Mediolan dzisiaj

Historia Mediolanu Mediolan (Milano – wł, Milan – ang.) to miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia, położone na północno-zachodniej części Niziny Padańskiej.

To drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch, zamieszkałe przez ok. 1,3 mln mieszkańców (2005r.), zajmuje powierzchnię 182 km2.

Mediolan to najważniejszy włoski ośrodek gospodarczo-finansowy i jedno z najbogatszych miast Europy. To także ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy. W stolicy Lombardii mieści się siedziba licznych banków, firm, towarzystw ubezpieczeniowych oraz giełdy.

Mediolan to nie tylko największy w kraju ośrodek przemysłu. To też silny ośrodek naukowy i kulturalny. Ze swoimi zabytkami i starym miastem, to również obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Włoch, odwiedzany co roku przez miliony turystów z całego świata.

Mediolan historyczny

Mediolan został założony prawdopodobnie już w IV w. p.n.e. przez Celtów.

Pierwsze wzmianki o Mediolanum jako miejscu stacjonowania armii rzymskiej pochodzą z III w. p.n.e. W IV w. n.e. Mediolan był już ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Cesarstwa Rzymskiego, m.in. tutaj znajdowała się rezydencja cesarzy i siedziba biskupstwa.

To właśnie tutaj w 313 – cesarz rzymski Konstantyn Wielki wydał edykt dający chrześcijanom wolność wyznawania swojej religii. W 569 miasto zostało zdobyte przez Longobardów. Od 774 r. we władaniu Karolingów i ich następców na tronie włoskim.

W XI w. władzę w mieście przejęli biskupi, walka z nimi doprowadziła do uniezależnienia się Mediolanu i utworzenia w latach 1097-98 jednej z pierwszych w Italii komuny miejskiej. W 1158 r. Mediolan odmówił podporządkowania się cesarzowi Fryderykowi I Barbarossie i w 1162 r. po długim oblężeniu został przez cesarskie wojska zdobyty i zburzony. Po przystąpieniu do Ligi Lombardzkiej (sojuszu miast północnowłoskich) Mediolan brał udział w rozgromieniu wojsk cesarza pod Legnano w 1176 r.

Walka wielkich rodów o panowanie nad miastem doprowadziła do ustanowienia w Mediolanie tyranii i przejęciu władzy najpierw w 1329 r. przez ród Viscontich, a w 1450 r. przez dynastię Sforzów. Pod ich panowaniem Mediolan stał się ważnym centrum kultury i sztuki (tworzył tutaj miedzy innymi Leonardo da Vinci i wielu innych artystów renesansu).

Od połowy XVI do początku XVIII wieku Mediolan należał do Hiszpanii, a w 1714 r. przeszedł pod panowanie Austrii.

W 1859 r. w wyniku walk w czasie Wiosny Ludów Mediolan został wyzwolony i wraz z całą Lombardią przyłączony do Królestwa Sardynii a w 1861 r. do zjednoczonych Włoch. W drugiej połowie XIX i całym XIX wieku w wyniku dynamicznego rozwoju Mediolan przekształcił się w największy we Włoszech ośrodek gospodarczo-finansowy.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.