Wjazd i pobyt

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób na terenie całej Unii Europejskiej. W związku z tym dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu w granicach Republiki Finlandii do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Dokumenty te muszą być w dobrym stanie technicznym, tak aby możliwe było ustalenie na ich podstawie tożsamości turysty.

Jeśli pobyt nie przekracza 90 dni, turysta nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków i formalności. W przeciwnym wypadku prawo pobytu na okres przekraczający trzy miesiące uzyskują obywatele UE:

 • zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą w Finlandii;
 • mający wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej Finlandii, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne;
 • przybyli do Finlandii w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na utrzymanie.

Osoby, które spełniają powyższe warunki i które będą przebywać na obszarze Finlandii powyżej 90 dni muszą udać się do urzędu właściwego dla miejsca pobytu i tam się zarejestrować. Należy uzyskać dowód takiej rejestracji.

Zdrowie

W Finlandii nie występują żadne szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, w związku z czym nie istnieje konieczność poddawania się jakimś szczepieniom przed wyjazdem.

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą skorzystać w nagłych przypadkach z fińskiej publicznej opieki medycznej. Podczas wizyty u lekarza trzeba jednak posiadać ważny dowód ubezpieczenia, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawaną przez NFZ. Wydają ją oddziały NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty opieki i zabiegów medycznych. Warto też nabyć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

W Finlandii stosuje się częściową odpłatność za korzystanie z usług medycznych. Płatne są również lekarstwa i wizyty w szpitalach. Przykładowo wizyta lekarska kosztuje ok. 40 euro, zaś doba spędzona w szpitalu to wydatek rzędu 26 euro.

Cło

Na terenie Unii Europejskiej zniesiono granice celne, aczkolwiek turyści w dalszym ciągu podlegają pewnym ograniczeniom co do wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Przykładowo z Finlandii można wywieźć (lub wwieźć): 200 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l mocnego alkoholu (np. wódki lub spirytusu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Należy jednak pamiętać, że osoby poniżej 17 lat nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych.

Dla kierowców

Kierowcy w Finlandii nie mają łatwego życia, oczywiście o ile nie stosują się do obowiązujących tam przepisów ruchu drogowego. Poza tym muszą zachować szczególną ostrożność poza terenem zabudowanym, ponieważ dość często dochodzi do kolizji z łosiami i reniferami. Wskazane są również opony z metalowymi kolcami. W okresie zimowym (od 1 grudnia do 28 – 29 lutego) kierowcy muszą jeździć na oponach zimowych. Przydają się one także w sezonie wiosennym i jesiennym ze względu na zalegający śnieg i częste oblodzenia nawierzchni.

W Finlandii przez cały rok jeździ się z włączonymi światłami mijania. Obowiązuje zasada bezwzględnego pierwszeństwa dla osób jadących z prawej strony. Pasy bezpieczeństwa muszą zapinać wszystkie osoby znajdujące się akurat w samochodzie. Kierowca nie może rozmawiać przez telefon komórkowy – dozwolony jest jedynie zestaw głośnomówiący.

W wielu miejscowościach ruch na drogach monitorowany jest za pomocą kamer. Dzięki temu fińskiej policji łatwiej jest karać kierowców nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego. Kary są bardzo wysokie. Mandaty sięgają kilku tysięcy euro. Można też trafić do aresztu za przekraczanie dozwolonej prędkości, przejeżdżanie na czerwonym świetle, nieprzepuszczanie pieszych na wyznaczonych dla nich przejściach oraz jazdę pod wpływem alkoholu (maksymalny dozwolony poziom alkoholu to 0,5 promila). W Finlandii nie ma taryfikatora mandatów, w związku z czym wszystko zależy od policjanta, rodzaju przewinienia oraz statusu majątkowego sprawcy wykroczenia.

Na terenie Republiki Fińskiej nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy – można jeździć na polskim. W przypadku pobytu powyżej 12 miesięcy, gdy jest to wyjazd nieturystyczny, można wymienić polskie prawo jazdy na fińskie. Dokonuje się tego na posterunku miejscowej policji.

Telefony kierunkowe

Tel. kierunkowy z Polski do Finlandii: +358

Waluta

Obowiązującą walutą w Finlandii jest 1 euro równy 100 centom.

Orientacyjne ceny wybranych produktów

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

 • 1 l mleka – 0,95 €
 • chleb – 1,80 €
 • 1 kg ryżu – 1,90 €
 • jajka 12 sztuk – 1,90 €
 • 1 kg sera – 6,50 €
 • 1 kg piersi z kurczaka 9,70 €
 • 1 kg ziemniaków – 0,90 €
 • 1,5 l wody – 1,50 €
 • obiad w restauracji – od 10,00 €
 • piwo w restauracji – 6,00 €
 • butelka wina – 11,00 €
 • lokalne piwo – 2,60 €
 • paczka papierosów Marlboro 6,50 €
 • 1 l benzyny – 1,47 €

Praca

Od 1 maja 2006 roku nie istnieją żadne ograniczenia w dostępie do fińskiego rynku pracy dla pracowników Polski. Nie trzeba więc ubiegać się o zezwolenie na podjęcie pracy. Jedynym obowiązkiem jest rejestracja w urzędzie podatkowym oraz na posterunku policji w miejscu fińskiego pobytu.

Kto może liczyć na zatrudnienie w Finlandii? Na pewno osoby znające się na przemyśle metalurgicznym, budownictwie i rolnictwie. Najczęściej poszukuje się operatorów obrabiarek CNC, frezerów, tokarzy, spawaczy, kierowców wózków widłowych, mechaników i operatorów maszyn, elektryków, monterów, techników i inżynierów projektów. Jeśli zaś chodzi o pracę w rolnictwie, to na ogół poszukuje się pracowników sezonowych do zbioru truskawek i runa leśnego.

Co ciekawe, w Finlandii nie ma odgórnie zarządzonej płacy minimalnej. Zwykle jednak za pracę fizyczną otrzymuje się średnio 8-15 euro. W branży metalowej, budowlanej i przy sprzątaniu płaci się za godzinę pracy – nie ma tu stawki miesięcznej.

Telefony alarmowe

Policja, pogotowie, straż pożarna: tel.112

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Finlandii
Ambasador: Janusz Niesyto
Finlandia, Helsinki, Armas Lindgrenin tie 21, 00570
Tel.: +3589 618 280 Tel. dyżurny: +358 503 293 567 Faks: +3589 684 74 77
helsinki.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.helsinki.msz.gov.pl

Inne miasta, w których znajdują się placówki MSZ:
Espoo, Kuopio, Tampere, Turku

Godziny pracy urzędów i sklepów

Na ogół w Finlandii większość sklepów jest czynna od godz. 9.00 do 21.00 w dni powszednie i od 9.00 do 18.00 w soboty. W niedzielę działają mniejsze punkty handlowe, które są czynne od 12.00 do 18.00 lub 21.00. Zwykle wszystkie sklepy są czynne także w niedzielę w okresie: czerwiec – sierpień, połowa listopada – Boże Narodzenie.

Z kolei banki funkcjonują tylko i wyłącznie w dni robocze w godz. 9.00 – 16.00.

Język

W Finlandii istnieją dwa języki urzędowe: fiński i szwedzki. Tego ostatniego używa się głównie na Wyspach Alandzkich i zachodnim wybrzeżu. Istnieje też możliwość porozumiewania się po angielsku, ale jest to już sporym problemem w niewielkich miejscowościach na północy kraju.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.