Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska stanowi różnorodną mieszankę stylów, smaków i aromatów. Wynika to głównie z faktu, iż kraj znajduje się na styku dwóch odrębnych kultur: europejskiej i azjatyckiej. Z każdej z nich zaczerpnął więc wszystko co najlepsze.

Trzeba przyznać, że na Ukrainie jada się dużo i tłusto. Wiąże się to poniekąd z tutejszym srogim klimatem. Z tego też względu mieszkańcy Ukrainy lubują się w kaszach, produktach mącznych i daniach mięsnych. Do tego stosuje się sporo tłuszczy, których głównym przedstawicielem jest smalec. Istotne są również warzywa i ryby.Jeśli chodzi o zupy, to dodaje się do nich sporo śmietany. Najważniejszą zupą jest oczywiście barszcz ukraiński przygotowywany z całymi burakami, kapustą i śmietaną.

Niezwykle ważnym składnikiem kuchni ukraińskiej jest chleb. Dawniej wypiekano go w domach, obecnie pieczywo kupuje się w sklepach. Wiele Ukrainek hołduje jednak tradycji i przy okazji istotniejszych świat wypiekają samodzielnie chleb.

Wielu naszych sąsiadów zajada się potrawą zwaną warenyky. To nic innego jak polski odpowiednik pierogów. Serwuje się je ze słodkim nadzieniem lub na ostro z ziemniakami bądź mięsem. Oprócz nich Ukraińcy kochają pirożki, czyli bułki smażone na oleju (przypominają nieco pączki). Można je podawać na słodko (np. z dżemem) lub na słono (np. z nadzieniem ziemniaczanym, kapuściano-grzybowym czy mięsnym). Opróćz tego mieszkańcy Ukrainy zajadają się krymskimi czeburiekami, przypominającymi nieco włoski minicalzone. W kramach i na stoiskach ulicznych rozprowadzane są hot dogi z ostrą marchewką.

Osoby pragnące skosztować tutejszych napojów powinny się zdecydować na wodę mineralną lub sok brzozowy, sprzedawany w trzylitrowych słojach. Napoje gazowane, soki owocowe są albo drogie, albo niesmaczne.

Alkohole

Będąc na Ukrainie warto skosztować tutejszych gatunków alkoholi. W porównaniu z polskimi są znacznie smaczniejsze i o wiele tańsze. Wystarczy wspomnieć, że pół litra wódki można kupić za 4 – 7 zł… Rzecz jasna, im wyższa cena, tym lepsza jakość alkoholu. Trzeba tylko uważać na rozmaite podróbki, które mogą przyprawić o zatrucie pokarmowe. Z tego też względu lepiej kupić wódkę w dużym, znanym sklepie.

Na Ukrainie można dostać wiele wódek smakowych, które są chemicznie aromatyzowane. Do najlepszych rodzajów należy „Pierwak”, „Sumit”, „Hetman”, „Enejda” oraz „Artemid” z czarnej porzeczki.

Jeśli chodzi o wina, to można je kupić w podobnej cenie jak wódki. Najlepsze wina pochodzą z Odessy i Krymu. W sklepach znajdują się również wina mołdawskie.

Na Ukrainie wytwarza się mnóstwo koniaków. Ich jakość uzależniona jest w dużej mierze od ceny i marki. Co zrozumiałe, znacznie droższy jest trunek w ozdobnej butelce. Jeśli więc ktoś nie chce przepłacać, to powinien się zdecydować na alkohol w standardowej butelce.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Cena zakupu piwa zależy od miejsca jego zakupu. Jeśli kupuje się je na prowincji, to trzeba zapłacić ok. 0,70 zł za pół litra. W mieście kosztuje dwa razy więcej. Warto podkreślić, że piwa ukraińskie są lżejsze od polskich. Zawierają też mniej alkoholu.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.