Alicante historia

Historia Alicante

Początków miasta można już upatrywać w III stuleciu p.n.e. Wtedy to dzisiejsze tereny Alicante były zasiedlone przez kolonistów fenickich i greckich. W drugiej połowie III w. p.n.e. jeden wodzów kartagińskich wzniósł tu potężną twierdzę, która zapoczątkowała powstanie jednej z najważniejszych osad kartagińskich w Hiszpanii.

Z czasem miasto dostało się w ręce Rzymian, a później przeszło pod panowanie Maurów. W XIII wieku gród został podbity przez króla kastylijskiego Alfonso X. W wyniku podboju miasto zostało włączone do Królestwa Walencji. Dwa stulecia później zyskało prawa miejskie. Od tego czasu nastąpił błyskawiczny rozwój Alicante, które stało się ważnym punktem portowym i handlowym na Morzu Śródziemnym.

W czasach hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) Alicante opowiedziało się po stronie Republiki. Lata pod dyktaturą generała Franco były bardzo ciężkie. Zmieniło się to w połowie wieku, kiedy podjęto decyzję o przekształceniu Alicante w kurort wypoczynkowy. Wtedy też powstały pierwsze hotele, restauracje oraz nowe lotnisko El Altet.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.