Komunikacja miejska w Mediolanie jest na wysokim poziomie. Przede wszystkim ma rozwiniętą siatkę metra (4 linie, 113 stacji).

Linie metra:

  • M1 – czerwona
  • M2 – zielona
  • M3 – żółta
  • M5 – fioletowa

2022 roku powinna zostać oddana do użytku piąta linia M4 (linia niebieska). Połączy m.in. lotnisko Linate z centrum miasta. Mediolańskie metro jest najbardziej rozbudowanym w całych włoszech

Linia M1 (czerwona) jest szczególnie użyteczna z punktu widzenia zwiedzania atrakcji turystycznych i zabytków oraz łączy centrum miasta z terenami wystawienniczymi Targów Mediolańskich. Linia M1 jest najstarszą mediolańską linią metra. Uruchomiona została w 1964 roku po 7-letnich pracach budowlanych. Wówczas liczyła 21 stacji. Dziś M1 liczy 27 stacji i przebiega m.in. pod słynną katedrą. To właśnie linią M1 możemy dostać się z Piazza del Duomo pod Zamek Sforzów.

Pierwsze stacje linii M2 (zielonej) zostały oddane do ruchu w 1969 r. Linia zielona jest charakterystyczna, ponieważ z obydwu stron posiada dwie oddzielne odnogi. Jedna z odnóg to stacja M2 Cologno Nord. To właśnie przy tej stacji zatrzymuje się autobus Terravision kursujący pomiędzy Stazione Centrale, a lotniskiem w Bergamo.

Linia żółta (M3) została zbudowana w 1990 r. z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Z punktu widzenia turystycznego jest to chyba najważniejsza linia, ponieważ można się nią dostać z głównego dworca kolejowego (Stazione Centrale) pod mediolańską katedrę (Piazza del Duomo). Po drodze miniemy 3 stacje (wysiadamy na czwartej). Obecnie linia liczy 21 stacji. Planowane jest jej dalsze rozszerzenie na południe. Na razie jednak nie ma na to funduszy.

To najnowocześniejsza linia metra w Europie. W 2013 r. oddano do użytku początkowo 7 stacji metra, na których zaczęły kursować bezobsługowe składy. Perony oddzielone są od torów za pomocą szklanych szyb, które rozsuwają się, gdy na stacji zatrzyma się pociąg metra. Miłośnicy komunikacji publicznej powinni usiąść na samym początku lub na końcu składu. Nie ma tam motorniczego więc można podziwiać pięknie oświetlony tunel metra, jak nigdzie indziej we Włoszech. Obecnie linia M5 kursuje pomiędzy od stacji Bignami do stacji Stadio San Siro. Cała linia M5 na chwilę obecną liczy 19 stacji. Duża część stacji została wykonana według przepięknych projektów architektonicznych, gdzie króluje metal i szkło.

Metro od niedzieli do piątku zamykane jest około północy natomiast w soboty około godziny 2:00 w nocy.

Mapka metra (plik pdf)*.

Ceny biletów.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.