Komunikacja miejska – informacje ogólne

We Lwowie istnieje kilka różnych rodzajów transportu. Można się poruszać po mieście za pomocą tramwajów, autobusów, trolejbusów, marszrutki czy taksówek. Oczywiście, komfort jazdy jest zróżnicowany, przy czym najgorszy jest w przypadku tramwajów, zaś znacznie lepszy w autobusach.

Bilety kupuje się w pojeździe bądź w kiosku.

Niestety lwowska komunikacja miejska nie rozpieszcza swoich pasażerów. Stare i ciasne tramwaje oraz zatłoczone autobusy sprawiają, że dotarcie do celu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Nie ma dokładych rozkładów jazdy, na przystankach są tylko informacje, kiedy jedzie pierwszy tramwaj/trolejbus, z jaką częstotliwością w których godzinach oraz dokładne odjazdy.

Bilety

  • Marszrutka 4 UAH (ok. 0,58 zł)
  • Tramwaj, bilet normalny 2 UAH (ok. 0,29 zł)
  • Tramwaj, bilet ulgowy 1 UAH (ok 0,15 zł)
  • Trolejbus, bilet normalny 2 UAH (ok 0,29 zł)
  • Trolejbus, bilet ulgowy 1 UAH (ok 0,15 zł)

Jeśli zostaniemy złapani na jeździe bez biletu będziemy musieli zapłacić grzywnę w wysokości 60 UAH – czyli niecałych 9 zł.

Tramwaje

Cechą charakterystyczną lwowskich tramwajów są węższe torowiska. Ich szerokość to zaledwie 1000 mm – tego typu torowiska można spotkać też w Łodzi. Niestety, przekłada się to na komfort jazdy. Tory są bowiem w złym stanie technicznym co sprawia, że tramwaje jeżdżą bardzo wolno. W dodatku są mocno zatłoczone, co potęguje niekomfortową podróż.

Jednym pocieszeniem jest stopniowa modernizacja torów.

Bilety na przejazd można kupić w kioskach Interpres, Wysokyj Zamok oraz u kierowcy tramwaju. Za bilet normalny trzeba zapłacić 2 hrywny, a za ulgowy – 1. W sumie funkcjonuje tu 10 linii tramwajowych, ponumerowanych od 1 do 9. Dziesiątą linię oznaczono symbolem 9A.

Autobusy

Komunikacja autobusowa jest znacznie słabiej rozwinięta. Trasy przejazdu ograniczają się zaledwie do kilku linii. Bilety  można kupić w autobusie u bileterki. Wiele przystanków jest słabo oznaczonych, nie ma na nich rozkładów, a nawet jeśli są to nazwy przystanków napisane cyrylicą niewiele mówią

Taxi

Bez wątpienia taksówki należą do szybkich i komfortowych środków transportu. Podróżny ma do wyboru taksówki prywatne lub zrzeszone w korporacjach. Pierwsze z nich można zamówić przez telefon, zaś drugie mają postoje w najbardziej uczęszczanych miejscach.

W związku z tym, że w pojazdach nie ma taksometrów, warto wcześniej ustalić koszt przejazdu. Oczywiście, w nocy jest on wyższy.

Cena przejazdu wynosi ok 3 hr/km, minimalne zamówienie 15 hr; ale może znacząco wzrosnąć na dźwięk polskiego akcentu (dotyczy to zwłaszcza taksówek prywatnych) – warto więc przed wyruszeniem w drogę umówić cenę przejazdu (taksometry sa rzadko używane). Drożej zapłacimy w godzinach nocnych, a także zamawiając kurs poza granice miasta.

Telefony niektórych korporacji:

  • DSAT Serwis-Bud” sp. z o.o – telefon: 0038 (032) 2754754
  • Finkanin W. W. – telefon: 0038 (032) 070
  • Autopilot plus – telefon: 0038 (032) 2950000

Trolejbus

Biletu kupuje się w trolejbusie u konduktora.Warto skorzystać z możliwości zakupu karty miejskiej obowiązującej przez miesiąc (bądź dłużej) w trolejbusach, tramwajach i autobusach.

Marszrutki

Marszrutkami określa się niewielkie busy kursujące na określonej trasie i zatrzymujące się na przystankach jedynie na żądanie pasażera.

Rozkłady jazdy widnieją na znakach drogowych na pętli marszrutek oraz na ważniejszych przystankach. Warto skorzystać z tego środka transportu, ponieważ dociera on do każdego zakątka Lwowa.

Bilety  kupuje się bezpośrednio w pojeździe.

Pociągi

Po samym Lwowie pociągami nie warto się przemieszczać, jednakże temat ten również warto znać. Przede wszystkim dlatego, że dla polskiego turysty ukraińskie pociągi to bajka. Nie chodzi o nowoczesność, bo takie nie są. Chodzi o cenę – to chyba najtańszy środek transportu i wygodę – dzięki szerokiemu rozstawowi torów jest w nich wiele miejsca. Nie mówiąc o pojazdach wyruszających na dłuższe trasy. W nich każdy wagon obsługiwany jest przez innego konduktora (który pomaga przy wyjściu, podaje bagaże itp.), na noc nawet w najtańszym typie wagonu dostaje się pościel i ręcznik (to w cenie biletu, np. plackartą 15 godzin na Krym za ok. 25 zł), a przez cały czas można zamówić u konduktora kawę, herbatę, wodę mineralną za zwyczajną niską cenę. Jeśli jesteś więc na Ukrainie i chcesz dojechać dokądś, a da się to zrobić za pomocą kolei, nawet się nie zastanawiaj!

 

Lwów jest miastem, po którym poruszanie się własnym samochodem nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze łatwo się korkuje, po drugie może być w nim problem ze znalezieniem odpowiednich miejsc parkingowych, po trzecie natomiast panuje w nim dosyć luźne podejście do przestrzegania przepisów co może sprawić trudności kierowcom z mniejszym doświadczeniem. Generalnie większość atrakcji turystycznych Lwowa usytuowana jest w centrum, korzystanie z innej formy transportu niż własne nogi nie będzie często konieczne. Jeśli natomiast atrakcje, które chcemy odwiedzić znajdują się nieco dalej, według mnie warto skorzystać z komunikacji miejskiej – należy sobie jednak wcześniej uświadomić, że nie będzie to komunikacja miejska w rozumianym przez nas zachodnio-europejskim stylu.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.