Muzea i galerie

Muzeum Historyczne

Najciekawszym zabytkiem Muzeum jest kościana fujarka sprzed 20 tys. lat. Oprócz tego w zbiorach znajdują się: 75 enkołpionów, czyli niewielkich krzyżyków, w których przechowywano relikwie; obraz „Lwów w XVIII wieku”, Księga nut z XVII wieku oraz najstarsze drukowane książki: „Triod cwietnaja” Szwajpolta Fiola, wydrukowana po raz pierwszy cyrylicą w Krakowie w 1491 roku oraz „Biblia Ostrogska” Iwana Fedorowa (1581).

Muzeum czynne w godz. 10.00-17.00 (zimą) i 10.00-18.00 (latem). W środy zamknięte

Muzeum Narodowe

Jedno z największych muzeów Ukrainy. Posiada ponad 130 tys. eksponatów, w tym ponad 4 tys. ikon.

Czynne w godz. 10.00-18.00, oprócz piątków.

Muzeum Zoologiczne

Jest to Muzeum Uniwersyteckie, uznane za jedno z 10 najlepszych obiektów tego typu w Europie. Powstało w XIX w. Obecnie do jego najciekawszych eksponatów należą bogate kolekcje motyli i chrabąszczy, szkielet krowy morskiej i poroże tura.

Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00.

Lwowska Galeria Sztuki

Lwowska Galeria Sztuki posiada w swoich zbiorach ok. 50 tys. eksponatów.

Galeria Obrazów

To największe muzeum sztuki na Ukrainie. Posiada ponad 50 tys. eksponatów, spośród których na szczególną uwagę obrazy Grottgera, Matejki, Kossaka, Malczewskiego, Mehoffera, Fałata, Boznańskiej, Sichulskiego, Dunikowskiego, Cybisa.

Czynne w godz. 11.00-17.00, oprócz poniedziałków.

Arsenał

Arsenał to znane muzeum starożytnej broni, które powstało już w 1555 roku. Niestety wkrótce potem niemal doszczętnie spłonęło, w związku z czym trzeba było odbudować nie tylko obiekt, ale i całą kolekcję. Obecnie można podziwiać próbki starożytnej broni z ponad 30 krajów.

Muzeum Etnograficzne i Rzemiosła

Muzeum Etnograficzne i Rzemiosła zajmuje się ochroną i kolekcjonowaniem dzieł kultury oraz sztuki ludowej na Ukrainie. Zbiera również eksponaty etnograficzne i sztukę ludową z innych państw świata.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.