Zabytki

Katedra Łacińska

Określana jest również mianem Katedry Polskiej. To bez wątpienia jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Jest chętnie odwiedzana przez wielu Polaków, a jednocześnie jest miejscem pielgrzymek.

Historia jej powstania sięga 1344 roku. Początkowo był to drewniany kościół Trójcy Przenajświętszej, aczkolwiek już w 1350 r. został zniszczony podczas najazdu Litwinów. Świątynia jeszcze kilkakrotnie ulegała zniszczeniu i była ponownie odbudowywana. W 1656 roku odbyły się tu śluby Jana Kazimierza, który przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej powiedział: „Ciebie za Patronkę moją i za Królową państw moich dzisiaj obieram”.

Obecnie w Katedrze znajdują się liczne kaplice, spośród których warto wymienić Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, Najświętszego Sakramentu i Kampianów.

Kaplica Boimów

To unikatowy zabytek nie tylko w skali Ukrainy, ale i Europy. Powstał na zlecenie bogatego kupca Jerzego Boima. Kaplicę rodzinną zaprojektował znany w owym czasie budowniczy z Wrocławia, Andreas Bemer.

Kaplicę poświęcono w 1615 roku. Jej frontowa ściana została w całości poświęcona rzeźbie kamiennej na temat Męki Pańskiej. Oprócz tego umieszczono tu rzeźby św. Piotra i Pawła. W Kaplicy znajdują się również liczne rzeźby przedstawiające postaci zwykłych ludzi oraz portret fundatora i jego małżonki.

Turyści mogą zwiedzać Kaplicę jedynie latem.

Kościół Dominikanów we Lwowie

To jeden z najwspanialszych i najciekawszych zabytków barokowych we Lwowie. Znajduje się na tutejszej starówce. Obecnie mieści się w nim greckokatolicka cerkiew świętej Eucharystii.

W świątyni przechowywanych jest wiele cennych rzeźb, obrazów i cudownych ikon. Jedna z nich została przewieziona do Gdańska, w którym znajduje się po dziś dzień. Ogromnym skarbem jest również figurka Matki Bożej, którą prawdopodobnie święty Jacek Odrowąż wywiózł z Kijowa, uciekając przed Tatarami.

Cerkiew Wołoska

Powstała w okresie renesansu, obecnie mieści się przy ul. Ruskiej. Jest to cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Bogurodzicy.

Kamienica Królewska

Mieści się przy ul. Rynek 6 we Lwowie. Powstała w 1580 r. dla jednego z greckich kupców. Dość szybko jednak przeszła w posiadanie rodziny Sobieskich. Król Jan III Sobieski przebudował kamienicę i urządził w niej pałacową rezydencję. Co ciekawe, nowa budowla powstała w wyniku połączenia dwóch oddzielnych budynków. Tłumaczy to dlaczego do kamienicy prowadzi tak duże wejście.

W budynku można zobaczyć wiele wspaniałych komnat oraz potężną salą audiencjonalną. Oprócz tego wiele zachwytu wzbudza tutejszy dziedziniec. Można się nim przechadzać tuż po zwiedzeniu muzeum, które obecnie mieści się w Kamienicy Królewskiej.

Kopiec Unii Lubelskiej

Jak sama nazwa wskazuje jest to kopiec, który usypano w związku z 300 – leciem rocznicy Unii Lubelskiej. Można go podziwiać na Wysokim Zamku. Warto dodać, że na kopiec zwieziono ziemię ze wszystkich stron Polski oraz z grobów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz gen. Kniaziewicza. Oprócz tego ziemię zabierano ze splantowanego szczytu wzgórza, zaś część kamieni pochodzi z zabytkowych ruin pobliskiego zamku obronnego.

Turyści lubią spacerować po kopcu, bowiem rozciąga się z niego niesamowity widok na Lwów i jego okolicę.

Cmentarz Łyczakowski

Ten zabytkowy cmentarz powstał w 1786 roku. Uchodzi więc za jedną z najstarszych nekropolii nie tylko we Lwowie, ale i w Europie.

Znajduje się we wschodniej części miasta. Położenie na wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu powoduje, iż wiele osób chętnie przechadza się tutejszymi alejkami. Szczególnie że mogą podziwiać przy tym prawdziwe dzieła sztuki. Chodzi tu o zabytkowe nagrobki, na których uwieczniono alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych. Oprócz nich można podziwiać liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski – wszystkie wykonano w różnorodnych stylach.

Na Cmentarzu Łyczakowskim pochowano wielu zasłużonych Polaków i Ukraińców. Wystarczy wspomnieć o Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej czy Franciszku Smolce, który był inicjatorem usypania Kopca Unii Lubelskiej.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.