Formuła 1 – tor Monza

Fani sportów motorowych oraz Formuły 1 i Roberta Kubicy koniecznie muszą udać się do oddalonego o ok. 20 km na północ od Mediolanu miasta Monza (podróż 20 minut kolejką podmiejską).

Miejscowość jest znana z wybudowanego w 1922 roku toru wyścigowego, na którym co roku (najczęściej na początku września) odbywa się Grand Prix Włoch, zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1.

10 września 2006 roku na tym torze w wyścigu o Grand Prix Włoch 2006 Robert Kubica dojechał jako trzeci. W ten sposób po raz pierwszy w historii F1 Polak zajął punktowane miejsce w wyścigu, i to od razu na podium.

Więcej na: www.monzanet.it

Stadion San Siro

Via Novara

Stadion Giuseppe Meazza „San Siro”to jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie, który może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców.

Swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy, w której się znajduje a imię byłemu piłkarzowi Interu i Milanu – Giuseppe Meazzy. Stadion zbudowany został w 1926 roku a od tego czasu wielokrotnie przebudowywany, unowocześniany i powiększany. W 1947 zdecydowano, że mecze na San Siro będą rozgrywać zarówno Milan, jak i Inter (początkowo był to stadion tylko Milanu). Tradycyjny sektor kibiców Milanu to Curva Sud (Zakole Południowe), a kibiców Interu – Curva Nord (Zakole Północne). Pod południową trybuną znajduje się muzeum Milanu i Interu.

Dwa razy do roku na stadionie San Siro dochodzi do derbów Mediolanu (potocznie zwanych Derby della Madonnina) rozgrywanych między Milanem i Interem. Są to mecze, które zawsze przykuwają uwagę wszystkich kibiców piłki nożnej w całej Europie. Poza tym zarówno Milan jak i Inter regularnie grają w europejskich pucharach co sprawia, że San Siro to idealne miejsce dla wielbicieli piłki nożnej na najwyższym poziomie.

A.C. Milan

Associazione Calcio Milan został założony 16 grudnia 1899 przez brytyjskiego imigranta Herberta Kilpina i byłego brytyjskiego wicekonsula Alfreda Edwardsa (ten drugi został pierwszym prezydentem klubu). Początkowo klub posiadał dwie sekcje: krykieta i piłki nożnej i nosił nazwę Milan Cricket and Football Club. W wyniku przekształceń organizacyjnych i zawirowań politycznych ostateczną nazwę: Associazione Calcio Milan otrzymał dopiero w 1945 roku. Pamiętając jednak o swoich początkach, klub zachował w nazwie angielską nazwę miasta Milan, zamiast włoskiej formy Milano.

A.C. Milan to jeden z najbardziej utytułowanych europejskich klubów (stan na 2007 rok):

  • siedemnastokrotny Mistrz Włoch
  • pięciokrotny zwycięzca Pucharu Włoch
  • triumfator Superpucharu Włoch, Pucharu UEFA, Pucharu Interkontynentalnego
  • siedmiokrotny zwycięzca Pucharu Europy

Barwy klubu to czerwony i czarny stąd przydomek Rossoneri (czerwono-czarni).

Inter Mediolan

Internazionale Milano Football Club został założony 9 marca 1908 roku przez zbuntowanych działaczy innego mediolańskiego klubu; Milan Cricket and Football Club, dzisiaj zwanego A.C. Milan. Działacze sprzeciwili się dominacji włoskich piłkarzy w drużynie i stworzyli nowy zespół, który nazwali Internazionale (międzynarodowy).

Jednym z najważniejszych założeń nowo powstałej drużyny od początku jej istnienia była otwartość na zagranicznych piłkarzy.

Inter Mediolan to jeden z najbardziej utytułowanych włoskich klubów (stan na 2007 rok):

  • piętnastokrotny mistrz Włoch
  • pięciokrotny zwycięzca Pucharu Włoch
  • trzykrotny triumfator Superpucharu Włoch, Pucharu UEFA
  • dwukrotny zwycięzca Pucharu Europy i Pucharu Interkontynentalnego.

Barwy klubu to złoty, czarny i niebieski stąd przydomek – Nerazzurri (czarno-niebiescy).

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.