Uwaga – w poniedziałki nieczynna jest zdecydowana większość muzeów i galerii.

Pinacoteca di Brera – Galeria Brera

Via Brera 28www.brera.beniculturali.it

To mieszcząca się w pochodzącym z przełomu XVI i XVII wieku Palazzo di Brera najsłynniejsza galeria sztuki w Mediolanie. Założona została przez Napoleona, który wyposażył ją w dzieła sztuki, zrabowane z kościołów i prywatnych zbiorów arystokratycznych włoskich rodzin.

Udostępniona publiczności w 1809 roku galeria, gromadzi dzieła włoskich malarzy od XIII do XX wieku.
Do najsłynniejszych należą: “Martwy Chrystus” Mantegna, “Madonna i święci” Piera della Francesca, “Zaślubiny Madonny” Rafaela i “Wieczerza w Emaus” Caravaggia

Godziny otwarcia: wt.-nd. 8:30-19:30, wstęp: 6,2€

Pinacoteca Ambrosiana – Galeria Ambrosini

Piazza Pio XI 2www.ambrosiana.it

Galeria założona została w 1618 roku przez kardynała Federica Borromea. W jej salach eksponowane są m.in. dzieła malarstwa weneckiego, flamandzkiego, lombardzkiego.
Wśród licznych dzieł do najcenniejszych należą: szkice Rafaela do “Szkoły Ateńskiej”, “Portret muzyka” Leonarda da Vinci i “Kosz z owocami” Caravaggia.

Na parterze Pinacoteci mieści się biblioteka Ambrozjańska. W jej zbiorach znajduje się ponad 750 000 drukowanych książek i 35 000 manuskryptów.
Na uwagę zasługują m.in.: ilustrowana Iliada z V wieku, egzemplarz dzieła Wergiliusza z komentarzami Petrarki, ilustrowany przez Simone Martiniego oraz tom Arystotelesa z komentarzami Boccaccia.

Godziny otwarcia: wt.-nd. 10:00-17:30, wstęp 7,5€

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnica
– Narodowe Muzeum Nauki i Techniki

Via San Vittore al Teatro 21www.museoscienza.org

Do najciekawszych eksponatów Narodowego Muzeum Nauki i Techniki należy na pewno wielka kolekcja drewnianych modeli, wynalazków Leonarda da Vinci, w tym m.in. słynna maszyna latająca. Godne uwagi są również prezentowane pociągi parowe, dawne samoloty oraz antyczne instrumenty muzyczne.

Godziny otwarcia: wt.-pt. 9.30-17.00, sb.-nd. 9.30-18.30, wstęp: 8€

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.