Muzeum Archidiecezjalne

ul. Kanonicza 19

Muzeum znajduje się w miejscu, w którym dawniej mieszkał Karol Wojtyła. Obecnie gromadzi się tam zbiory sztuki sakralnej podzielone według klasyfikacji na obrazy, rzeźbę i rzemiosło.

Muzeum Archidiecezjalne postawiło sobie za cel stałą prezentację oraz gromadzenie zbiorów dokumentujących tysiącletnią historię archidiecezji krakowskiej w zakresie sztuki religijnej.

Muzeum Archeologii

ul. Poselska 3

Chociaż obecnie w budynku przy u. Poselskiej 3 znajduje się muzeum, to jednak wcześniej był tu pałacu, klasztor, a nawet więzienie. Jednak w tej chwili można oglądać wiele niesamowitych eksponatów, spośród których najcenniejszym jest pomnik boga Światowida, znaleziony na dnie rzeki Zbrucz. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje tez bogata kolekcja mumii.

Muzeum Czartoryskich

ul. Jana 19

Uchodzi za jedno z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Krakowie. Chętni mogą podziwiać bogatą kolekcję dzieł Leonarda Da Vinci.

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Wystawa została zorganizowana w prywatnym domu artysty, dzięki czemu można zobaczyć oryginalne wnętrza i przedmioty używane przez mistrza. Ekspozycja jest częścią Muzeum Narodowego.

Muzeum Farmacji

ul. Floriańska 25

Muzeum Farmacji w Krakowie jest przykładem jednego z niewielu tego typu obiektów na świecie. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia eksponatów, które w doskonały sposób obrazują historię aptekarstwa od średniowiecza po czasy współczesne. Do najważniejszych zbiorów należy zaliczyć np.: naczynia apteczne, moździerze, utensylia apteczne, surowce lecznicze, pamiątki po znanych farmaceutach oraz osobliwości związane z dawnym lecznictwem. Poza tym w Muzeum stworzono wnętrze XVIII – wiecznej apteki, wraz z dawnym laboratorium aptecznym, piwnicą z beczkami na wina lecznicze oraz strychem, służącym do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.

Muzeum Wyspiańskiego

ul. Szczepańska 11

Znajduje się w Kamienicy Szołayskich,, i jak sama nazwa wskazuje odnosi się do życia i twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskich – Wyspiańskiego. Artysta zajmował się dramatem, poezją i malarstwem. Wśród zgromadzonych w Muzeum dzieł można zobaczyć wiele interesujących portretów i pejzaży.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”

ul. M. Konopnickiej 26

Muzeum zostało założone przez reżysera Andrzeja Wajdę. Dzięki niemu zwiedzający mogą zapoznać się z kulturą, architekturą i symboliką Kraju Kwitnącej Wiśni.

Muzeum Narodowe

ul. 3 Maja 1

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego odbywa się wiele bardzo ważnych imprez kulturalnych, wystaw i spotkań. To jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie związanych z kulturą i sztuką.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.