Londyn założyli Rzymianie. Początkowo określano go mianem Londinium. Miasto bardzo szybko się rozwijało – najprawdopodobniej ok. 50 tys. mieszkańców zamieszkiwało je pod koniec I wieku. Z kolei w II stuleciu miasto otoczono trzykilometrowymi murami. Obecnie w ich obrębie znajduje się City of London, czyli historyczna kolebka miasta. Co ciekawe, w tych granicach miasto pozostawało przez kolejnych 1300 lat. Rozwój nastąpił wraz z objęciem władzy przez dynastię Tudorów.

Kiedy Rzymianie opuścili miasto, w niedługim czasie doszło do najazdów Anglów i Sasów. Tym samym Londyn utracił wiele na swoim dotychczasowym znaczeniu. Status stolicy przywrócił mu dopiero Edward Wyznawca w połowie XI wieku. To właśnie temu władcy przypisuje się powstanie Opactwa Westminsterskiego, miejsca koronacji monarchów, oraz Pałacu Westminsterskiego, w którym przez 400 kolejnych lat rezydowali władcy Anglii.

W połowie XVIII wieku Zjednoczone Królestwo opanowała rewolucja przemysłowa. Londyn niemal od razu zaczął się wybijać pod tym względem na tle innych miast. Stał się największym ośrodkiem handlowym i przemysłowym; w dodatku był też najludniejszym miastem na świecie. Swoje siedziby zaczęły tu mieć kolejne banki, organizacje finansowe, instytucje państwowe. Zaczęto nawet budować doki, które były niezbędne do prowadzenia wymiany handlowej z terytoriami zamorskimi. W tym samym czasie, po drugiej stronie miasta, budowano rozległe rezydencje i eleganckie dzielnice mieszkaniowe. Powstawały teatry, opery, filharmonie oraz sklepy.

Przejdź do zabytków.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

One thought on “Historia Londynu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.