Zabytki

Plac Czerwony

Plac Czerwony jest pierwszym obiektem w Rosji, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dawniej pełnił rolę miejsca, przez które paradowały defilady wojskowe.

Przy Placu znajduje się szereg znanych atrakcji turystycznych. Do najczęściej odwiedzanych zalicza się Mauzoleum Lenina, Katedrę św. Bazylego, Katedrę Kazańską, Państwowe Muzeum Historyczne, Kreml wraz z murami i wieżami, Łubiankę (obecną siedzibę FSB, a wcześniej KGB i NKWD).

Cerkiew Wasyla Błogosławionego

To bardzo znana cerkiew w Moskwie, wybudowana w pobliżu Kremla.

Mauzoleum Lenina

Jest to ogromny grobowiec położony w sąsiedztwie Kremla, w którym spoczywają zwłoki Włodzimierza Ilicza Lenina. W latach 1953-1962 złożono tu również zwłoki jego następcy, Józefa Wissarionowicza Stalina.

Łubianka

To potoczne określenie dla współczesnej siedziby FSB; dawniej mieściło się tu KGB i NKWD. Jest to również miejsce kojarzone z więzieniem śledczym oraz terrorem politycznym podczas panowania Stalina. Zamordowano tu wielu więźniów politycznych (także Polaków).

Kuskowo

Kuskowo jest zespołem pałacowym, należącym do hrabiów Szeremietiewów. Zespół powstawał w latach 40-70 – tych XVIII wieku na zlecenie hrabiego Piotra Szeremietiewa. To jedna z największych i najbogatszych zachowanych do dziś rezydencji w Rosji (poza budowlami carskimi).

Większość budynków została wzniesiona w stylu wczesnego klasycyzmu z niewielkimi naleciałościami barokowymi. Tylko jeden z obiektów powstał w stylu późnobarokowym. Obecnie można tu zobaczyć muzeum wnętrz pałacowych oraz muzeum porcelany, fajansu i szkła. Zbiory ceramiczne liczą ponad 250 tys. eksponatów.

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza w Moskwie powstał już po tym, jak wybudowano Grób w Warszawie. Szczątki radzieckich żołnierzy zostały tu złożone w grudniu 1966 roku, w 25 rocznicę bitwy pod Moskwą. Część historyków uznaje ją za jedną z najważniejszych bitew w II wojnie światowej. Wedy to niepowstrzymane dotąd wojska niemieckie zostały zmuszone do odwrotu.

W Grobie znajdują się prochy żołnierzy, które do tej pory znajdowały się we wsi Krukowo. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano w 1967 roku w Dzień Zwycięstwa. Na monumencie znajduje się napis „Imię Twoje jest nieznane, Twój czyn bohaterski jest nieśmiertelny”. Po prawej stronie pomnika znajdują się urny z ziemią z miast, które odznaczono zaszczytnym tytułem miasta – bohatera Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Dzwonnica Iwana Wielkiego

Omawiana wieża wchodzi w skład Kremla. Powstała w latach 1505 – 1508, a jej ówczesnym projektantem był Bon Friazin. W 1600 roku wieżę podwyższono, dzięki czemu osiągnęła 81 m wysokości i stała się najwyższą budowlą w Moskwie.

Częścią wieży jest też czteropiętrowa dzwonnica, której zwieńczenie stanowi złocona kopuła. W dzwonnicy znajdowało się 21 dzwonów. Jeden z nich ważył aż 64 tony. W XVII wieku powieszono tam 200-tonowy dzwon, największy na świecie. Niestety w wyniku pożaru dzwonnicy spadł na ziemię i roztrzaskał się. Jego odłamki zostały użyte do odlania nowego dzwonu. Niestety, w momencie gdy nowy dzwon leżał gorący w formie, na Kremlu wybuchł kolejny pożar. Rozgrzany dzwon został polany wodą, w efekcie czego odłamała się jego spora część.

Pałac Zjazdów

To jedyny współczesny budynek na kremlu. Jego budowę zlecił Nikita Chruszczow w 1959 roku.

Jak sama nazwa wskazuje w Pałacu Zjazdów miały się odbywać spotkania partii komunistycznej. Budynek został do tego specjalnie przystosowany, o czym świadczą już same jego wymiary (m.in. długość 120 m). Również i sala plenarna była bardzo obszerna, bowiem przygotowano ją na 6000 miejsc. Obecnie ćwiczy tu Balet Kremlowski.

Wielki Pałac Kremlowski

Wielki Pałac Kremlowski przytłacza swoimi rozmiarami. Jego 125 – metrową fasadę najlepiej jest podziwiać z nabrzeża rzeki. Tylko stamtąd jest doskonale widoczny.

Pałac wybudowano w XVIII wieku, ale dopiero w połowie XIX stulecia car Mikołaj I uczynił go rezydencją carską. Ostatecznie jednak dość rzadko z niego korzystał. W latach 30 – tych XX wieku połączono ze sobą dwie sale reprezentacyjne. W ten sposób powstała olbrzymia sala zgromadzeń Rady Najwyższej. W tej chwili podejmowani są tu zagraniczni goście.

Orużejnaja Pałata

Jest to zbrojownia na Kremlu. Można ją zwiedzać jedynie o ściśle określonych porach: 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Czas zwiedzania: 1 godz. 45 min. Bardzo trudno kupić bilety, bowiem na jedno spotkanie sprzedawanych jest zaledwie 450 biletów wstępu, chętnych jest znacznie więcej. Tego też względu trzeba się uzbroić w dużą dawkę cierpliwości.

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela

Budowę cerkwi zainicjował w 1812 roku car Aleksander I. Świątynia miała upamiętniać zwycięstwo nad armią napoleońską. Niestety z powodów finansowych jej budowa przedłużyła się aż o 185 lat! Uroczystego otwarcia cerkwi dokonano dopiero w 1997 roku w rocznicę 850 – lecia istnienia Moskwy.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.