. Z jej istnieniem wiąże się legenda o Smoku Wawelskim, którego pomnik znajduje się w pobliżu wejścia do Smoczej Jamy.

W rzeczywistości jest to jaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawelu. Jej główny szlak ma 81 m długości i zaczyna się na obszarze zamku. Za pomocą kręconych schodów o długości ok. 21 m zwiedzający dostają się do wnętrza jaskini. Po drodze mogą zobaczyć trzy komory. Szlak poprowadzi ich do wyjścia w pobliżu Wisły. Niestety, pozostałe trasy nie zostały udostępnione turystom.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Został założony w 1783 roku w Krakowie. Obecnie zajmuje powierzchnię 9,6 ha. Od 1976 roku znajduje się w rejestrze zabytków jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Fantasy Park

Największe centrum rozrywki w Krakowie. Do dyspozycji klientów oddano 16 profesjonalnych torów do gry w kręgle, 14 stołów bilardowych, kafejkę internetową, plac zabaw dla dzieci z salką urodzinową oraz ponad 30 automatów do gier zręcznościowych i symulatorów. Istnieje tu również dyskoteka z doskonałym systemem nagłośnieniowym i oświetleniowym.

Aleja Gwiazd RMF FM

Bulwar Wiślany lśni od gwiazd. Swoje tablice pamiątkowe odsłonili tu m.in. Celine Dion, Maanam, Wilki, Marek Grechuta (pośmiertnie) oraz Budka Suflera.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Działalność i istnienie sanktuarium wiąże się z postacią św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. To właśnie tu znajduje się grób świętej oraz słynący z łaski uzdrawiania obraz Jezusa Miłosiernego.

Wyjątkowo dynamiczny rozwój tego miejsca nastąpił po beatyfikacji, a następnie po kanonizacji siostry Faustyny. Ponadto do sanktuarium pielgrzymował w 1997 i 2002 roku Jan Paweł II. To samo uczynił jego następca, Benedykt XVI w 2006 roku.

W skład całego kompleksu sakralnego wchodzą: zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia, kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, Dom Duszpasterski, Aula Jana Pawła II, pasaże handlowe oraz zaplecze duszpastersko – socjalne.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.