Pałac Prezydencki

ul. Krakowskie Przedmieście

Pałac Namiestnikowski określa się również mianem Prezydenckiego, ponieważ w latach 1993 – 2010 był siedzibą Prezydenta RP.

Obiekt powstał w 1643 roku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Koniecpolski. Architektem był Constantino Tencalla. Z czasem obiekt został przebudowany w stylu klasycystycznym. W jego wnętrzu urzeka przede wszystkim interesująca sala kolumnowa, oranżeria i gabinet prezydencki. Przed pałacem znajduje się pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a na jednej ze ścian budynku widnieje tablica upamiętniająca ofiary katastrofy samolotowej w Smoleńsku.

Belweder

Aleje Ujazdowskie

Belweder znajduje się w pobliżu Łazienek. Obiekt wybudowano w 1660 roku, ale z czasem przebudowano go w stylu klasycystycznym. W jego wnętrzach zachowały się elementy oryginalnego wystroju. Na uwagę zasługuje szczególnie Sala Niebieska i Pokój Bawialny.

Barbakan

Pamiątka po murach obronnych wybudowanych w 1548 roku. Pozostałości po nich znajdują się w ciągu od Starego do Nowego Miasta.

Kolumna króla Zygmunta III Wazy

Jeden z najbardziej znanych pomników, mocno kojarzony ze stolicą. Kolumna powstała z inicjatywy Władysława IV Wazy, który chciał w ten sposób uczcić swojego ojca Zygmunta III Wazę. Pomnik ma 22 metry wysokości.

Zamek Królewski

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV wieku, aczkolwiek jego gruntowna rozbudowa zaczęła się w XVI i XVII wieku. Wtedy to Zamek stworzono w kształcie pięcioboku. Obradował w nim sejm, mieszkał król. Było to również centrum administracyjne i kulturalne kraju.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.