Muzea i galerie

Państwowa Galeria Trietiakowska

To muzeum sztuk plastycznych, które powstało w 1856 roku a którego założycielem był kupiec Paweł Trietiakow. Obecnie zgromadzono tu jedną z największych i najbardziej znaczących na świecie kolekcji dzieł rosyjskich twórców (przede wszystkim malarzy).

Galeria została uznana za dobro narodowe Rosji Radzieckiej. W 2006 roku obchodziła 150-lecie istnienia.

Muzeum Sztuk Plastycznych im. Puszkina

W Muzeum znajduje się największa kolekcja sztuki w Moskwie (poza Galerią Trietiakowską). Można tu zobaczyć kopie dzieł sztuki antycznej, wschodniej starożytności, oryginały dzieł staroegipskich, dzieł epoki Renesansu itp. Oprócz tego zwiedzający mogą podziwiać wiele dzieł autorstwa wybitnych malarzy francuskich, np.. Pousina, Watteau, Chadrina, Fragonarda, Greuze’a, Cezannea, Maneta, Renoira, Degasa, Van Gogha, Picassa…

Muzeum Historii Moskwy

To niewielkie muzeum, które opowiada dzieje Moskwy. Wśród eksponatów znajdują się stare gazety, książki, monety, plakaty, reklamy oraz przedmioty wydobyte podczas wykopalisk.

Centralny Dom Malarza

Dawniej było to miejsce wystawowe przygotowane specjalnie z myślą o malarzach współczesnych oraz ekspozycjach organizowanych przez Galerię Trietiakowską. Obecnie można tu podziwiać najważniejsze wydarzenia malarskie w Rosji.

Muzeum Techniki

Powstało w 1872 roku, zaś jego nowa siedziba powstała w 1907 roku. Paradoksalnie wybudowano ją w stylu starorosyjskim.

Pełno tu eksponatów związanych z górnictwem, wydobyciem gazu, ropy naftowej itp. Można też zobaczyć historię telegrafu, telefonu, radia, telewizji; zobaczyć wnętrza przedmiotów elektrycznych i elektronicznych. W salach przygotowano również makiety elektrowni, mechanizmy zegarkowe, zawartość kabiny trolejbusu oraz zasady pracy metra.

Muzeum Historyczne

Muzeum powstało w latach 1875 – 1881, ale otwarcia dokonano dopiero dwa lata później. W uroczystości uczestniczył cesarz Aleksandr III i cesarzowa Maria Fiodorowna.

W Muzeum Historycznym dominują wystawy od paleolitu do końca XIX wieku. Niekiedy można też obejrzeć nieco bardziej współczesne ekspozycje, ale ze względu na dyskusyjny charakter działań rosyjskich władz oraz ciągłe fałszowanie historii, są to rzadko spotykane wystawy.

Omawiane muzeum szczyci się wielkością swoich zbiorów. Posiada bowiem ok. 5 mln eksponatów i 15 mln dokumentów. Zwiedzającym udostępnia się poniżej 1% tych zbiorów.

Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Bez wątpienia jest to jedno z najnowocześniejszych i najciekawiej zaprojektowanych muzeów w Rosji. Zwiedzający mogą podziwiać przestrzenne panoramy bitew, bogate zbiory militarne, kolekcje numizmatyczne i modele.

Muzeum Darwinowskie

Muzeum poświęcone przyrodzie i środowisku naturalnemu założono w 1907 roku. Początkowo mieściło się przy ul. Pirogowskiej w pobliżu Kremla. Jednak w 1995 roku zbiory przeniesiono do nowej siedziby.

W Muzeum Darwinowskim można obejrzeć m.in. okazy wszystkich znanych zwierząt: egzotycznych, starożytnych oraz współczesnych mieszkańców lasów, gór, mórz i rzek. Ponadto przewodnicy ciekawie opowiadają np. o ewolucji, kierunkach migracji zwierząt i ptaków.

Muzeum Politechniczne

W rzeczywistości jest to największe muzeum techniki w Rosji. Powstało w 1872 roku i od tego czasu gromadzi różnorodne wynalazki i osiągnięcia technologiczne. Jednymi z ciekawszych są z całą pewnością pierwsze roboty człekopodobne z XVIII wieku oraz pierwsze komputery radzieckie. W sumie w kolekcji znajduje się ok. 160 tys. eksponatów.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.