Big Ben

To nic innego jak 14 – tonowy dzwon, który zawieszono na szczycie 106 – metrowej wieży londyńskiego parlamentu. Bez wątpienia to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych budowli, która rozsławia miasto na całym świecie.

Nazwa ta kojarzy się również z ogromnym zegarem, który posiada 4 tarcze o średnicy 7,5 metrów każda. Wskazówki mają zaś 4,25 m. Wymiary te są w dalszym ciągu imponujące, aczkolwiek trzeba pamiętać, że Big Ben powstał w 1858 roku! Stanowi więc dzieło techniki tamtych czasów. Obecnie sygnał nadawany z Big Bena można usłyszeć każdego dnia w radiu BBC. Zegar wybija czas co godzinę.

Buckingham Palace

Obecna rezydencja królewska powstała w 1703 roku dla Johna Shieffielda, księcia Buckingham. W 1761 roku pałac został odkupiony przez Jerzego III, jednak jego pierwszą mieszkanką była królowa Wiktoria.

Część Buckingham Palace jest udostępniana turystom, ale na trasie zwiedzania nie ma najbardziej wytwornych i ozdobnych pomieszczeń. Podróżni mogą zobaczyć m.in. Galerię Królowej oraz Stajnie Królewskie wraz z Muzeum Powozów. To właśnie w nim znajduje się znana Złota Kareta Państwowa. Jeśli zaś chodzi o Galerię Królowej, to znawcy przyznają, że wystawiane są tam wyjątkowe dzieła. Zbiory monarchów brytyjskich uchodzą za najbogatsze i największe na świecie.

Jako iż pałac jest obecnie zamieszkiwany przez królową Elżbietę II o jej obecności świadczy wciągnięty na maszt sztandar. Przy okazji warto zobaczyć zmianę królewskiej warty. Wartowników obowiązuje ścisły ceremoniał.

Westminster Abbey

Opactwo Westminsterskie powstało w IX wieku, ale w dziesięć stuleci później zostało solidnie przebudowane i zmodernizowane. To jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych świątyń w Wielkiej Brytanii.

Obecnie odbywają się w niej śluby, koronacje oraz pogrzeby członków rodziny królewskiej. Oprócz tego w katedrze można zobaczyć groby wielu znanych osób. Pochowano tu m.in. Samuela Johnsona, Karola Dickensa, Roberta Browninga, Isaaca Newtona, Karola Darwina czy Ernesta Rutherforda.

Parlament

The Palace of Westminster mieści obecnie dwuizbowy parlament brytyjski. W jego skład wchodzi izba niższa House of Comous (Izba Gmin) oraz House of Lords (Izba Lordów).

Chętni, którzy chcą zwiedzić ten obiekt muszą się uzbroić w dużą dawkę cierpliwości. Kolejka jest dość duża i trzeba się sporo naczekać. Warto to jednak uczynić, bowiem w środku budynku parlamentu znajduje się sporo dzieł sztuki oraz interesujących rozwiązań architektonicznych.

Gmach zbudowano z bloków wapienia jorkszyrskiego, zawierających sporą domieszkę magnezytów. Głównym motywem dekoracyjnym są tu pinakle i półkolumny widoczne zwłaszcza na zewnątrz budynku. Całość została doskonale wkomponowana w nadbrzeże Tamizy. Wybudowano nawet specjalne zamknięte tarasy, gdzie parlamentarzyści mogą podejmować gości. Warto dodać, że w czasie gdy odbywają się obrady, na wieżach: Wiktorii i Zegarowej powiewają flagi. Poza tym wieczorami wieże są specjalnie podświetlane.

Katedra Św. Pawła

Katedra św. Pawła znajduje się w londyńskim City. Powstała w latach 1675 – 1710. Za jej budowę odpowiadał architekt sir Christopher Wren.

Wyróżnikiem tej budowli jest kopuła o średnicy 50 m, ważąca 700 ton. Prowadzi do niej aż 627 schodów. Inne imponujące wymiary, to: długość ok. 220 m, szerokość ok. 110 m oraz wysokość – 140 m. Swoją wielkością katedra św. Pawła ustępuje jedynie Bazylice św. Piotra w Watykanie. Co ciekawe, msze odbywają się tu jedynie w niedziele i Boże Narodzenie. Za uczestnictwo w nich trzeba zapłacić 6 funtów.

Zwiedzającym polecanym szczególnie Stone Gallery, z której rozpościera się niesamowity widok na Tamizę. Równie interesująco prezentuje się Whispering Gallery. Dominuje tu interesujący efekt akustyczny: słowo wypowiedziane po jednej stronie galerii, jest doskonale słyszalne po drugiej stronie.

Kryształowy Pałac

Specjaliści przypuszczają, że jest to największa cieplarnia jaką kiedykolwiek wybudowano. Za jej budowę odpowiadał Joseph Paxton, który zdecydował się na użycie prefabrykatów (żelaznej konstrukcji, do której przymocowano szyby z przezroczystego szkła). Pomysł ten udało się zrealizować z okazji międzynarodowej wystawy, podczas której zaprezentowano osiągnięcia techniki. Wystawa odbywała się od maja do października 1851 roku. Po jej zakończeniu Kryształowy Pałac zdemontowano i przeniesiono do południowej części miasta. Przez wiele lat służyła jako miejsce wystaw, pokazów czy koncertów.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Londynu”: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.