Informacje ogólne

Alicante jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miast w Hiszpanii. Dzięki bardzo atrakcyjnemu położeniu i praktycznie zawsze wspaniałej pogodzie przed miastem stoi trudne zadanie. Alicante musi uporać się z dużą ilością pasażerów korzystających z transportu publicznego. Na szczęście władze stanęły na wysokości zadania i transport publiczny jest tu bardzo dobrze zorganizowany.

Na komunikację miejską w Alicante składają się autobusy, tramwaje (w tym szybki tramwaj) oraz kolej regionalna. Od roku 2013 do miasta dojeżdzają pociągi hiszpańskiej linii dużych prędkości, po której kursują pociągi AVE.

Transport z lotniska

W odległości 9 kilometrów od miasta znajduje się port lotniczy El Altet. Z lotniska do centrum miasta nie kursują autobusy miejskie. Możemy jednak skorzystać z kursującego od kwietnia 2017 roku specjalnego autobusu aeropuerto, ruszającego z 2 piętra parkingu. Autobus ten jest oznaczony jako linia C6 (jest to jedna z ważniejszych linii  zatrzymująca się we wszystkich istotnych miejscach). Autobus z lotniska kursować zaczyna od godziny 5.40, a kończy o północy. Koszt przejazdu z lotniska do Alicante to 3.85 € przy zakupie biletu u kierowcy . Podróż trwa około 20 minut, wszystkie autobusy są wyposażone w gniazda USB i ogólnodostępne Wi-Fi.

 

 

Tramwaje

Tramwaje w Alicante (TRAM Metropolitano de Alicante) są bardzo młodą formą komunikacji miejskiej. Ich otwarcie nastąpiło dopiero 15 sierpnia 2003 roku. Nie mniej jednak z roku na rok wzrasta ilość pasażerów korzystających z tej formy transportu (szczególnie, że sieć tramwajowa jest cały czas rozbudowywana).

W rzeczywistości system tramwajowy łączy w sobie właściwości tramwajów i metra. Niektóre odcinki przebiegają pod ziemią, a ich przystanki przypominają stacje metra. Jest to szczeólnie widoczne w przypadku linii przebiegających w centrum Alicante.

Podróże tramwajami i autobusami można opłacać przy pomocy karty zbliżeniowej (Bono Móbilis Multiviaje), którą można łatwo nabyć w każdym kiosku czy innym punkcie sprzedaży. Koszt takiej karty to 2 €. Do tej kwoty należy doliczyć kwotę doładowania karty na określoną liczbę przejazdów. Przy czym jeden przejazd to 0.87 €.

Ceny doładowania kart oscylują w granicach:

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

 • 10 przejazdów (8,70 €)
 • 30 przejazdów (26,10 €)
 • 30 przejazdów na wycieczki szkolne (16.50 €)
 • 30 przejazdów na wycieczki (€ 21.20)

 

Aktualnie po mieście jeździ kilkanaście linii tramwajowych, z czego pięć ma status „specjalnych”. Są to linie:

 • Tren Arqueológico – trasa wiedzie po najważniejszych punktach archeologicznych, m.in. muzeum MARQ,
 • Tren Ambiental – przejażdżka pozwala poznać środowisko i przyrodę Alicante,
 • Tren Cultural – wycieczka, dzięki której można poznać kulturę Alicante i sąsiednich wioseczek,
 • Tren Senderista – dowozi pasażerów do początkowych punktów tras pieszych,
 • Tramsnochador – tramwaj nocny, kursuje tylko w lipcu i sierpniu z centrów rozrywki.

Autobusy

Sieć autobusowa w Alicante jest bardzo dobrze rozwinięta. Dzięki temu można łatwo, szybko i tanio (bilety są niedrogie) dotrzeć w wybrane miejsce lub w jego okolice. Dodatkowo uruchomiono kilka linii podmiejskich umożliwiających dojazd do miejscowości w okolicach Alicante.

Przystanki autobusowe zlokalizowane są w pobliżu wszystkich najważniejszych punktów w mieście. Chodzi m.in. o dworzec kolejowy, lotnisko, dworzec autobusowy, centra handlowe, itp. Wszystkie autobusy kursują od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora.

Komunikacja autobusowa zawiera ułatwienie dla osób niewidzących lub niesłyszących. Jest to program na każdy telefon z modułem Bluetooth, który podaje informacje tekstowe lub dźwiękowe o trasach przejazdów, godzinach kursów czy aktualnych wydarzeniach.

 • cena przejazdu ( bilet zakupiony u kierowcy 1,45€)
 • karta na 10 przejazdów 8,70€ (20 przejazdów wielokrotność 0.87€ itd.)

Kartę należy zakupić wcześniej w jednym z wielu punktów. Zakup karty zwraca się już po 8 przejazdach, więc jeśli zamierzamy poruszać się komunikacją miejską częściej zdecydowanie warto z niej skorzystać. Kartę przykładamy do  terminalu znajdującego się obok kierowcy. Jeśli podróżujemy w kilka osób kartę należy odbić tyle razy ile osób na nią podróżuje. Po każdym odbiciu karty na ekranie terminala ukaże się nam liczba przejazdów jaka pozostała jeszcze na karcie. Jest to bardziej opłacalny i preferowany sposób podróżowania komunikacją miejska po Alicante niż kupowanie biletów jednorazowych.

Taxi

Ilość korporacji taksówkowych w Alicante jest naprawdę dość spora. Konkurencja pomiędzy nimi wpływa na wysokość cen za przewóz osób. Trzeba przyznać, że są one niewysokie, szczególnie gdy uwzględni się dobrze rozwiniętą sieć tego transportu. Za kilometr w godzinach dziennych od poniedziałku do piątku zapłacimy 1.06 € a minimalny koszt podróży to 4 €. Taryfa nocna i specjalna to koszt 1.22 € za kilometr a najniższa kwota przejazdu to 5 €.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Komunikacja miejska w Alicante”: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. gdzie ładujemy kartę Bono Mobilis Multiviaje? W pukcie sprzedaży czy u kierowcy?

 2. witam,
  analizuję koszty dojazdu tramwajem z Alicante do Benidorm i mapa stref nie jest do końca jasna czy Benidorm jest w strefie C czy D?