La Scala

Piazza della Scala www.lascala.milano.it

La scala - MediolanLa Scala to jeden z najsłynniejszych na świecie teatrów operowych. Budynek zaprojektował Giuseppe Piermarini, który czuwał również na pracami budowlanymi powstającej opery w latach 1776-1778.

Przedstawienie inauguracyjne (opera Salieriego L’Europa riconosciuta) odbyło się w 1778 roku. Wiele wybitnych oper włoskich pisanych było z przeznaczeniem do wykonania na scenie La Scala, m.in. dzieła operowe Rossiniego, Belliniego, Verdiego. W teatrze znajduje się również muzeum.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galeria MediolanGaleria Vittorio Emanuele II - Medioaln

Jest to czterokondygnacyjna, reprezentacyjna galeria tworząca pasaż handlowy ze sklepami, butikami, kawiarniami, barami oraz słynną restauracją Savini. Zbudowana została w 1865 roku według projektu Giuseppe Mengoniego. W części centralnej na posadzce widnieje herb rodziny sabaudzkiej – biały krzyż na czerwonym tle. Dookoła niego znajdują się herby czterech największych włoskich miast: wilczyca – Rzym, lilia – Florencja, byk – Turyn, czerwony krzyż na białym polu – Mediolan.

Dzielnica Brera

Brera to słynna mediolańska dzielnica artystów i bohemy. Znajdują się tam m.in.: Pinacoteca di Brera oraz Akademia Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti). W okolicy natknąć można się na szereg urokliwych uliczek i zaułków z nastrojowymi knajpkami, kawiarnia, restauracjami oraz wiele godnych uwagi małych galerii i sklepów z antykami.

Piazza Mercanti

W średniowieczu Piazza Mercanti było centrum handlowym Mediolanu a do końca XIX wieku (do momentu przeniesienia giełdy) pełniło też funkcje ośrodka finansowego miasta. Część placu tworzy Loggia degli Osii, wybudowana w 1314 roku przez Mattea z Viscontich. Przy placu mieszczą się również liczne pałace m.in. Palazzo delle Scuole Palatine ozdobiony figurami św. Augustyna oraz Palazzo dei Panigarola, gdzie przechowywane były dokumenty urzędowe. W centralnej części placu mieści się pochodząca z XVI wieku studnia.

Acquario Civico

Trzecie pod względem  wieku akwarium w Europie. Zbudowane z okazji międzynarodowych targów na miarę dzisiejszego Expo w 1905 roku. W Aquario Civico znajudje się 36 ogromnych zbiorników wodnych, w których mieści się ponad  100 gatunków organizmów wodnych – ryb, zwierząt, unikatowych roślin, słono jak i słodkowodnych.

Stadio San Siro

Via Novara

Stadion Giuseppe Meazza „San Siro” to jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie, który może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców.

Swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy, w której się znajduje a imię byłemu piłkarzowi Interu i Milanu – Giuseppe Meazzy. Stadion zbudowany został w 1926 roku a od tego czasu wielokrotnie przebudowywany, unowocześniany i powiększany. W 1947 zdecydowano, że mecze na San Siro będą rozgrywać zarówno Milan, jak i Inter (początkowo był to stadion tylko Milanu). Tradycyjny sektor kibiców Milanu to Curva Sud (Zakole Południowe), a kibiców Interu – Curva Nord (Zakole Północne). Pod południową trybuną znajduje się muzeum Milanu i Interu.

Gardaland – Park wodny

Jeden z największych “aqua-parków” w rejonie. Cała masa różnych zjeżdżalni, basenów dostosowanych do wieku. Są też wydzielone strefy dla najmłodszych, ze spokojniejszymi atrakcjami i mniejszymi zjeżdżalniami.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Ciekawe miejsca Mediolanu”: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.